śr. Lut 19th, 2020

FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Ściskacz do ćwiczenia dłoni i rąk

4 min read

Ściskacze do dłoni oprócz właściwości antystresowych, które są polecane do zredukowania nerwów podczas nauki czy pracy, to akcesoria cenione przez wielu sportowców, znajdujące swoje zastosowanie w treningu mięśni i dłoni, przedramion czy nadgarstków.

ściskacz do ćwiczenia dłoni i rąk
ściskacz do ćwiczenia dłoni i rąk

Dzisiaj odpowiemy sobie na pytania jakie ściskacze wybrać, dlaczego właściwie po nie sięgać i czym się kierować podczas zakupu.

Czym jest ściskacz?

Te niezwykle proste urządzenie, które umożliwia nam ćwiczenie w każdym miejscu, chwili oraz dzięki niewielkiemu rozmiarowi zabrać wszędzie, gdyż zmieści się nawet w kieszeni! Skierowane są przede wszystkim sportowcom uprawiającym dyscypliny, w których sprawność dłoni ma kluczowe znaczenie ( np. piłka ręczna, golf, tenis ziemny lub stołowy). Oprócz tego często kierowany jest w rekonwalescencji urazów, ponieważ jego znaczenie terapeutyczne pomaga w procesie leczenia schorzeń mięśni, stawów lub ćwiczeniach dłoni i palców. Szeroki wybór ściskaczy do rąk proponowany przez producentów pozwala na indywidualne wybranie ściskacza dostosowanego do potrzeb.


Rodzaje ściskaczy

Na rynku znajdziemy bardzo wiele różnych ściskaczy. Omówmy sobie te najpopularniejsze :

  • Ściskacze sprężynowe, profesjonalne – Służą profesjonalnym zawodnikom do wzmacniania mięśni dłoni i przedramion, posiadają wyprofilowane rączki, które dobrze dopasowują się do dłoni oraz stalową sprężynkę. W niektórych modelach są dostępne z regulowaną siłą oporu którą można dopasować do własnych potrzeb, a także wbudowanym licznikiem ściśnięć. Rączki często pokryte są pianką oraz wykonane z plastiku.
  • Ściskacze rekreacyjne, antystresowe –  Często przybierają formę piłeczki lub krążka, przypominające zabawkę, lecz w rzeczywistości mają duże znaczenie w procesie rehabilitacji. Przeznaczone są również dla treningu dłoni osób o mniejszej budowie. Ograniczają stres i łagodzą napięcie.
  • Urządzenia przeznaczone do treningu palców – Są bardzo często używane dla miłośników wspinaczki ponieważ wzmacniają mięśnie palców (nawet pojedyncze). Głównymi zaletami są wzmocnienie oraz izolacja palców, dzięki czemu poprawie ulega koordynacja i zręczność, a ćwiczenie nawet kilka minut dziennie pozwoli dostrzec progres ich stosowania już po kilku dniach.

Wybór ściskacza powinien odbywać się indywidualnie, więc warto wcześniej wybrać się do sklepu sportowego i wypróbować kilka z nich, zanim się zdecyduję na kupno.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Producent – warto wcześniej zrobić mały przegląd głównych producentów ściskaczy do rąk i zorientować się u kogo zostawić swoje pieniądze. Jeżeli wybierze się odpowiednią markę, dzięki czemu korzystanie będzie wygodniejsze i będzie można się nim cieszyć,
  • Cena – rekreacyjne ściskacze są najtańsze, a sprężynowe można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Jak w każdej branży im lepsze, tym droższe,
  • Opór – jak wspomniano w poprzednim paragrafie wybór ściskacza do dłoni jest indywidualny, więc trzeba najpierw go “sprawdzić” i dopasować do własnych możliwości. Na opakowaniach poszczególnych ściskaczy, można przeczytać informacje o tym, z jaką siłą należy walczyć podczas ściskania,
  • Możliwość regulacji – znacznie ułatwia użytkowanie,
  • Właściwości dodatkowe – producenci skupiają się na tym, aby to ich przyrząd był wybrany spośród konkurencji, właśnie dlatego często można znaleźć ściskacze z wbudowanym licznikiem, który pozwala nam kontrolować trening i zwiększać w nim postęp.

Trening przy użyciu ściskacza

Omawiany przedmiot pozwala nam przede wszystkim na ćwiczenie rąk. Wyrobienie nadgarstków pozwala na stabilizacje ciężarów, na przykład przy tak prozaicznych ćwiczeniach, jak wyciskanie sztangi czy uginanie ramion ze sztangielkami. Dodatkowo, dobrze wyrobione przedramiona poprawią wyniki, zwłaszcza w wyciskaniu. Trening na ściskaczu do rąk jest doskonałym suplementem do treningu z hantlami. Dzięki wzmocnieniu mięśni poprzez ćwiczenia człowiek zyskuje możliwość bardziej efektywnej stabilizacji ciężaru, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko kontuzji.


Czy ściskacze są tak naprawdę skuteczne?

Na te pytanie tak na prawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi gdyż ich skuteczność zależy od nas samych, a dokładniej od regularności użytkowania i właściwego wyboru tego przyrządu. Co prawda korzystanie z piłeczki antystresowej nie sprawi, że po tygodniu użytkownik będzie miał przedramię jak Arnold Schwarzenegger, ale profesjonalny zestaw ściskaczy regulowanych/sprężynowych, który będzie wymagał intensywności i większej siły na pewno przybliży wytrzymałość mięśni do popularnego “Arniego” 😉


Ściskacze do rąk RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych ściskacze do ćwiczenia mięśni dłoni i rąk. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Opinie: 2 na temat “Ściskacz do ćwiczenia dłoni i rąk

[ Poradniki i rankingi FitnessXpressu.com 2019 ]
  1. Niepozorne urządzenie, ale naprawdę daje radę. Musimy pamiętać, żeby wybrać dla siebie odpowiedni opór ściskacza, adekwatny do naszych możliwości. Początkujący nie powinni brać innych niż 100lb (50kg).

  2. Ściskacze to nie tylko wyrobienie sobie muskulatury, ale również możliwość ćwiczenia mięśni podczas rehabilitacji, co znacznie przyczynia się do szybszego powrotu do pełnej sprawności. Zakupione w tym celu nie powinny dawać takiego przesadnego oporu, bo nie w tym rzecz – wzmacnianie mięśni musi sie odbywać powoli i cyklicznie, biorąc taki ściskacz ze zbyt dużym oporem możemy jeszcze krzywdę sobie zrobić …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...