FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Pulsometr do biegania Rankingi z 27 kwietnia 2024

7 min read

Jedną z najczęściej stosowanych form aktywności fizycznej jest bieganie. Tutaj można je rozdzielić na interwały, bieg ciągły, bieg wytrzymałościowy lub szybki bieg na krótkich odcinkach. Podjąć się tej dziedziny sportu można zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie. W obu przypadkach niezbędną pomocą będzie używanie pulsometru.

Czym jest pulsometr?

Na początku przy podjęciu tematu, jakim jest stosowanie pulsometrów w trakcie biegania warto przedstawić ich szczegółową definicję. Są to niezbędne sprzęty kontrolujące formę i efekty biegaczy. Kiedyś służyły po to, aby określić czas, w jakim osoba przebiegła konkretny odcinek oraz aby nadzorować pracę serca. W tej chwili działają one jako nawigacja, „prywatny teren” kontrolujący postępy, kompas oraz przenośna stacja meteorologiczna. Ponadto może on posłużyć także jako modny gadżet, który nie tylko będzie pomagał w badaniu organizmu, ale także będzie pasował do wielu stylizacji, jako ciekawy dodatek.

pulsometr do biegania - zegarek opaska na rękę
pulsometr do biegania – zegarek opaska na rękę

Polecamy zestawienia:


Konkretne działania oraz cel pulsometrów

Osoby, które bardzo często, dużo i szybko biegają wymagają stałego kontrolowania formy, sprawdzania tętna oraz określania prędkości treningu. Urządzeniem, które pomoże w osiągnięciu tych danych jest właśnie pulsometr. Posiada on kilka bardzo ważnych i niezbędnych funkcji, które wspierają biegaczy w utrzymaniu odpowiednich, wysokich wyników. Poniżej przedstawiono główne zadania, którymi cechuje się pulsometr:

  • Badanie i określanie tętna w trakcie ćwiczeń, treningów;
  • Monitorowanie, kontrolowanie i pomiar pracy serca;
  • Zdecydowane poprawienie skuteczności treningów;
  • Pomiar i analiza szybkości pulsu;
  • Kontrolowanie organizmu oraz zmian w ciele;
  • Badanie i określanie reakcji organizmu na wysiłek fizyczny;
  • Motywowanie do poprawy wyników;
  • Ułatwianie odchudzanie i wsparcie w utrzymaniu systematyczności;
  • Utrzymywanie kontroli nad treningami;
  • Zwiększenie efektywności ćwiczeń;
  • Dostosowanie intensywności ćwiczeń do konkretnego tętna;
  • Działanie bardzo podobne do elektrokardiografii (EKG)- odczytywanie, zapisywanie i analizowanie zmian elektromagnetycznych w organizmie.

Polecamy zestawienia:


Czynniki ułatwiające wybór odpowiedniego pulsometru

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, jaki pulsometr wybrać, aby służył na lata i posiadał wszystkie niezbędne funkcje. Wybór takiego urządzenia jest uzależniony przede wszystkim od potrzeb i możliwości osoby kupującej. Głównymi czynnikami, które wpływają na zakup tego typu produktów są:

  • Różnorodne ceny. Najtańsze egzemplarze kosztują w granicach stu złotych, natomiast najdroższe mogą być warte nawet kilka tysięcy złotych. Produkty z wyższą ceną zazwyczaj posiadają dużo więcej funkcji i zwykle są dużo lepszej jakości niż te tanie;
  • Łączność z innymi urządzeniami oraz aplikacjami w smartfonach lub na tabletach. Wiele programów współpracuje z tego typu sprzętem i pozwala na szczegółową analizę przebytego dystansu oraz rozpoczęcie rywalizacji z innymi użytkownikami;
  • Łatwość ich użytkowania: Uniwersalność produktu; przejrzystość danych na nim lub dzięki niemu wyświetlanych.

Polecamy zestawienia:


Rodzaje pulsometrów

Na rynku istnieje bardzo dużo produktów, służących jako pulsometry. Przede wszystkim można wyróżnić urządzenia takie jak:

  • Zegarek z pulsometrem – wielofunkcyjny, niewielki przedmiot współgrający z określonymi aplikacjami. Dzięki niemu główne dane można odczytać w smartfonie lub na wyświetlaczu urządzenia. Niezbędnymi informacjami, które oferuje nam ten prosty i mały zegarek sportowy, są przede wszystkim ogólny stan wydolności organizmu, aktualny maksymalny i minimalny puls, spalone kalorie. Co więcej, taki produkt może posłużyć także jako zwykły zegarek, stoper oraz budzik.
  • Specjalistyczny pulsometr do biegania – zsynchronizowana opaska, czujnik monitorujący tętno, umiejscowiony na klatce piersiowej, którego dane wyświetlane są w aplikacji lub na zegarku. Co ciekawe, zegarek ten nie musi znajdować się na nadgarstku. Może być doczepiony do innych akcesoriów osoby biegającej. Tego typu pulsometr jest najbardziej oddającym rzeczywistość produktem przede wszystkim dlatego, że działa w pobliżu serca i pozwala niemal z precyzyjną dokładnością określić tętno.
  • Pulsometr medyczny – produkt najczęściej stosowany przez osoby cierpiące na choroby układu krążenia, do badania niemowlaków oraz w trakcie wielu różnych badań lekarskich. Występuje on jako pulsometr na palec, który wyświetla wszelkie niezbędne dane potrzebne do określenia prędkości bicia serca podczas określonych aktywności.
pulsometr Kinetic na bluetooth
pulsometr Kinetic na bluetooth

Jak widać wybór oraz rodzaje pulsometrów jest bardzo duży. Jeśli chodzi o dobranie odpowiedniego produktu dla osób biegających, warto zdecydować się na pulsometr do biegania. Przedstawiają one wyniki bardzo precyzyjnie i pomagają w prawidłowym utrzymaniu formy.

Warto przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego sprzętu dokładnie przemyśleć i skonsultować się z opiniami osób o większym doświadczeniu oraz wiedzy na temat pulsometrów.


Pulsometr czy smartband – co wybrać?

Ćwiczenia fizyczne i zdrowy tryb życia zyskują z roku na rok coraz większą popularność. Rośnie też społeczna świadomość dotycząca zbawiennego wpływu ruchu na zdrowie i profilaktykę chorób wieńcowych. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na zakup sprzętu, który pomógłby kontrolować dzienną dawkę aktywności i motywować do ruchu. Wśród najpopularniejszych urządzeń tego typu należy wymienić smartband i pulsometr. Czym się charakteryzują i który wybrać?

Smartband – co go wyróżnia?

Smartband, czyli inteligentna opaska sportowa, to elektroniczny gadżet, monitorujący aktywność fizyczną użytkownika. Dzięki takie opasce zyskujemy m.in. możliwość opracowywania planów treningowych, śledzenie postępów, co stanowi niebywałą motywację.

Wbudowane czujniki umożliwiają monitorowanie takich aktywności jak spacer, bieg, ćwiczenia fizyczne, ilość przebytych kroków, spalonych kalorii, puls czy czas snu.

Smartband łączy się ze smartfonem za pomocą sieci WIFI lub danych komórkowych, dzięki czemu użytkownik może sterować dedykowanymi aplikacjami z poziomu opaski i przesyłać z niej dane. Co więcej, smartband oferuje takie udogodnienia jak sterowanie aplikacją muzyczną, przeglądanie wiadomości i e-maili, co szczególnie przydatne jest na siłowni, basenie, rowerze, podczas domowych ćwiczeń czy na spacerze i joggingu. Czujniki, które posiada opaska, są w stanie mierzyć czas podejmowanych aktywności w skali całego dnia i w zależności od tego przypominać o konieczności wykonania codziennej dawki ruchu.

Pulsometr – najważniejsze cechy

Nowoczesne pulsometry łączą w sobie szereg pożytecznych funkcji, niezbędnych do monitorowania aktywności fizycznej. Od smartbandów różni je przede wszystkim technologia działania – urządzenia te pracują w oparciu o drogę radiową.


Polecamy zestawienia:


Pulsometr pomaga kontrolować zmiany tętna w czasie wysiłku i dostosowywać dzięki temu intensywność treningu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Urządzenie składa się z 2 głównych elementów: czujnika, który mierzy puls oraz z odbiornika z wyświetlaczem, który umieszczany jest na nadgarstku. Pulsometr z wyglądu przypomina zegarek i często oferuje dodatkowe funkcje m.in.:

  • krokomierz,
  • kalendarz,
  • monitorowanie czasu i jakości snu,
  • licznik kalorii,
  • pomiar dystansu.

Pulsometry RANKING

Aktualizacja Rankingu: maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych pulsometrów. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Krótkie FAQ o pulsometrach

#1 Ile kosztuje dobry pulsometr?

Najtańsze modele pulsometrów są dostępne już w kwocie poniżej 200 zł. Cena ta pozwala nabyć urządzenie dysponujące możliwością pomiaru tętna, również za pomocą czujnika zakładanego na palec, jak i funkcje alarmu. Za lepszy model dysponujący większą ilością funkcji zapłacić musimy z reguły powyżej 300 zł.

#2 Jakie funkcje przydadzą się w pulsometrze?

Oprócz funkcji podstawowych, takich jak podświetlanie ekranu, data oraz godzina, powinny być dostępne rozwiązania na potrzeby treningu, czyli indywidualne dopasowanie, mierzenie czasu okrążeń, strefy treningowe, licznik kalorii, monitoring EKG itp.

#3 Jakie są sposoby pomiaru tętna za pomocą pulsometru?

Na potrzeby pomiaru okazjonalnego zakładany jest specjalny czujnik na palec, w lepszych modelach dołącza się do zestawu nadajnik zakładany na klatkę piersiową. Standardowy monitoring to oczywiście założona opaska na nadgarstek, która mierzy podstawowe parametry podczas treningu.

#4 Co nam oferują najdroższe pulsometry?

Urządzenia do monitoringu pracy serca w postaci pulsometrów to już zaawansowane gadżety, oferujące użytkownikowi chociażby propozycje różnorodnych stref treningowych, zwiększona wodoszczelność, funkcje dopasowywania indywidualnych form treningu, obliczanie metabolizmu na podstawie aktywności, wskazywanie aktualnej wysokości oraz pokonywanych przewyższeń.

#5 Czym różni się pulsometr jednoczęściowy od klasycznego?

Ten pierwszy występuje w formie zegarka, który zakładamy na nadgarstek, albo pierścienia zakładanego na palec. W przypadku modeli klasycznych czujnik jest umieszczony na klatce piersiowej, z której przekazywany jest sygnał. Wersje jednoczęściowe cechują się mniejszą dokładnością.

Opinie: 2 na temat “Pulsometr do biegania

[ Poradniki i rankingi FitnessXpressu.com 2024 ]
  1. Bardzo przydatne urządzenie, aczkolwiek samego pulsometru bym nie kupił, obecnie dobre zegarki sportowe posiadają wiele wbudowanych funkcji oraz rozwiązań (w tym m.in. pulsometr, krokomierz itp.), więc chyba lepszą inwestycją będzie zakup jakiegoś smartwatch’a 🙂

  2. Zdecydowanie smartwatch, taki z funkcją pulsometru, kilka funkcji w jednym będzie bardziej opłacalnym biznesem. Ja zbieram środki na XIAOMI AMAZFIT PACE CZARNY, drogi, bo cena w granicach 500 zł, ale z 4gb pamięci i dużą ilością funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *