FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Jaka skakanka do ćwiczeń? Co brać pod uwagę przy wyborze? Rankingi z 22 maja 2024

3 min read

Skakanka jest przyrządem znanym od dawna. Już jako dzieci nieustannie się nią bawiliśmy, jednak z biegiem czasu odeszła w zapomnienie. Okazuje się, że dzięki skakance, możemy przeprowadzić doskonały trening cardio, ale także rodzaj treningu wytrzymałościowego.

ćwiczenia na skakance treningowej
ćwiczenia na skakance treningowej

Ponadto dzięki niej możemy szybko i skutecznie spalić nadmierną tkankę tłuszczową, ale także zwiększymy wydolność układu oddechowego, jak również poprawi pracę stawów i mięśnie. Jaką skakankę powinniśmy zatem wybrać?


Czy warto postawić na ćwiczenia na skakance?

Każda nawet najmniejsza aktywność fizyczna, ma znaczący wpływ na nasze ogólne samopoczucie i kondycję. W przypadku skakania na skakance treningowej jest podobnie, z tym że angażujemy wówczas praktycznie każdy mięsień naszego ciała, począwszy od ramion i brzucha, na nogach i pośladkach kończąc. Dodatkowo błyskawicznie przyspiesza nam tętno, szybsza praca serca oznacza, że organizm może rozpocząć spalanie zbędnych kalorii.

Regularne skakanie przyczyni się do zwiększenia wydolności organizmu i spalania tkanki tłuszczowej, jednak nie przyczyni się do wzrostu masy mięśniowej. Oznacza to, że jest to szczególnie polecane osobom, które starają się wyszczuplić swoją sylwetkę.

Warto także wiedzieć, że skakanki są jednymi z tańszych sprzętów treningowych, a także są niezwykle kompaktowe i przenośne. Mogą one stanowić więc uzupełnienie treningu, a także dodatkowe wyposażenie domowej siłowni, co więcej możemy z powodzeniem zabrać ją w podróż, by nie pominąć dnia treningowego.

Świetnie nada się także jako dodatek wspomagający rozgrzewkę, a także uzupełnienie intensywnych treningów interwałowych czy crosffitowych.


Ile kalorii możemy spalić skacząc regularnie na skakance? Jakie daje to efekty?

Nie każdemu zależy, by wyrobić w sobie bokserski refleks i szybkość. Wielu z nas marzy o szczupłej sylwetce i utracie zbędnych kilogramów, a skakanka potrafi pomóc nam spalić bardzo dużo kalorii w krótkim czasie. Okazuje się, że pełna godzina, czyli sześćdziesiąt minut intensywnych podskoków z wykorzystaniem skakanki, potrafi spalić do 800 kcal! Oznacza to, że jest to jedno z najefektywniejszych ćwiczeń cardio. Szybko pozbędziemy się w ten sposób oponki na brzuchu, a także cellulitu i wyszczuplimy łydki. Jakich efektów jeszcze możemy się spodziewać? Otóż:

  • wyszczuplimy mięśnie ramion,
  • ujędrni się wewnętrzna i zewnętrzna strona ud,
  • zwiększy się nasza wytrzymałość,
  • wysmuklimy plecy.

Polecamy zestawienia:


Jaką skakankę wybrać do ćwiczeń?

Tak naprawdę każda skakanka nadaje się jako uzupełnienie domowego zestawu fitness.

  • Jeśli jednak zamierzamy trenować w plenerze, przede wszystkim istotny jest materiał, z którego ona powstała. Warto wówczas wybrać te zrobione z rzemienia lub stalowych linek. Są one wysoce odporne na ścieranie, nie będzie im więc straszny kontakt z asfaltem czy innym podłożem.
  • Warto także wyposażyć się w model z łożyskami obrotowymi, które zapobiegną skręcaniu się przewodu.
  • Dodatkowo, zwróćmy uwagę na modele z wbudowanym wyświetlaczem LCD. Dzięki temu na bieżąco będziemy mogli kontrolować to, ile kalorii spaliliśmy podczas treningu.
  • Poza tym do skakanki możemy dobrać różnorodne akcesoria w postaci np. obciążników, które dodatkowo zwiększą efektywność naszego treningu i rozwiną mięśnie.

Skakanki do ćwiczeń w Rankingu TOP10

Aktualizacja Rankingu: maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych skakanek treningowych, dostępnych z dziale Sport i fitness. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *