FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Jak wygląda trening interwałowy? Dlaczego warto go robić? Rankingi z 24 maja 2024

4 min read
intensywny trening interwałowy
intensywny trening interwałowy

Marzysz o szczupłej sylwetce, a jednocześnie nie posiadasz zbyt dużo wolnego czasu? Potrzebujesz w takim razie treningu, który trwa stosunkowo krótko, a jest przy tym niezwykle efektywny. Idealny będzie słynny trening interwałowy, który kochają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć.


Bezlitosny dla tłuszczu

Szybkie efekty i krótki czas trwania treningu z pewnością brzmią przekonująco? Tak, trening interwałowy, to prawdziwy zabójca tłuszczu, który w niezwykle ekspresowym czasie pomoże osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Jest ceniony szczególnie przez osoby, które nie mają czasy na długie treningi, a jednocześnie marzą o naprawdę spektakularnych efektach. Jesteśmy jedną z nich? Zacznijmy interwały jak najszybciej, ale na początek sprawdźmy, co to właściwie jest i czy taki rodzaj treningu będzie dla nas odpowiedni.

Główna zasada interwałów, to naprzemienne tempo wykonywanych ćwiczeń. Co to oznacza? Ćwiczenia o wysokiej intensywności przeplatają się z tymi o umiarkowanej intensywności. A interwał jest tutaj tak naprawdę rundą podczas której wykonujesz dane ćwiczenie w określonym tempie. Co ważne, pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami nie ma przerwy, przez cały czas organizm pracuje na wysokim poziomie, a tętno nie ma możliwości wyregulowania się.


Polecamy zestawienia:


Tylko dla prawdziwych twardzieli

Przemienne tempo ćwiczeń brzmi prosto? Uprzedzamy – wcale takie nie jest. Trening interwałowy to jeden z najbardziej wymagających rodzajów aktywności fizycznej. Z tego względu nie powinien on trwać dłużej niż 25 minut, nie można go też wykonywać częściej niż trzy razy w tygodniu (przerwa pomiędzy kolejnymi treningami musi wynosić co najmniej 48 godzin).

Takiego rodzaju ćwiczeń nie można również łączyć z treningami cardio ani siłowymi. Podczas interwałów skutecznie spalimy tkankę tłuszczową, wzmocnimy kondycję i wydolność, ale też zmęczymy się jak nigdy wcześniej. Jest to ogromny wysiłek dla organizmu, niezbędne jest więc zadbanie o odpowiednią dietę – nie jest przy tym wskazana dieta niskokaloryczna. Ważne, żeby podczas decyzji o rozpoczęciu tego typu ćwiczeń być pewnym swojego dobrego stanu zdrowia.


Polecamy zestawienia:


Jeśli nie posiadamy dobrej kondycji lub mamy znaczną nadwagę, najlepiej spróbować mniej wymagających form aktywności i odpowiednio przygotować swój organizm na trening interwałowy.

Polecamy również zapoznać się z rankingiem spalaczy tłuszczu, mogących stanowić jako suplement cenną pomoc w uzyskaniu pożądanych efektów treningowych.

Spalacze tłuszczu w Rankingu TOP10

Aktualizacja Rankingu: maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych spalaczy tłuszczu. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Efekty, o jakich marzymy

Jesteśmy zdrowi, czujemy się dobrze oraz uważamy, że jesteśmy na tyle mocni, żeby przetrwać interwały? Przygotujmy się na ogromny wysiłek i przyspieszony oddech.

Gdzie wykonywać taki trening? Nawet w domu, bez użycia sprzętu lub na świeżym powietrzu. Możemy na przykład wykonywać naprzemiennie przeskoki, przyciąganie kolan do klatki piersiowej w podporze (w szybkim tempie) oraz marsz na przedramionach.

Każde ćwiczenie powinno trwać 25 sekund oraz być powtórzone w pięciu rundach. Należy przy tym zwrócić uwagę na odpowiednie tempo. Jeśli wolimy trening na świeżym powietrzu, może to być choćby naprzemienny sprint i marsz, czy też skakanka. Sprawdźmy, na ile nas stać, tym bardziej że podczas jednorazowego treningu możemy spalić nawet… 500 kcal!. Jakich efektów możemy się spodziewać?

  • kalorie spalamy jeszcze kilka godzin po zakończeniu treningu,
  • kilka razy szybciej redukuje tłuszcz niż cardio,
  • wzmocnienie kondycji i wytrzymałości,
  • krótki czas – nie będziemy się nudzić.

Przekonani? To zaczynamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *