Opaska smartband na nadgarstek

W naszym kraju zapanowała moda na ruch. Przeglądając internet na każdym kroku spotykamy oferty klubów fitness i siłowni, trenerki fitness, zalety ruchu na świeżym powietrzu, odzież fitness… I wiele innych porad i metod jak być fit i zdrowym.

damska opaska smartband na nadgarstek
damska opaska smartband na nadgarstek

Kiedyś, jeśli chcieliśmy wiedzieć ile kalorii spaliliśmy podczas 2-godzinnego spaceru czy też godzinnego treningu musieliśmy sami obliczać dane na podstawie znalezionych informacji (długość treningu, intensywność, wpływ wagi naszego ciała i naszego wskaźnika BMI na nasz wysiłek i wiele innych koniecznych danych).

Od kilku lat w tym zakresie nastąpiła rewolucja. Na rynku pojawiły się opaski monitorujące aktywność, czyli smartbandy. Już nie musimy sami niczego obliczać – na podstawie dostarczonych danych zrobi to za nas opaska.


Smartband a smartwatch

Na początek kilka słów wyjaśnienia. Smartwatch a smartband  – czym tak właściwie się różnią? Na pozór działają na bardzo podobnej zasadzie, jednak jeżeli bliżej im się przyjrzeć można dostrzec zasadnicze różnice. Smartwatch to bardziej zaawansowany technologicznie zegarek. Posiada kolorowy, dotykowy ekran, który w niektórych modelach może nawet zastąpić telefon. Można nim odbierać połączenia, pisać smsy, robić zdjęcia i przy okazji monitorować aktywność (liczy kroki, dzięki wyborowi rodzaju aktywności z listy można nim sprawdzić ilość włożonego wysiłku i spalonych kalorii).

Inaczej rzecz ma się ze smartbandami. Są one zazwyczaj wybierane przez sportowców, ponieważ ich zastosowanie jest typowo sportowe. Posiadają wiele czujników odpowiedzialnych, które dokładnie monitorują poziom naszej aktywności.


Podstawowe funkcje smartbandów

Jak już wcześniej wspomniałam smartband to opaska monitorująca aktywność. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób uprawiających sport zarówno zawodowo jak i rekreacyjnie. Stanowi pewnego rodzaju motywator do aktywności – naturalnym staje się dla nas codzienna poprawa wczorajszych wyników. Jakie funkcje pełni smartband?

 • liczy kroki i mierzy pokonany w ciągu dnia dystans
 • liczy spalone kalorie
 • śledzi pokonane trasy (dzięki nadajnikowi GPS)
 • monitoruje sen
 • pobudza nas do aktywności (opaska wibruje, kiedy przez dłuższy czas pozostajemy bez ruchu)

Ilość posiadanych funkcji zależy od modelu posiadanej opaski, jednak łączy je jedna wspólna cecha – smartbandy pokazują nam, jak wygląda nasza codzienna aktywność.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli smartbandów, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko ilością posiadanych funkcji, ale też wyglądem. Tak naprawdę to, jaki model wybierzemy zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji. Można jedynie wskazać cechy, na które warto zwrócić uwagę:

 • kształt koperty – okrągła, owalna czy prostokątna? Wybór należy do nas
 • materiał z jakiego wykonany jest pasek – najczęściej opaski posiadają silikonowe paski, jednak na rynku można znaleźć również modele ze skórzanymi paskami; obok materiału paska można dodać też kolor – klasyczna czerń, czy odważniejsze, jaskrawe kolory?
 • czas pracy – smartbandy się ładuje, a od wielkości baterii zależy to, jak często będziemy to robić (oczywiście im większa bateria tymm rzadziej będziemy ładować urządzenie)
 • funkcje sportowe – znów indywidualna kwestia zależąca od naszych sportowych preferencji
 • wodoodporność – smartbandy sprawdzają się nie tylko w aktywnościach nie mających styczności z wodą – z powodzeniem mogą ich używać również pływacy, wystarczy, że wybiorą odpowiedni model
 • zgodność systemu operacyjnego – kupując smartband należy dowiedzieć się, czy aby na pewno posiadany przez nas telefon będzie w stanie się połączyć z opaską
 • dedykowane aplikacje – niektórzy producenci smartbandów stworzyli specjalnie z myślą o ich użytkownikach dedykowane aplikacje, poprzez które można zarówno zobaczyć swoje sportowe wyniki w postaci wykresów jak i podzielić się swoimi osiągnięciami z innymi
 • pulsometr – część opasek posiada ten niewątpliwie przydatny czujnik – tutaj już nie tylko jest mowa o funkcjach sportowych, ale również o wpływie ruchu na nasze zdrowie; dzięki wbudowanemu pulsometrowi możemy kontrolować swój organizm i w razie konieczności w porę zareagować
wodoodporny smartband Bond F07 do plywania
wodoodporny smartband Bond F07 do plywania

Na co się zdecydować?

W pierwszej kolejności musimy wybrać pomiędzy smartbandem a smartwatchem. Jeśli zdecydujemy się na smartband, to warto zwrócić uwagę na funkcje, które zostały opisane powyżej. O ile wygląd jest rzeczą indywidualną, a funkcje sportowe zależą od naszych preferencji, to obok niektórych czynników nie warto przechodzić obojętnie. Im dłuższy czas pracy na baterii – tym lepiej, bo nie będzie trzeba pamiętać o częstym ładowaniu.

Zakupiony smartband jest wodoodporny? Wspaniale, nie będziemy musieli zdejmować go przed każdą kąpielą. Zanim zachwycimy się wspaniałym designem interesującej nas opaski to przeczytajmy jej specyfikację i opinie innych użytkowników. Nie ulegajmy impulsowi, podejmijmy świadomą decyzję.

Fitnessowe zapytania:

 • opaska sportowa ranking 2019
 • jak smartband 2019
 • ranking smartband 2019

2 Opinie o “Opaska smartband na nadgarstek”

Poradniki i rankingi FitnessXpressu.com 2019
 1. Do biegania co polecacie – smartbanda czy smartwatcha? Opaska jest chyba wygodniejsza, nie kosztuje aż tyle (przynajmniej te najtańsze :)) … ale wciąż się waham 🙂

 2. (4/5)

  Ja chyba jednak wybrałbym smartwatcha, za dobry trochę dopłacę, za to mam zdecydowanie więcej funkcji porównując ze smartbandem.

Dodaj komentarz

Oceń publikację lub ranking*

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *