FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Platforma wibracyjna do ćwiczeń Rankingi z 22 maja 2024

7 min read

Platformy do ćwiczeń określane również jako maty wibracyjne lub też trenaże wibracyjne to urządzenia, które wykorzystywane są przede wszystkim w salach fitness.

Platformy wibracyjne ponownie cieszą się dużym zainteresowaniem – jeszcze kilka lat temu popyt na to urządzenie był ogromny, następnie w wyniku pojawienia się innych urządzeń do ćwiczeń to zainteresowanie spadło. Obecnie tego typu sprzęt ponownie jest na topie, dlatego producenci sprzętu sportowego oferują szeroki asortyment dając tym samym ogromny wybór. Trening na tym urządzeniu daje wiele korzyści, w związku z tym warto bliżej przyjrzeć się jego zaletom.

Zalety platform do ćwiczeń

platforma wibracyjna z masażerem
platforma wibracyjna z masażerem
Jest to sprzęt, który stosuje się przede wszystkim w treningach rozciągających oraz wyszczuplających. Platforma wibracyjna stosowana jest również w trakcie rehabilitacji, przynosząc doskonale rezultaty. Ponadto doskonale się sprawdza jako urządzenie masujące, które pozwala się zrelaksować.

Wykorzystanie tego innowacyjnego narzędzia pozwala oddziaływać na poszczególne partie ciała, dzięki czemu trening jest indywidualnie dostosowany do potrzeb i przynosi oczekiwane rezultaty w szybkim czasie. Trening angażuje praktycznie wszystkie mięśnie, dzięki czemu jest bardzo efektywny i sprawia, że mięśnie stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe.

Ćwiczenia przy użyciu maty wibracyjnej wzmacniają kości i zwiększają elastyczność stawów i ścięgien, dzięki czemu są one mniej narażone na obciążenia i urazy z nimi związane. Warto zauważyć, iż trening na trenażu nie obciąża stawów i mięśni.


Rodzaje platform

Platformy do ćwiczeń można podzielić przede wszystkim na platformy osiowe i liniowe. Pierwsze z nich działają na zasadzie huśtawki, co oznacza, że tylko środek jest stabilny, natomiast pozostała część odchyla się na boki. Platformy liniowe poruszają się w górę i w dół. Wybierając odpowiednie urządzenie trzeba wiedzieć, czym te dwa rodzaje sprzętów się od siebie różnią.

 • Platformy osiowe podczas treningu przypominają ruchy pracy bioder w trakcie chodzenia bądź biegania. Wybierając platformę warto wziąć pod uwagę, że ten typ urządzenia angażuje większość mięśni ciała, przy czym okolice głowy zostają nieruchome. To idealny sprzęt dla osób, które muszą z różnych przyczyn ograniczyć ruchy mięśni  okolic głowy. Minusem mat osiowych jest to, że niższe osoby mogą zjeżdżać przy intensywnym treningu. Dlatego ten typ platform nie zawsze się sprawdzi dla osób z niskim wzrostem.
 • Platformy liniowe to ćwiczenia w dół i w górę. Trening jest tak samo intensywny zarówno podczas unoszenia w górę jak i w dół. Platformy utrzymują się w pozycji horyzontalnej, co zapewnia dość komfortowe użytkowanie urządzenia. Ćwiczenia na takim sprzęcie są dość wygodne i nie obciążają stawów i mięśni. Wybierając platformy tego rodzaju należy pamiętać, że mamy w tym przypadku ograniczone ruchy, dlatego intensywność naszych treningów nie zawsze będzie tak wysoka jak byśmy tego oczekiwali. Platforma liniowa nie pozwala na zbyt dużą częstotliwość ruchów, przez co nie wszystkie mięśnie są zaangażowane podczas treningu.

Polecamy zestawienia:


Przeznaczenie sprzętu

Wybierając platformę do ćwiczeń należy przede wszystkim uwzględnić jakie zastosowanie będzie miał sprzęt. Inne parametry powinno mieć urządzenie, które będzie wykorzystywane w domowym zaciszu, a inne w przypadku platform wykorzystywanych w klubach fitness. Oczywiście cena takiego urządzenia nie należy do najniższych.

Jeżeli platforma do ćwiczeń będzie pracowała w klubie fitness, to jej cena będzie odpowiednio wyższa, choćby ze względu na fakt, że taki sprzęt będzie wykorzystywany dużo częściej i intensywniej. Sprzęt przeznaczony do pracy w klubie ma zazwyczaj większą ilość funkcji i są również odporniejsze na ewentualne uszkodzenia. W przypadku sprzętu do domu można postawić na nieco tańszy produkt, który ma mniej funkcji, jest nieco mniej wytrzymały, ale jednocześnie nie będzie tak obciążony jak sprzęt przeznaczony do klubu fitness.


Cena platform do ćwiczeń

Platforma wibracyjna nie jest tanim sprzętem. Oczywiście jej wysokość jest uzależniona od ilości funkcji, modelu oraz producenta. Im lepiej wyposażony sprzęt, tym cena wyższa. Za wysokiej jakości i odporności maty wibracyjne z całą pewnością musimy zapłacić więcej. Jeżeli urządzenie ma być wykorzystywane w domu kilka razy w tygodniu to można wybrać nieco tańszy model.

Ceny takich platform wahają się od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych. Platformy przeznaczone do pracy w klubach fitness są znacznie droższe, jednak tutaj nie warto oszczędzać, gdyż ważna jest przede wszystkim jakość. Należy pamiętać, że użytkownicy będą chętniej korzystać ze sprzętu, gdy będzie on dobrej jakości oraz będzie miał więcej funkcji dając tym samym możliwość bardziej intensywnych, zróżnicowanych i efektywnych treningów.


Platformy wibracyjne do ćwiczeń fitness RANKING

Aktualizacja Rankingu: maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych platform wibracyjnych do ćwiczeń fitness. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


W jaki sposób ćwiczyć wszystkie partie mięśni?

Jeżeli zastanawiamy się, w jaki sposób ćwiczyć, by angażować i wzmacniać wszystkie partie mięśni, trening obwodowy to coś dla nas. Trening FBW, czyli Full Body Workout jest jednym z treningów siłowych, dających najlepsze rezultaty. Pozwala on na ćwiczenie wszystkich partii mięśni.

Dla kogo jest przeznaczony?

Trening obwodowy jest dla każdego. Najczęściej w taki sposób ćwiczą osoby zaawansowane, jednak nadaje się również dla początkujących, pod warunkiem, że zmniejszą obciążenie i dostosują intensywność wykonywanych ćwiczeń do swojego poziomu, siły i umiejętności.

Do przeprowadzenia treningu nie potrzebujemy siłowni ani klubu fitness, nie jest wymagany również żaden sprzęt, choć mata i hantle to coś, co z pewnością może się przydać. Z powodzeniem możemy ćwiczyć w domu, a cały trening nie zajmie dłużej niż 40 minut.

Trening FBW – jak zacząć?

Na początku musimy ustalić kolejność wykonywania ćwiczeń na określoną partię ciała. Przykładowy schemat działania to: ćwiczenia nóg, pleców, klatki piersiowej, barków, ramion, a na koniec brzucha. Rodzaje ćwiczeń zależą tylko od nas. Zalecane jest, aby wykonywać je z obciążeniem, pamiętając o zaangażowania całego ciała.

Podstawą naszej pracy powinien być odpowiedni plan. Dokładnie rozpisz każde z ćwiczeń, określ obciążenie oraz ilość powtórzeń, wybierz dni, w których chcesz przeprowadzić trening. To zdecydowanie ułatwi pracę nad swoim ciałem.


Polecamy zestawienia:


Krótkie FAQ o platformach wibracyjnych

#1 Czy platforma wibracyjna pomaga schudnąć?

Rezultaty odchudzania są osiągane przede wszystkim dzięki wzmocnieniu włókien mięśniowych. Z oczywistych powodów dynamiczny lub aerobowy trening na płycie wibracyjnej spowoduje spalenie większej ilości kalorii i zwiększenie masy mięśniowej niż zwykłe stanie lub siedzenie na platformie.

#2 Jak często należy używać platformy wibracyjnej?

Zaleca się korzystanie z platformy wibracyjnej przynajmniej 10 minut dziennie. Korzyści są widoczne przy częstym, łącznym stosowaniu, wykonując po kilka sesji w ciągu doby.

#3 Jakie mogą być skutki uboczne korzystania z platformy wibracyjnej?

Podczas korzystania z platformy wibracyjnej mogą wystąpić następujące dolegliwości i działania niepożądane:
 • bóle głowy,
 • choroba lokomocyjna,
 • ból kolana,
 • ból ramienia,
 • bóle szyi,
 • bóle pleców.

#4 Czy zwykłe stanie na platformie daje efekty?

Jeżeli jedynie stoimy na platformie wibracyjnej, nie wykonując przy tym żadnych ruchów, wówczas nie ma co liczyć na efekty takich działań. Chcąc je osiągnąć powinniśmy wdrożyć ją do codziennych treningów. Upewnijmy się zatem, czy nie jesteśmy zbyt bierni w wykorzystaniu platformy - w takiej sytuacji ne przyniesie ona nam korzyści i zmarnujemy w ten sposób nasz czas.

#5 Jakie są przeciwwskazania do korzystania z platformy wibracyjnej?

Z platformy nie powinny korzystać osoby ze schorzeniami układu krążenia. Wibracje całego ciała mogą być niebezpieczne dla osób po udarze lub z chorobami serca. Również każdy z zaburzeniami krzepnięcia krwi, czy też zakrzepicą żył głębokich. Jeśli posiadamy rozrusznik serca, przed użyciem platformy powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Opinie: 13 na temat “Platforma wibracyjna do ćwiczeń

[ Poradniki i rankingi FitnessXpressu.com 2024 ]
 1. Szkoda, że takie platformy są takie drogie, bo z chęcią bym taką kupiła. Niestety mogę z niej korzystać tylko wtedy kiedy jestem na siłowni, czyli trochę za rzadko 🙁 Może w przyszłości zacznę zbierać pieniądze na tą cudowną maszynę 😀 Każdy kto jeszcze nie próbował z niej korzystać, a ma taką możliwość to gorąco zachęcam!

 2. Ja korzystałem głównie z takiej platformy w trakcie rehabilitacji. Świetny przyrząd! Gdyby nie taka cena to może bym kupił, ale na razie niestety nie mam takiego budżetu. Korzystałem potem kilka razy na siłowni i jestem zachwycony, można się fajnie zrelaksować 😀

 3. Szczerze mówiąc to pierwszy raz widzę taki sprzęt, ale tak czytam i czytam ten artykuł i coraz bardziej przekonuje mnie on do siebie 🙂 Jak dokładnie działa taka maszyna? Mam trochę problemy z motywacją do ćwiczeń więc, może taka platforma byłaby dla mnie 😛

 4. Do tej pory ćwiczyłam na platformie tylko na siłowni, ale widząc efekty coraz poważniej zastanawiam się nad kupnem tego sprzętu do domu 🙂 Dzięki tej platformie udało mi się zrzucić kilka kilogramów, a przy okazji wzmocniłam swoje mięśnie. Oprócz tego można się naprawdę fajnie zrelaksować, także są same zalety takiej platformy… jedynie cena jest dosyć wysoka, ale myślę, że niedługo coś kupię, może na święta 😀

 5. Dziwny ten sprzęt, pierwszy raz o nim słyszę. Na mojej siłowni nie ma takiej platformy wibracyjnej. Jeżeli faktycznie wpływa na szybsze odchudzanie to muszę wypróbować. Wiecie może na jakiej siłowni w Poznaniu jest taki sprzęt? Zapłaciłabym za jedno wejście, a przynajmniej wiedziałabym jak się na tym ćwiczy.

  1. Z tego co wiem to w Poznaniu można poćwiczyć z wykorzystaniem platformy wibracyjnej w siłowni McFit. Poza tym jeszcze chyba Fabryka Formy ma taki sprzęt ale nie jestem pewien. Trzeba przyznać, że regularne korzystanie znacząco wpływa na sylwetkę.

 6. Ćwiczyłam kilka razy na takiej platformie i tak mi się spodobało, że chce sobie kupić taką. Tylko teraz pozostaje wybrać taką w miarę tanią, jak myślicie ile trzeba wyłożyć za taką średniej jakości platformę? W okolicach 1000zł już coś fajnego dostanę?

  1. Myślę, że właśnie w okolicach 1000 złotych są najciekawsze modele. Także ze spokojem znajdziesz platformę wibracyjną, która spełni Twoje oczekiwania. Ja ze swojej strony mogę tylko doradzić, żebyś zwróciła uwagę na długość gwarancji i zasady na jakich się odbywa. Najlepiej gdyby była to gwarancja typu door-to-door.

 7. Ja już mam swoją platformę w domu i uwielbiam na niej ćwiczyć. Najczęściej robię na niej serię przysiadów i wykroków. Poza tym też na niej robić pompki i wiele innych ćwiczeń. Opcji jest multum, można powiedzieć, że to taka mini domowa siłownia 😀 Efekty są widoczne już po kilku tygodniach, więc warto spróbować, szczególnie przysiady 😉

 8. Bardzo chciałabym spróbować ćwiczyć na takiej macie. Myślę, że mata do ćwiczeń fitness wibrująca działa genialnie na cellulit, tylko musiała by mieć te pasy, którymi oplatamy newralgiczne miejsca:)

 9. Niestety w Poznaniu w McFicie nie ma takich mat, z tego co wiem to filia w Warszawie tylko takie ma. Wydaję mi się, że ćwiczenia na platformie będą dobre na cały core. Jak będę na siłowni gdzie takie maty będą to na pewno skorzystam, to musi być dobra zabawa:)

 10. Moim zdaniem platforma z wibracjami do fitnessu nada się bardziej na masaże odchudzające i relaksujące. Rozumiem, że przez wibrację musimy bardziej skupić się na postawie ciała i ćwiczymy mięśnie tułowia, ale jednak wydaje mi się to lepsze na cellulit.

 11. Nie mogę się zgodzić z tym, że taka platforma nadaję się tylko do masaży. Ćwiczenia na platformie wibracyjnej są bardzo wyczerpujące, pracuję na niej całe ciało. Chyba wypowiadają się tak osoby, które nigdy na takiej nie ćwiczyły, radzę najpierw zapoznać się z tematem, a później wypowiadać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *