FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Kołyska do brzuszków Rankingi z 20 kwietnia 2024

7 min read

Piękny i umięśniony brzuch to marzenie zarówno kobiet jak i mężczyzn. To jednocześnie grupa mięśni, która podtrzymuje cały szkielet. Zbyt duży i otłuszczony brzuch zwiększa ryzyko wielu chorób i zmniejsza sprawność organizmu.

kołyska z matą do ćwiczenia mięśni brzucha
kołyska z matą do ćwiczenia mięśni brzucha

Mięśnie brzucha podtrzymują organy wewnętrzne oraz szkielet w prawidłowym ułożeniu, dlatego prawidłowy ich rozwój gwarantuje nie tylko ładną i wysportowaną sylwetkę, ale zapobiega rozwojowi wielu schorzeń.

Ćwiczenia na brzuch

Ćwiczeń, które wzmacniają i modelują mięśnie brzucha, jest mnóstwo. Każdy z nas poznał je jeszcze w szkole podstawowej, a część z nas wykonuje je przez całe swoje życie. W ćwiczeniach na mięśnie brzucha najlepsze jest to, że można je wypracować samodzielnie i to we własnym domu, nie trzeba nawet korzystać z siłowni. Wystarczy samodyscyplina i powtarzalność, a do tego właściwa dieta i w parę tygodni można uzyskać naprawdę ładny brzuch.

Oczywiście jeżeli ma to być brzuch kulturysty, praca nad nim będzie wyglądała trochę inaczej, ale jeżeli mówimy o standardowo rozwiniętych mięśniach brzuch, a można wypracować je samodzielnie we własnym domu.


Kołyska do brzuszków – jak wygląda?

W pracy nad mięśniami brzucha można wspomagać się specjalistycznymi przyrządami, które nie tyle ułatwiają co wspierają nasze starania. Takim wyrafinowanym urządzeniem jest kołyska do brzuszków. Ten przyrząd do ćwiczenia mięśni brzucha jest kawałkiem wygiętego i owalnego drążka z miejscem na położenie głowy. Druga część drążka znajduje się u góry i to za niego musimy chwycić wykonując ćwiczenie. To tylko jeden z rodzajów, bowiem wariacji tego przyrządu jest na rynku kilka.

Jednym z nich jest wariant kołyski do brzuszków z dociążeniami oraz gumami oporowymi. Wówczas ciężar lokalizuje się za naszą głową, a gumy oporowe zaczepia się o stopy. Jeżeli podczas korzystania z tego przyrządu odczuwamy ból w okolicy lędźwiowej, można wspomóc się kołyską ze specjalną poduszką pod plecy albo ćwiczenie wykonywać na macie treningowej.


Polecamy zestawienia:


Jak działa kołyska do brzuszków?

Ten przyrząd do brzuszków ma za zadanie imitować tradycyjne robienie brzuszków. Różnica polega na tym, że rąk nie splata się za głową, ale trzymają one uchwyt lub uchwyty lokowane nad tułowiem lub po jego bokach. Podczas spinania mięśni brzucha dolny drążek unosi się ku górze razem z górną częścią naszych pleców. Reszta ciała leży na plecach.

Dzięki tej konstrukcji możliwa jest izolacja podczas ćwiczenia mięśni brzucha od szyi i górnych kręgów kręgosłupa, to ważna cecha dla osób z problemami układu ruchu.

Poniżej prezentujemy krótki filmik instruktażowy odnośnie działania i sposobu ćwiczenia na kołysce do brzuszków


Jakie kryteria brać pod uwagę przy wyborze kołyski do brzuszków?

Wykonywanie ćwiczeń w zaciszu swojego domu znacząco zyskuje na popularności. Do przeprowadzenia treningu całego ciała niezbędne są odpowiednie akcesoria pozwalające z osobna przećwiczyć poszczególne partie. W kwestii mięśni brzucha (tzw. abs) przydatna będzie kołyska do brzuszków. Na jakie kryteria zwrócić uwagę przy jej wyborze?

TOP 7 kryteriów zakupowych kołyski do ćwiczeń

Czym się kierować w trakcie wyboru kołyski do brzuszków? Wybór kołyski do brzuszków powinien być podyktowany naszymi osobistymi preferencjami oraz potrzebami. Kryteria, które należy uwzględnić to:

 • wielkość kołyski – zależy od niej swoboda ćwiczącego,
 • materiał – elementy powinny być twarde, odpowiednio ciężkie, polecana jest stal,
 • poduszka lub poduszki na plecy – dodadzą miękkości, co zapewni komfort oraz dodatkową stabilność w trakcie ćwiczeń,
 • obłożenie gumą – stanowi zabezpieczenie przed ślizganiem,
 • wsparcie dla poszczególnych odcinków ciała – niektóre modele posiadają dedykowane wsparcie dla szyi oraz pleców,
 • regulacja – wybrane kołyski umożliwiają regulację, co sprawia, że mogą z niej korzystać osoby na różnym poziomie zaawansowania,
 • nośność – powinna być dostosowana do masy ciała ćwiczącego.

Polecamy zestawienia:


Jak często wykonywać ćwiczenia z kołyską?

Bardzo częstym błędem popełnianym przez nowicjuszy jest entuzjastyczny zakup specjalistycznych przyrządów do ćwiczeń i równie entuzjastyczne ćwiczenie przed 2-3 tygodnie. Gdy okazuje się, że efekt jest jeszcze znikomy po tym czasie, przyrząd do brzuszków wędruje gdzieś głęboko pod łóżko. Tymczasem kołyska do brzuszków pomaga nam w ćwiczeniach, ale sama za nas ich nie wykona. Dlatego jedyną radą jaką można dać każdemu ćwiczącemu jest systematyczność i samodyscyplina.

 • początkujący właściciele kołyski powinni z nią ćwiczyć co drugi dzień, pozwoli to na uniknięcie zniechęcenia ćwiczeniami, a jednocześnie osiągnąć wyniki pozwalając jednocześnie mięśniom na regenerację i wypoczynek,
 • ćwiczenia z kołyską do brzuszków powinno się wykonywać seriami, w jednej serii co najmniej 15 brzuszków, z czasem tę ilość można zwiększać, na początek najlepiej wykonać 3-4 serie, a pomiędzy nimi 20-30 s. odpoczynku, to tzw. ćwiczenie interwałowe, polegające na wykonywaniu serii określonych ćwiczeń przerywanych krótkim odpoczynkiem,
 • trening interwałowy zmusza do utrzymania spiętych mięśni jak najdłużej, dlatego odpoczynek pomiędzy seriami musi być ściśle kontrolowany, by zanadto nie rozluźniły się,
 • jeżeli wykonywanie 3 serii brzuszków stało się rutyną, należy zwiększyć ilość serii do 5 a powtórzeń do 20, powinno się też skrócić czas odpoczynku do 10-15 s.,
 • ćwiczenia z kołyską do brzuszków można wykonywać niezależnie, ale specyfika tego ćwiczenia polegająca na izolacji mięśni brzucha od innych, wskazywałaby raczej na włączenie tych ćwiczeń do całego zestawu treningowego, tak by pozostałe mięśnie równomiernie się rozwijały.

Trenując w domu samodzielnie, bez opieki trenera, trzeba wziąć odpowiedzialność za swoje ciało w jak najszerszym aspekcie. Nie wolno zapominać o rozgrzewce, nawet wtedy, gdy wykonuje się tylko ćwiczenia z kołyską, to niezbędna część każdego treningu, warto za każdym razem zakończyć go też rozciąganiem mięśni.

Intensywność treningu, ilość serii i powtórzeń również powinna być dobierana ostrożnie i dostosowana do wydolności organizmu. Ćwicząc w domu nie trzeba się nigdzie spieszyć, a systematyczność w treningach zawsze przyniesie pozytywne efekty.


Kołyski do brzuszków RANKING

Aktualizacja Rankingu: kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych kołysek do ćwiczenia mięśni brzucha. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Krótkie FAQ o kołyskach do brzuszków

#1 Jak zapewnić sobie komfort ćwiczeń?

Jeżeli podczas treningów na płaskiej powierzchni odczuwamy dolegliwości, zwłaszcza w okolicach lędźwi, warto rozważyć zakup kołyski z poduszką, wałkami masującymi lub też ćwiczyć mając podłożoną matę treningową, której grubość oraz typ powinniśmy oczywiście dopasować do rodzaju aktywności.

#2 Ile kosztują kołyski do brzuszków?

Standardowe stelaże przeznaczone do rzeźbienia mięśni brzucha możemy nabyć już za poniżej 100 zł. Nieco lepsze jakościowo modele lub przyrządy o charakterze wielofunkcyjnym wymagają wyłożenia zazwyczaj 150-200 zł, natomiast kołyski wyposażone w rolki masujące z wyściółką albo dociążenia wymagają wyłożenia przynajmniej 200 zł.

#3 Co powinna mieć dobra kołyska do brzucha?

Przede wszystkim powinna być ona odpowiednio wyprofilowana, z należytą ochroną odcinka szyjnego i niewielkim obciążeniem kręgosłupa. Lepsze modele posiadają ponadto bardzo wygodne ruchome oparcie w postaci kilku rolek, które dzięki obracaniu się zapewniają swoisty masaż.

#4 Czy kołyska do brzuszków jest trwała?

To stosunkowo nieskomplikowany przyrząd do ćwiczenia, który posiada stalową konstrukcję, zapewniającą sztywność i trwałość kołyski. Jednakże należy zwracać uwagę na maksymalną dopuszczalną ładowność konstrukcji, prawidłowe wykonywanie ćwiczeń oraz obecność części ruchomych, z reguły najczęściej i najszybciej ulegających zużyciu.

#5 Czy kołyska do brzuszków posiada regulację?

Tak, w lepszych modelach mamy możliwość wyboru poziomu trudności, przez co możemy je regulować pod kątem własnych preferencji oraz możliwości. Kołyski do brzuszków są przyrządami, które bez problemu możemy przenosić, ćwicząc praktycznie w dowolnym miejscu.

Opinie: 8 na temat “Kołyska do brzuszków

[ Poradniki i rankingi FitnessXpressu.com 2024 ]
 1. Taka kołyska to fajna sprawa, dziwnie się to nazywa i może być trochę mylne, ale działa jak należy. Można poprawnie wykonywać brzuszki w całym zakresie 😉

 2. Fajna rzecz, bo pomaga na początku, jeżeli jeszcze nie jesteśmy na tyle silni, żeby samemu robić brzuszki. Świetny materiał, kupiłem sobie ten sprzęt, bo nie jest drogi a spisuje się znakomicie 😉

 3. Według mnie, ćwiczenia z kołyską do brzuszków są dużo lepsze niż tradycyjne brzuszki. Pozwala nam to na większy zakres ruchu i lepszą kontrolę podczas wykonywania ćwiczenia 😉

 4. Dobra kołyska do brzuszków wcale nie kosztuje dużo, więc jeżeli ktoś ćwiczy w domu, to jest to jak najbardziej wskazane, żeby to mieć. To i kilka innych rzeczy w zupełności wystarcza, żeby zrobić w domu solidny trening.

 5. Uważam, że ćwiczenia na kołysce do brzuszków są dużo przyjemniejsze niż tradycyjne ćwiczenia na brzuch wykonywane bez niego. Cała konstrukcja jest banalna i prosta w użyciu, więc każdy sobie z tym poradzi, bez obaw 😉

 6. Nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego jak kołyska do brzuszków z licznikiem, byłem zaskoczony jak to zobaczyłem, mega ciekawe. Co do samej kołyski, bardzo lubię na tym ćwiczyć u używam u siebie w domu – polecam 😉

 7. Nie miałem styczności nigdy z tego typu sprzętem i nie wiedziałem jaka kołyska do brzuszków będzie najlepsza. Kupiłem najbardziej podstawową i powiem, że i tak spełnia swoje zadanie. Bardzo widocznie czuć napięcie mięśni i trening jest znacznie bardziej wymagający niż klasyczne brzuszki.

 8. Lekarz rehabilitant polecił mi właśnie taki sprzęt i powiedział, że będzie dla mnie idealny. Trafiłem na ranking kołysek do brzuszków i wybrałem tą z dodatkową matą. świetnie się na niej ćwiczy. Wygodna, dobrze wykonana i daje dużo ulgi kręgosłupowi 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *