FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Drążek do podciągania do ściany, sufitu lub na drzwi Rankingi z 19 kwietnia 2024

8 min read

drążek wielofunkcyjny do podciągania
drążek wielofunkcyjny do podciągania
Drążek do podciągania to jeden z najbardziej uniwersalnych, a zarazem najskuteczniejszych przyrządów do treningu kulturystycznego i fitness. W tym miejscu należy jednak uczynić pewne istotne zastrzeżenie: otóż, w rzeczywistości drążek należy do przyrządów “kulturystycznych” jedynie w szerokim znaczeniu tego słowa, natomiast praktycznie jest to przyrząd służący do treningu kalistenicznego.


Czym jest kalistenika?

Kalistenika to niezwykle atrakcyjna i coraz popularniejsza alternatywa dla treningu kulturystycznego. W odróżnieniu od typowych ćwiczeń kulturystycznych, podczas treningu kalistenicznego nie pracujemy nad izolowanymi grupami mięśni: niemal zawsze zaangażowany jest cały tors. Ponadto jest to trening niezwykle efektywny, ponieważ mięśnie są poddawane dwóm różnym rodzajom stymulacji: podczas każdego ćwiczenia ich praca polega nie tylko na wykonaniu określonego ruchu, ale również na stałym utrzymywaniu całego ciężaru naszego ciała (można powiedzieć, że w tym aspekcie kalistenika przypomina znany z typowej kulturystyki martwy ciąg, tyle że jest o wiele bardziej efektywna).

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę kalistenika, aby przekonać się co do tego, że efekty, jakie można uzyskać przy pomocy tej formy treningu znacząco różnią się od tego, co uzyskujemy ograniczając się do typowych ćwiczeń kulturystycznych: muskulatura osób uprawiających kalistenikę jest praktycznie beztłuszczowa, węźlasta i cechuje się bardzo wyraźną rzeźbą.

Co ważne, do wykonania kompleksowego, pełnowymiarowego treningu kulturystycznego wystarczą nam tak naprawdę dwa proste przedmioty, a mianowicie dobrej jakości poręcze do pompek oraz drążek do podciągania. W poniższych rozważaniach skupimy się na tym drugim przyrządzie i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym należy się kierować wybierając drążek oraz jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami drążków do podciągania.


Polecamy zestawienia:


Zastosowanie drążka do podciągania

Podciąganie na drążku jest jednym z podstawowych ćwiczeń, które można wykonywać w domowym zaciszu. Ze względu na jego wielkość, nie zajmuje on zbyt dużo miejsca. Do jego montaż wystarczy ściana lub sufit i ościeżnica. Stosuje się go na siłowniach, salach gimnastycznych jak również w domu. Kształt jest prosty albo wygięty, a podciągać się można nim na różne sposoby.

Podciąganie na drążku wzmacnia mięśnie ramion, rąk, barków i pleców. Poza tym pomaga ono kształtować mocną i wysportowaną sylwetkę, jak również pracować nad siłą mięśni. Ponadto wykonywanie ćwiczeń na drążku może stanowić uzupełnienie domowych treningów.


Kryteria wyboru odpowiedniego drążka do ćwiczeń

Kupując drążek do podciągania się warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które ułatwią dokonanie trafnego wyboru:

 • drążek musi być wykonany z wytrzymałych materiałów, które będą odporne na uszkodzenia i zniosą duże obciążenia,
 • powinien być wyposażony w gumowe, antypoślizgowe uchwyty, ponieważ zwiększają one bezpieczeństwo,
 • warto dopasować swoją wagę do maksymalnego obciążenia drążka,
 • zaleca się sprawdzenie zakresu i rodzaju umowy gwarancyjnej, co ona obejmuje oraz na jaki czas obowiązuje.

Ponadto lepiej wybrać drążki znanych, renomowanych i cenionych firm oferujących sprzęt treningowy. Najprostsze drążki można zakupić zaledwie za kilkadziesiąt złotych, a na droższe modele trzeba przeznaczyć nawet kilkaset złotych.


Drążki rozporowe

drążek rozporowy wielofunkcyjny do montowania na drzwi
drążek rozporowy wielofunkcyjny do montowania na drzwi
Najbardziej popularną odmianą drążków służących do podciągania jest oczywiście drążek rozporowy. Jest on łatwy w konstrukcji (montujemy go i demontujemy bez użycia żadnych śrubek i tym podobnych elementów).

Jakie są zalety tego rodzaju drążka?
Przede wszystkim, jest on mobilny, możemy więc korzystać z niego w wielu miejscach. Po drugie, możliwe jest obniżenie pozycji drążka, dzięki czemu będziemy mogli korzystać z niego nie tylko do podciągania, ale również na przykład do wykonywania pompek, pompek szwedzkich lub treningu nóg.

Możliwość obniżenia lub podwyższenia pozycji drążka jest zresztą pożyteczna również w wielu ćwiczeniach polegających na podciąganiu: na przykład przy treningu bicepsów, tj. podciąganiu na jednej ręce z odwrotnym uchwytem. W takim wypadku, niższa pozycja drążka pozwoli nam regulować ruch przy pomocy nóg.

Na co zwracać uwagę przy wyborze drążka rozporowego?

 • Przede wszystkim, powinien on mieć średnicę dostosowaną do wielkości naszych dłoni (jeżeli drążek będzie zbyt gruby lub zbyt cienki, wykonywanie wielu ćwiczeń może okazać się trudne, aczkolwiek przy dużej średnicy drążka intensywniej wyrabiamy mięśnie ze względu na większą trudność).
 • Po drugie, istotne jest również wykonanie miejsc, w których będziemy chwytać drążek rękami: powinny być one pokryte wysokiej jakości gumą, najlepiej o chropowatej powierzchni, co pozwoli na uzyskanie lepszej stabilności przy wykonywaniu ćwiczeń.
 • Istotną wadą, jaką wykazuje drążek rozporowy, jest to, że jego montaż i używanie najpewniej pozostawi wyraźne wgniecenia w futrynie drzwi.
Drążki rozporowe
Zalety Wady
+ mobilność drążka
+ obniżenie lub podwyższenie pozycji sprzętu, przez co może być on używany nie tylko do podciągania, ale również np. do pompek
+ łatwość montażu i demontażu
– montowany na futrynie drzwi zostawia wyraźne wgniecenie
– futryna powinna być bardzo stabilna i mocna

Drążki na drzwi i do futryny

Kolejny, mniej popularny rodzaj drążka do podciągania, to drążek na drzwi. Jaka jest jego charakterystyka? Jak już sama nazwa wskazuje, ten rodzaj sprzętu montuje się na drzwiach, a konkretnie na futrynie. Opinie na temat tego rodzaju drążków są podzielone. Zwolennicy uważają, że jest to dobra alternatywa dla drążków rozporowych, które pozostawiają po sobie wgniecenia, przeciwnicy zaś argumentują, że drążek do futryny jest wiele mniej funkcjonalny od drążków rozporowych, a ponadto często ciężko uzyskać przy nim odpowiednią stabilizację, chyba że dysponujemy naprawdę mocnymi, ciężkimi drzwiami. Zaletą niewątpliwie jest cena, która kształtuje się na poziomie mniej więcej podobnym, co cena drążka rozporowego.

Drążki na drzwi i do futryny
Zalety Wady
+ mobilność drążka
+ dobrze zamontowany nie powinien pozostawiać wgnieceń
+ łatwość montażu i demontażu
+ stosunkowo atrakcyjna cena
– mniejsza funkcjonalność w porównaniu z drążkami rozporowymi
– mniejsza stabilizacja przy zamontowaniu drążka

Drążki wolnostojące oraz drążki do sufitu

Drążek wolnostojący do podciągania

Kolejne rozwiązanie to drążek wolnostojący. Zalety: stabilność oraz naprawdę duża funkcjonalność (na takim drążku możemy wykonać naprawdę sporo rozmaitych ćwiczeń, zwłaszcza w przypadku lepszych modeli, które często są wyposażone również w wyciągi oraz inne ciekawe i pożyteczne elementy). Wady? Cena a ponadto fakt, że ten rodzaj drążka wymaga sporo miejsca.

Drążki wolnostojące
Zalety Wady
+ stabilność montażu
+ spora funkcjonalność
– wysoka cena
– dodatkowe miejsce, które musimy wygospodarować w pomieszczeniu

Drążek sufitowy do podciągania

Wreszcie ostatnia kategoria drążków do podciągania, czyli drążek do sufitu. Tutaj zaletami są cena oraz stabilność. Ponadto, ten rodzaj drążka może zostać wykorzystany również jako mocowanie dla worka bokserskiego. Minusy to oczywiście brak możliwości regulacji wysokości drążka oraz konieczność stałego montażu. Cena jest nieco wyższa, niż w przypadku drążków rozporowych.

Drążki do sufitu
Zalety Wady
+ dość atrakcyjna cena
+ stabilność zamontowanego drążka
+ możliwość wykorzystania instalacji jako mocowania np. na worek bokserski
– brak możliwości regulacji podwyższenia lub obniżenia
– wymaga stałego montażu

Drążki do podciągania RANKING

Aktualizacja Rankingu: kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych drążków do podciągania i innych ćwiczeń, dostępnych z dziale Fitness / Sprzęt do gimnastyki. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Krótkie FAQ o drążkach do podciągania

#1 Ile kosztuje drążek do podciągania?

Najtańsze drążki rozporowe do ćwiczeń można nabyć już za kwotę poniżej 50 zł, natomiast za najlepsze konstrukcje musimy wyłożyć powyżej 500 zł. Jeżeli mamy odpowiednią ilość miejsca, możemy zdecydować się na zakup zestawów street workout, składających się z drążka do podciągania oraz zestawu poręczy. Sprawdzą się one np. w warunkach ogrodowych, podczas treningu zewnętrznego.

#2 Ile trzeba wydać na zestaw street workout?

Na potrzeby treningu zewnętrznego chętnie kupowane i instalowane są zestawy street workout, za które zapłacimy od 900-1000 zł za te najprostsze i najmniej rozbudowane. Chcąc zainwestować w profesjonalny komplet, z szerokim zastosowaniem i możliwością wykonywania różnorodnych ćwiczeń, wówczas musimy wydać przynajmniej kilka tysięcy, a w przypadku tych najlepszych z drabinkami oraz drążkami - nawet sporo powyżej 10 tysięcy zł.

#3 Co warto brać pod uwagę kupując drążek montowany na futrynie?

 • Czy jest łatwy w montażu, czy można go zamontować bez narzędzi, na zasadzie dźwigni, między ościeżnicą a futryną?
 • Czy można go zamontować bez wiercenia, czy wkręcania?
 • Czy po montażu jest zachowana bezpieczna głębokość drzwi, która wynosi przynajmniej 15 cm?
 • Czy nasze drzwi są odpowiednio szerokie?

#4 Z czego powinien być wykonany dobry drążek?

 • Konstrukcja powinna być stabilna, co zapewni nam bezpieczeństwo podczas ćwiczenia. Z reguły wykorzystuje się w tym celu stal.
 • Pokrycie wyściółką neoprenową, o wysokiej miękkości, co zapewni odpowiedni uchwyt, a przy tym zminimalizujemy ryzyko wystąpienia odcisków.
 • Materiał, z którego jest wykonywany, powinien zapewniać stabilność podczas dużego obciążenia. Sprawdzajmy w specyfikacji technicznej, jaka jest jego deklarowana przez producenta wartość.

#5 Dlaczego warto wybrać drążek wielofunkcyjny?

 • możliwość podciągania się różnymi typami chwytu w sposób komfortowy (zapewniony przez gąbki),
 • możliwość wykonywania pompek,
 • możliwość trenowania bicepsów oraz tricepsów,
 • możliwość treningu górnych partii ciała,
 • możliwość ćwiczenia brzuszków poprzez zablokowanie drążka w dolnej części futryny.

Opinie: 10 na temat “Drążek do podciągania do ściany, sufitu lub na drzwi

[ Poradniki i rankingi FitnessXpressu.com 2024 ]
 1. Mi taki jeden drążek potrafił rozwalić bez problemu futrynę, dlatego wszelkie ostrzeżenia są tutaj jak najbardziej na miejscu. Dużo w tym przypadku robi sama masa – jak mamy sporo do zaoferowania, jeżeli chodzi o wagę, to niestety do podciągania powinniśmy kupić drążek zamontowany pod sufit albo też wolnostojący.

  1. Dokładnie! Miałem drążek rozporowy i nie dość, że futryna mocno poniszczona, to jeszcze pewnego razu w trakcie podciągania drążek się obluzował i spadłem wraz z nim na ziemię. Niby nic się nie stało, ale taki upadek to też nic przyjemnego. Zdecydowanie bardziej polecam drążki montowane do ściany bądź sufitu.

 2. Ostatnio zakupiłem drążek mocowany do ściany i muszę powiedzieć, że sprawdza się doskonale. Nie tylko jest trwały ale też ma wiele uchwytów pozwalających na ćwiczenie różnych partii mięśni. Także polecam takie rozwiązanie:)

 3. Zgadzam się z przedmówcami, że drążek rozporowy do futryny może być niebezpieczny. Nigdy im do końca nie ufałem. Jeżeli już kupować to tylko taki przykręcany do ściany na porządnych, długich kołkach. Wtedy nawet możemy dokupić pasy do kostek i ćwiczyć brzuszki bez obaw.

 4. Drążek fajna rzecz, zajmuje mało miejsca, a efekty ćwiczeń dość szybko zauważymy. Może nasze ręce nie będą wyrzeźbione i nie będzie widać, że wykonujemy ćwiczenia z drążkiem, ale na pewno będziemy mieć w nich więcej siły.

 5. Mój chłopak ma drążek montowany do ściany, dobrze mu służy. Ja tych drążków na futrynę drzwi trochę się boję, że są źle zamontowane i ktoś przewróci się na plecy i skończy na wózku :/ A montowany do ściany na grubych śrubach jest porządny. Dodatkowo pełni funkcję wieszaka ;p

 6. Jeżeli ktoś waży koło 100 kilogramów to polecam drążek montowany do ściany lub do sufitu, to będzie na pewno mocny drążek do podciągania, a nie jakieś niepewne badziewie. Dla drobnych osób taki rozporowy do futryny powinien wystarczyć.

 7. U mnie drążek jest przytwierdzony do ściany i muszę przyznać, że to wyjście jest chyba dla mnie najlepsze. Nie mogłem zamontować go w drzwiach, bo mam drewniane framugi i byłoby to dość problematyczne i nie wiadomo jak się drewno zachowa. Z drugiej strony obawiałem się montować do ściany, bo sam drążek nie wyglądał tak jakby miał mnie utrzymać, ale spisuje się już kilka miesięcy bez jakiegokolwiek problemu.

 8. Mam u siebie drążek do podciągania na futrynę drzwi i powiem, że nie do końca jest to rozwiązanie które zadowoli każdego. Czasami mam wrażenie, że czuje się nieco ograniczony ćwicząc na takim wąskim drążku, a z drugiej strony jest to o tyle fajne, że nie zajmuje dodatkowego miejsca i jeżeli kupimy rozporowy, to będzie to bardzo fajny wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *