FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Jak dobrać odpowiednie poręcze do dipów? Rankingi z 11 lipca 2024

4 min read
pompki szwedzkie, zwane dipami
pompki szwedzkie, zwane dipami

Dipy, nazywane również pompkami szwedzkimi są jednymi z podstawowych ćwiczeń na zwiększenie wytrzymałości i rozbudowę masy mięśniowej. Wchodzą one w skład ćwiczeń kalistenicznych, czyli ćwiczeń polegających na wykorzystywaniu własnej masy ciała.

Dzięki tej formie aktywności fizycznej rozbudujemy przede wszystkim klatkę piersiową i triceps, wzmacniając przy tym również mięśnie naramienne i grzbietu. Jak wykonać dipy i zwiększyć ich efektywność dzięki dobraniu odpowiedniego sprzętu?


Jak wykonuje się dipy?

Dipy można porównać do klasycznych pompek, w tym wypadku wykonywanych w powietrzu z użyciem podpory lub poręczy. Ćwiczenie jest jednym z głównych ćwiczeń z własną masą ciała, nie tylko dla początkujących, ale również zaawansowanych sportowców. Tak samo jak w przypadku klasycznych pompek, ćwiczenie polega na naprzemiennym zginaniu i prostowaniu ramion, jednak w tym wypadku wykonujemy to na podporze.

Pompki szwedzkie wykonuje się również z wykorzystaniem nieco innej techniki, porównywalnej do pompek diamentowych lub wąskich, w których przechylamy górną część ciała lekko do przodu i opuszczamy barki, tworząc z łokciem kąt 90°. Istnieje jednak bardzo dużo wariacji samych dipów, dlatego ciężko wskazać jedną, konkretną technikę ich wykonywania.


Dlaczego warto zainwestować w poręcze do dipów?

Klasyczne dipy możemy wykonywać na profesjonalnym sprzęcie znajdującym się w każdej siłowni, placach posiadających drążki czy nawet w domu z wykorzystaniem krzeseł.

W przypadku kiedy zależy nam na najlepszej jakości ćwiczeń i chcemy wykonywać je regularnie i prawidłowo, meble nie będą jednak odpowiednimi urządzeniami do tego, ze względu na ich niestabilność i możliwość szybkiego zniszczenia.

Poręcze do dipów wykonane są z wytrzymałego stopu metalu z zachowaniem odpowiedniej wagi i wymiarów, dzięki czemu wykonywanie pompek szwedzkich w różnych wariacjach nie będzie stanowić problemu. Dodatkowo możemy je wykorzystać do bardziej zaawansowanych ćwiczeń kalinistycznych, takich jak stanie na rękach czy mniej klasyczne planche.

Profesjonalnie wykonane poręczę nie tylko są bardzo wytrzymałe, ale również zapewniają dużą stabilność, dzięki czemu unikniemy narażenia na ciężkie kontuzję, jak mogłoby się to zdarzyć w przypadku wykorzystania krzeseł.


Polecamy zestawienia:


Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

  • Wybierając odpowiednie poręcze do dipów poza tworzywem, z którego zostały wykonane, trzeba zastanowić się w jaki sposób i w jakim miejscu będziemy je wykorzystywać. Jeśli chcemy wykonywać pełne dipy, zakupiony sprzęt powinien mieć wysokość od 80 do 100 cm.
  • Warto zwrócić również uwagę na to, czy poręczę są regulowane oraz zabezpieczone specjalną gąbką, która nie tylko zapewnia dużo lepszy chwyt, ale również niweluje uporczywe otarcia i zmęczenie samych dłoni.
  • Jeśli ze względów praktycznych nie możemy zainwestować w poręczę o klasycznej wysokości, na rynku jest również niższy sprzęt. W przypadku zakupu niższych poręczy, trzeba mieć na uwadze, że nadają się one tylko do wykonywania dipów z uniesionymi nogami, co w przypadku początkujących może sprawić duży problem.
  • Sama średnica rury jest również istotna, a jej optymalny wymiar zapewniający wygodny uchwyt wynosi od 3 do 3.5 cm.
  • Osoby, którym zależy na jak najlepszym zagospodarowaniu małej przestrzeni, mogą zdecydować się na składane poręcze, przytwierdzone do ściany.

Poręcze do dipów w Rankingu TOP10

Aktualizacja Rankingu: lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych poręczy do dipów, czyli pompek szwedzkich, dostępnych z dziale Sport i fitness. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *