FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Opaska smartband na nadgarstek Rankingi z 21 kwietnia 2024

8 min read

W naszym kraju zapanowała moda na ruch. Przeglądając internet na każdym kroku spotykamy oferty klubów fitness i siłowni, trenerki fitness, zalety ruchu na świeżym powietrzu, odzież fitness… I wiele innych porad i metod jak być fit i zdrowym.

damska opaska smartband na nadgarstek
damska opaska smartband na nadgarstek

Kiedyś, jeśli chcieliśmy wiedzieć, ile kalorii spaliliśmy podczas 2-godzinnego spaceru czy też godzinnego treningu musieliśmy sami obliczać dane na podstawie znalezionych informacji (długość treningu, intensywność, wpływ wagi naszego ciała i naszego wskaźnika BMI na nasz wysiłek i wiele innych koniecznych danych).

Od kilku lat w tym zakresie nastąpiła rewolucja. Na rynku pojawiły się opaski monitorujące aktywność, czyli smartbandy. Już nie musimy sami niczego obliczać – na podstawie dostarczonych danych zrobi to za nas opaska.


Jakie gadżety dla aktywnych są najbardziej popularne?

Obecnie wiele osób korzysta z różnych gadżetów elektronicznych. Zapewne słyszeliśmy już o smartbandach, których popularność ciągle rośnie. Te małe opaski posiadają funkcje, dzięki którym możesz śledzić swoją aktywność fizyczną każdego dnia.

Innym urządzeniem, które na pewno bardzo dobrze znają sportowcy, jest pulsometr.

Na pierwszy rzut oka wybór pomiędzy smartbandem a pulsometrem jest prosty, ale już po krótkiej analizie warto przemyśleć taki zakup. Poniżej przedstawimy główne różnice pomiędzy tymi urządzeniami oraz pomożemy w wyborze.


Polecamy zestawienia:


Czym tak naprawdę jest smartband?

Ludzie, którzy regularnie lub nawet okazjonalnie aktywnie spędzają swój czas, coraz chętniej sięgają po nowinki technologiczne, które pomogą im w niektórych kwestiach. Urządzeniem, stworzonym wprost dla takich osób wydaje się być smartband.

Smartband jest inteligentną opaską, która przypomina z wyglądu trochę zegarek, ale posiada o wiele więcej przydatnych funkcji. Urządzenie jest przede wszystkim wykorzystywane, aby monitorować aktywność fizyczną danej osoby. Smartband może służyć do:

 • monitorowania pracy serca,
 • jako GPS,
 • jako licznik kroków, spalonych kalorii oraz przebytego dystansu,
 • motywowania do ruchu poprzez wibracje i dźwięki,
 • jako stoper.

Smartband jest przeznaczony do noszenia zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.


Polecamy zestawienia:


Różnice między smartbandem męskim a damskim

Czym się różni smartband męski, a damski? Porównując urządzenia, przeznaczone dla jednej płci i drugiej można dojść do wniosku, że tych różnic nie ma tak wiele. Patrząc, z wyglądu czy budowy nie ma 100-procentowej gwarancji, czy jest to smartband dla kobiety, czy mężczyzny.

Różnic należy dopatrywać głównie w kolorze modelów lub ewentualnie w rozmiarze koperty i paska. Modele dla kobiet mogą posiadać zamiast paska ewentualnie bransoletę.

Funkcje i ich ilość w obu rodzajach smartbandów nie różnią się praktycznie niczym. Urządzenia dla kobiet mogą być wyposażone w dodatkową funkcję w postaci podręcznego kalendarzyka, która pozwoli na określenie cyklu miesięcznego.


Polecamy zestawienia:


Smartband a smartwatch

Na początek kilka słów wyjaśnienia. Smartwatch a smartband  – czym tak właściwie się różnią? Na pozór działają na bardzo podobnej zasadzie, jednak jeżeli bliżej im się przyjrzeć można dostrzec zasadnicze różnice. Smartwatch to bardziej zaawansowany technologicznie zegarek. Posiada kolorowy, dotykowy ekran, który w niektórych modelach może nawet zastąpić telefon. Można nim odbierać połączenia, pisać smsy, robić zdjęcia i przy okazji monitorować aktywność (liczy kroki, dzięki wyborowi rodzaju aktywności z listy można nim sprawdzić ilość włożonego wysiłku i spalonych kalorii).

Inaczej rzecz ma się ze smartbandami. Są one zazwyczaj wybierane przez sportowców, ponieważ ich zastosowanie jest typowo sportowe. Posiadają wiele czujników odpowiedzialnych, które dokładnie monitorują poziom naszej aktywności.


Polecamy zestawienia:


Podstawowe funkcje smartbandów

Jak już wcześniej wspomniałam smartband to opaska monitorująca aktywność. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób uprawiających sport zarówno zawodowo jak i rekreacyjnie. Stanowi pewnego rodzaju motywator do aktywności – naturalnym staje się dla nas codzienna poprawa wczorajszych wyników. Jakie funkcje pełni smartband?

 • liczy kroki i mierzy pokonany w ciągu dnia dystans
 • liczy spalone kalorie
 • śledzi pokonane trasy (dzięki nadajnikowi GPS)
 • monitoruje sen
 • pobudza nas do aktywności (opaska wibruje, kiedy przez dłuższy czas pozostajemy bez ruchu)

Ilość posiadanych funkcji zależy od modelu posiadanej opaski, jednak łączy je jedna wspólna cecha – smartbandy pokazują nam, jak wygląda nasza codzienna aktywność.


Polecamy zestawienia:


Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli smartbandów, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko ilością posiadanych funkcji, ale też wyglądem. Tak naprawdę to, jaki model wybierzemy zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji. Można jedynie wskazać cechy, na które warto zwrócić uwagę:

 • kształt koperty – okrągła, owalna czy prostokątna? Wybór należy do nas
 • materiał z jakiego wykonany jest pasek – najczęściej opaski posiadają silikonowe paski, jednak na rynku można znaleźć również modele ze skórzanymi paskami; obok materiału paska można dodać też kolor – klasyczna czerń, czy odważniejsze, jaskrawe kolory?
 • czas pracy – smartbandy się ładuje, a od wielkości baterii zależy to, jak często będziemy to robić (oczywiście im większa bateria tymm rzadziej będziemy ładować urządzenie)
 • funkcje sportowe – znów indywidualna kwestia zależąca od naszych sportowych preferencji
 • wodoodporność – smartbandy sprawdzają się nie tylko w aktywnościach nie mających styczności z wodą – z powodzeniem mogą ich używać również pływacy, wystarczy, że wybiorą odpowiedni model
 • zgodność systemu operacyjnego – kupując smartband należy dowiedzieć się, czy aby na pewno posiadany przez nas telefon będzie w stanie się połączyć z opaską
 • dedykowane aplikacje – niektórzy producenci smartbandów stworzyli specjalnie z myślą o ich użytkownikach dedykowane aplikacje, poprzez które można zarówno zobaczyć swoje sportowe wyniki w postaci wykresów jak i podzielić się swoimi osiągnięciami z innymi
 • pulsometr – część opasek posiada ten niewątpliwie przydatny czujnik – tutaj już nie tylko jest mowa o funkcjach sportowych, ale również o wpływie ruchu na nasze zdrowie; dzięki wbudowanemu pulsometrowi możemy kontrolować swój organizm i w razie konieczności w porę zareagować
wodoodporny smartband Bond F07 do plywania
wodoodporny smartband Bond F07 do plywania

Na co się zdecydować – smartband vs smartwatch?

W pierwszej kolejności musimy wybrać pomiędzy smartbandem a smartwatchem. Jeśli zdecydujemy się na smartband, to warto zwrócić uwagę na funkcje, które zostały opisane powyżej. O ile wygląd jest rzeczą indywidualną, a funkcje sportowe zależą od naszych preferencji, to obok niektórych czynników nie warto przechodzić obojętnie. Im dłuższy czas pracy na baterii – tym lepiej, bo nie będzie trzeba pamiętać o częstym ładowaniu.

Zakupiony smartband jest wodoodporny? Wspaniale, nie będziemy musieli zdejmować go przed każdą kąpielą. Zanim zachwycimy się wspaniałym designem interesującej nas opaski to przeczytajmy jej specyfikację i opinie innych użytkowników. Nie ulegajmy impulsowi, podejmijmy świadomą decyzję.


Smartband czy pulsometr – co wybrać?

Smartband posiada wiele funkcji takich jak:

 • mierzenie ilości kroków,
 • mierzenie pulsu,
 • monitoring snu.

Funkcje te pomagają nam monitorować, czy nasz sen jest prawidłowy, ile ruchu wykonujemy w ciągu dnia, a co najważniejsze monitorować pracę serca.

Do ostatniej czynności przeznaczony jest jednak inny gadżet – pulsometr. Jego główną zaletą jest bardzo duża dokładność. W odróżnieniu od opaski na nadgarstek, pulsometr zakładamy bezpośrednio na klatkę piersiową, dzięki czemu podczas aktywności fizycznej możemy być pewni tego, że pomiar zostanie wykonany dokładnie.

Podczas jakiegokolwiek ruchu smartband może się delikatnie przemieszczać, co może skutkować błędnym odczytem. Główną zaletą smartbanda jest jednak to, że jest on mały i lekki. W odróżnieniu od pulsometru jest w stanie mierzyć ilość kroków oraz jakość naszego snu.

Podsumowując, smartband czy pulsometr – co wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest zależna od przeznaczenia sprzętu. Jeżeli zależy nam na lekkim urządzeniu, które będzie pomagało w określeniu tego, ile się ruszamy dziennie – wybierzmy smartbanda. Jeżeli jednak jesteśmy sportowcami i zależy nam na dokładnych pomiarach oraz monitorowaniu serca – wybierzmy pulsometr.


Opaski smartband RANKING

Aktualizacja Rankingu: kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych opasek smartband. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Krótkie FAQ o opaskach smartband

#1 Co jest lepsze - smartwatch, czy smartband?

Smartwatch jest urządzeniem wielofunkcyjnym, podczas gdy opaski smartband są dedykowanymi rozwiązaniami fitness dla podtrzymania zdrowia i kondycji. Smartwatche zostały zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu technologii do różnych celów, takich jak rozrywka, łączność itp.

#2 Jak nosić smartband?

Urządzenie powinniśmy nosić na nadgarstku. Chcąc uzyskać najlepsze wyniki, tył urządzenia powinien stykać się ze skórą w celu korzystania z funkcji takich jak śledzenie tętna, czy też płatności za pomocą Fitbit Pay. Znajdźmy swoje dopasowanie - urządzenie powinno być komfortowo założone, nie za luźno ani za ciasno.

#3 Jakie zapięcie opaski powinno być odpowiednie?

Smartband na nadgarstku powinien być wystarczająco ciasny, aby nie przesuwać się o więcej niż 5 cm w dół nadgarstka, gdy nasze ramię jest skierowane prostopadle do ziemi, ale wystarczająco luźne, aby nie pozostawiać odcisku.

#4 Czy noszenie opaski smartband jest bezpieczne?

Opaski fitness dobrej marki są bezpiecznymi urządzeniami do noszenia nawet przez cały czas, dostosowanymi i zaprojektowanymi do ciągłej eksploatacji. Dzięki smartbandom możemy monitorować wszystkie aktywności rejestrowane przez nie, takie jak kroki, dystans, sen, monitoring tętna oraz ciśnienia krwi.

#5 Czy opaska fitness działa bez telefonu?

Możemy używać smartbandów bez smartfonu, natomiast wszystkie szczegóły ćwiczeń, takie jak tętno, spalone kalorie, przebyta odległość i inne szczegóły, można podglądać na ekranie urządzenia. Jeżeli jednak nie zsynchronizujemy ich z telefonem, wówczas będą one jedynie dostępne w pamięci opaski fitness.

Opinie: 3 na temat “Opaska smartband na nadgarstek

[ Poradniki i rankingi FitnessXpressu.com 2024 ]
 1. Do biegania co polecacie – smartbanda czy smartwatcha? Opaska jest chyba wygodniejsza, nie kosztuje aż tyle (przynajmniej te najtańsze :)) … ale wciąż się waham 🙂

 2. Ja chyba jednak wybrałbym smartwatcha, za dobry trochę dopłacę, za to mam zdecydowanie więcej funkcji porównując ze smartbandem.

 3. A co myślicie o Huawei Band 3 Pro Black? Ten smartband ma bardzo dobre opinie z tego co widziałem, trochę funkcji tam ma – liczniki kalorii, pulsometry, krokomierze, powiadomienia itp. Cenowo to prawie 300 zł, więc trochę drogo …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *