FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Piłka gimnastyczna do ćwiczeń fitness Rankingi z 19 kwietnia 2024

7 min read

Ćwiczenia, aktywność sportowa, rehabilitacja to bardzo ważny element życia każdego człowieka. Stosowanie odpowiednio dobranego treningu pozwala zbudować siłę mięśniową, wyrzeźbić sylwetkę, jak również zadbać o zdrowie.

Elementami wykorzystywanymi do skutecznej aktywności są różnorodne akcesoria sportowe. Jednym z pomocnych przedmiotów jest piłka gimnastyczna. Jakie są jej cechy? Gdzie i kiedy można zostać wykorzystana? Ile kosztuje piłka gimnastyczna do ćwiczeń?


Zastosowanie piłki gimnastycznej

Piłka gimnastyczna to narzędzie, które posiada bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywana ona może być zarówno w szkołach, przedszkolach, klubach fitness czy gabinetach rehabilitacyjnych. Ćwiczenie na niej wzmacnia wszystkie mięśnie ciała człowieka, kształtuje równowagę, jak również wspomaga proces rekonwalescencji.

Trening przy użyciu tego rodzaju akcesoriów może być dopasowany do umiejętności, możliwości i potrzeb każdego użytkownika. Jest to idealny sprzęt do ćwiczenia w domu. Głównymi cechami piłki są:

 • wysoka elastyczność,
 • trwałość wykonania,
 • możliwość wykonywanie różnorodnych ćwiczeń,
 • możliwość doboru rozmiaru,
 • niewygórowana cena zakupu.

Jaka piłka gimnastyczna do ćwiczeń?

rehabilitacyjna piłka ortopedyczna marki Qmed z pompką
rehabilitacyjna piłka ortopedyczna marki Qmed z pompką
Obecnie coraz więcej osób przywiązuje dużą uwagę do posiadanej sylwetki oraz wydolności organizmu. Jest zatem zrozumiałe, że nie brakuje ludzi, którzy systematycznie trenują na siłowniach, w klubach fitness czy w zaciszu własnego domu, aby zgubić zbędne kilogramy i poprawić kondycję. Warto wiedzieć, że jednym z bardziej popularnych przyrządów do realizowania jednostek jest piłka gimnastyczna. Charakteryzuje się dużą uniwersalnością i służy do różnych form treningowych. Czym kierować się w czasie zakupu tego elementu?


Piłka gimnastyczna – jakie są rodzaje?

W ofercie sklepów stacjonarnych czy internetowych znajdują się różne piłki spełniające wiele właściwości:

 • a) piłka do ćwiczeń z uchwytami jest przeznaczona dla dzieci, które mogą przy jej pomocy bawić się (np.: w formie skakania),
 • b) standardowa piłka gimnastyczna stanowi klasyczny przyrząd treningowy. Jest używana np.: jako piłka rehabilitacyjna lub do ćwiczeń w klubach fitness. Warto wiedzieć, że ten element jest zrobiony z gumy PCV i ma właściwości antypoślizgowe,
 • c) piłka gimnastyczna ABS jest przeznaczona dla osób trenujących w klubach fitness czy przechodzących rehabilitacje. Produkty z tej serii wykonuje się z pianki ABS. Ciekawostką jest fakt, że ten materiał posiada właściwości antywybuchowe i jest bardzo wytrzymały na przebicia,
 • d) piłka do ćwiczeń mini charakteryzuje się niewielką średnicą (od 16 cm do około 26 cm). Jej zastosowanie jest także bardzo uniwersalne – tej piłki używa się w czasie rehabilitacji oraz w trakcie ćwiczeń mających na celu poprawę ogólnego funkcjonowania organizmu,
 • e) piłka gimnastyczna fasolka posiada podłużny oraz owalny kształt. Jest stricte przeznaczona do ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz korekcyjnych,
 • f) piłka lekarska wykonana z reguły ze skóry syntetycznej, przydatna w cyklach rehabilitacyjnych, chętnie stosowana również w ćwiczeniach o charakterze ogólnorozwojowym; cechuje się różną wagą – najczęściej od 1k do 10 kg; rzadziej jest natomiast wykorzystywana przy ćwiczeniach fitness;
 • g) piłka do ćwiczeń z wypustkami wygląda jak klasyczny element do treningu. Warto jednak wiedzieć, że dodatkowo posiada małe wypustki, które kształtem przypominają kolce. Te wypustki masują ciało w czasie jednostki, dlatego ta piłka świetnie nadaje się ćwiczeń korekcyjnych oraz rozluźniających.

Piłka do ćwiczeń – co wziąć pod uwagę w czasie zakupów?

Jak widać, oferta w tym aspekcie jest bardzo urozmaicona. Co poza zastosowaniem wziąć pod uwagę w czasie nabywania tego elementu treningowego? Na pewno nie warto kupować najtańszych przyrządów. Jeśli piłka do ćwiczeń jest przesadnie tania, to prawdopodobnie została wykonana z bardzo kiepskich materiałów, co uniemożliwi bezpieczne oraz komfortowe korzystanie. Niestety, jest duże prawdopodobieństwo, że taka piłka gimnastyczna do siedzenia czy do ćwiczeń szybko się zużyje. Pod uwagę trzeba wziąć również grubość materiału. Przyjmuje się, że im grubszy materiał, tym piłka do ćwiczeń będzie zdecydowanie bardziej odporna. Pamiętajcie, że cienka guma jest narażona na szybkie pęknięcia.

Trzeba także wspomnieć o maksymalnym obciążeniu. Profesjonalne przyrządy treningowe z tej kategorii są w stanie wytrzymać nawet ponad 150 kg masy. Zawsze jednak warto nabywać piłki gimnastyczne do ćwiczeń, które posiadają możliwie jak największy parametr – to gwarancja, że piłka jest w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenia i jest profesjonalnie wykonana. Istotnym elementem są także posiadane certyfikaty świadczące o tym, że piłka do ćwiczeń została wyprodukowana w zgodzie z nowoczesnymi technologiami i zasadami.

Ważną cechą jest też rozmiar tego przyrządu treningowego. Piłka gimnastyczna powinna być bowiem dostosowana do wzrostu osoby ćwiczącej:

 • 150-165 cm (55 cm),
 • 166-175 cm (65 cm),
 • 176-185 cm (75 cm),
 • powyżej 185 cm (85 cm).

Polecamy zestawienia:


Piłka gimnastyczna do ćwiczeń – dlaczego warto trenować?

Powyżej dowiedzieliście się, jakie mamy rodzaje piłek gimnastycznych, jakie jest ich zastosowanie i co należy brać pod uwagę w czasie zakupów. Czy jednak w ogóle warto to robić? Jakie są najważniejsze zalety ćwiczenia z tym przyrządem treningowym?

Trzeba podkreślić, że odpowiednio wykonana piłka do ćwiczeń sprawia, że utrzymanie równowagi jest trudniejsze, niż w porównaniu do zadań realizowanych na płaskiej powierzchni. To sprawia, że trenujący ćwiczy między innymi zmysł równowagi. Poza tym w trakcie zadań jest aktywowanych zdecydowanie więcej mięśni, które mają wpływ na eliminację bólów kręgosłupa. Trening z tym przyrządem treningowym daje ulgę w bólach pleców, głowy czy kostno-stawowych.

Systematyczne wykonywanie ćwiczeń zmniejsza stres i poprawia samopoczucie – w końcu wydzielane są hormony szczęścia w czasie każdej jednostki. Nie da się ukryć, że piłka gimnastyczna wpływa także korzystnie na zwiększenie siły – tylko z pozoru trening z nią wygląda na banalnie prosty. Warto też dodać, że opisywany przyrząd treningowy jest polecany wszystkim osobom, które chcą spalić zbędne kilogramy. Systematyczna praca szybko redukuje bowiem zbędną tkankę tłuszczową.


Piłki gimnastyczne do ćwiczeń fitness RANKING

Aktualizacja Rankingu: kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych piłek gimnastycznych do ćwiczeń fitness i rehabilitacyjnych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Ile kosztuje piłka gimnastyczna do ćwiczeń?

Cena tego rodzaju sprzętu uzależniona jest od wielu czynników. Jednakże ogólny wydatek nie jest wygórowany, a zakup tego rodzaju piłki możliwy niemalże przez każdego. Nabycie piłki do ćwiczeń wiąże się z kwotą w granicach 30 – 100 zł. Głównymi aspektami, które mają wpływ na cenę, są:

 • wielkość, rozmiar piłki – im większa średnica piłki tym wyższa cena – obecnie na rynku wyróżnia się małe piłki gimnastyczne ok.20-25cm, oraz duże piłki do ćwiczeń 55 – 85 cm.
 • rodzaj wykorzystanego materiału – tworzywa mniej lub bardziej trwałe, antypoślizgowe, ze specjalnymi powłokami,
 • producent, marka,
 • dodatkowe akcesoria w zestawie.

Krótkie FAQ o piłkach gimnastycznych do ćwiczeń

#1 Jak ćwiczyć na piłce do jogi?

Usiądźmy na piłce z wyprostowanym kręgosłupem. Połóżmy ręce na piłce, za głową lub trzymajmy się ściany, aby zachować równowagę. Podnieśmy prawą stopę z podłogi i wyciągnijmy ją prosto, utrzymując w powietrzu przez 5 lub więcej sekund. Opuśćmy ją i powtórzmy po drugiej stronie.

#2 Czy ćwiczenia na piłce gimnastycznej są skuteczne?

Używanie piłek gimnastycznych podczas ćwiczeń może zapewnić korzyści zdrowotne, takie jak zdrowie pleców i kręgosłupa, lepsza postawa i równowaga mięśni. Częstsze lub dłuższe korzystanie z nich jest zatem jak najbardziej wskazane, przy zachowaniu odpowiedniej techniki i prawidłowej postawy podczas treningu.

#3 Czy piłki do ćwiczeń są dobre na brzuch?

Piłka fitness może być doskonałym narzędziem do ujędrniania mięśni brzucha i nie tylko. Piłki fitness - znane również jako piłki stabilizujące - są dostępne w różnych rozmiarach. Wybierzmy piłkę fitness, która pozwala na ustawienie kolan pod kątem prostym, gdy siedzimy na piłce, a stopy są położone płasko na podłodze.

#4 Czy samo siedzenie na piłce gimnastycznej pomaga?

Idea siedzenia na piłce do ćwiczeń zamiast tradycyjnego krzesła biurowego polega na tym, że jej niestabilność wymaga od użytkownika zwiększenia aktywności i napięcia mięśni tułowia, a tym samym zwiększenia siły mięśniowej, poprawy postawy i nikiedy zmniejszenia dyskomfortu związanego z bólem pleców.

#5 Jaki rozmiar piłki do ćwiczeń użyć?

Zasada jest taka, że chcemy mieć możliwość siedzenia na piłce z nogami znajdującymi pod kątem 90 stopni w stosunku do podłoża lub nieco większym, ale nie mniej. Przy zakupie piłki fitness należy wybrać jest rozmiar zgodnie z naszym wzrostem:
 • 150-165 cm (55 cm),
 • 166-175 cm (65 cm),
 • 176-185 cm (75 cm),
 • powyżej 185 cm (85 cm).

Opinie: 19 na temat “Piłka gimnastyczna do ćwiczeń fitness

[ Poradniki i rankingi FitnessXpressu.com 2024 ]
 1. Takie piłki świetnie nadają się nie tylko do ćwiczeń fitness, ale jak wspomniano, przy rehabilitacji. Super sprawa, polecam.

 2. Taka piłka to coś fantastycznego, podczas ćwiczeń fitness nie rozstaję się z nią 🙂 Wzmacnia mięśnie kręgosłupa, sprawia, że jestem bardziej gibka i elastyczna 🙂 Super sprawa, i ile daje frajdy 🙂

 3. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy jakim genialnym przyrządem jest taka gimnastyczna piłka. Ja korzystałam z niej głównie w trakcie rehabilitacji kręgosłupa i w dużym stopniu pomogła mi ona wrócić do sprawności. Naprawdę warto ćwiczyć na niej, tym bardziej, że koszt takiej piłki to zaledwie kilkadziesiąt złotych 🙂

 4. Zgadzam się w 200%! Taka piłka to coś świetnego. Kosztuje grosze, a przydaje się w tylu sytuacjach. Można na niej zrobić kilka partii ciała (osobiście bardzo często ćwiczę brzuch) , użyć w celach relaksacyjnych lub do rehabilitacji. Każdy kto ćwiczy powinien mieć taką piłkę w domu!

 5. Taka piłka gimnastyczna to świetny sprzęt! Jak najbardziej zgadzam się z tym artykułem 🙂 Ma wiele zastosowań, a można ją kupić za śmieszne pieniądze. Ja najczęściej na takiej piłce robię trening brzucha, natomiast moje dzieci używają jej do zabawy 🙂

 6. Ja mam piłkę 85 cm i bardzo lubię na niej ćwiczyć. Brzuszki to najczęściej wykonywane przeze mnie ćwiczenie. A jak byłam w ciąży to ćwiczyłam na niej z Anią Lewandowską;p Teraz pomaga mi w usypianiu dziecka, więc piłka gimnastyczna ma wiele zalet 🙂

 7. Ja posiadam w domu piłkę ABS, z tą specjalną pianką i jest mega! Konkretnie to posiadam tą 75cm. Mimo iż nie mam takiego wzrostu jaki jest podany w artykule, to na większej lepiej mi się ćwiczy. Głównie używam jej do celów relaksacyjnych i rozciągających. Jest to fajne ukojenie dla pleców po ciężkim dniu w pracy gdzie siedzę 9 godzin przed komputerem.

 8. Fajna rzecz, muszę powiedzieć, że bardzo często gdy jestem na siłowni to z niej korzystam – szczególnie do ćwiczeń mięśni brzucha. Muszę sobie sprawić taką do domu. Niewielki wydatek, a naprawdę sporo możliwości:)

 9. Ja preferują klasyczną piłkę gimnastyczną do ćwiczeń 🙂 Nie mówię, że inne są złe, ale po prostu mi najlepiej ćwiczy się na tej zwykłej. Mój trening na piłce dzielę zazwyczaj na 2 części: pierwsza to zazwyczaj trening brzucha (wykonuje kilka serii różnych ćwiczeń), a druga to część relaksacyjna gdzie staram się rozluźnić i powyciągać się trochę na piłce 🙂 Polecam każdemu ten sposób ćwiczeń.

 10. Powiedziałam sobie, że wezmę się za ćwiczenia i teraz jestem w trakcie robienia zakupów związanych z fitnessem 😀 Szukałam piłki gimnastycznej i szczerze mówiąc nie wiedziałam np. o tym, że piłka musi być dopasowana do wzrostu. Ja mam 168cm, więc wezmę tą 65cm z Reeboka. PS. elegancka stronka, na pewno nie raz jeszcze tutaj zawitam 🙂

 11. Słuchajcie, możecie polecić jakąś konkretną piłkę? Chodzi mi zarówno o rozmiar, jak i firmę. Do wydania mam sto złotych i chciałabym kupić coś solidnego. Napiszcie proszę jakie wy posiadacie modele i czy są wystarczająco trwałe. Będę niezwykle wdzięczna. Pozdrawiam wszystkich fanów piłek gimnastycznych i zdrowego życia! 😉

  1. Hej! Ja używam piłki marki Insportline i póki co sprawuje się znakomicie. Zero odkształceń, trzyma powietrze i do tego ma fajny fioletowy kolor:P Z tego co pamiętam kosztowała około 60 złotych, także mieści się w Twoim budżecie. Pozdrawiam i powodzenia w treningu.

 12. Muszę przyznać, że ćwiczenia na piłce zawsze wydawały mi się mało efektywne, ponieważ miałam wrażenie, że człowiek się przy nich “nie męczy”. Teraz wiem, że byłam w błędzie. Dostałam od szwagierki gumową piłkę do gimnastyki, trenuje od miesiąca i widzę efekty:) Tak więc polecam jak najbardziej.

 13. Ja już od dawna wykonuję ćwiczenia z piłką. Głównie z polecenia mojego fizjoterapeuty. Nie mogę wykonywać zbyt obciążających ćwiczeń,a piłka świetnie się do tego nadaje, bo odciąża kręgosłup. Nie bolą mnie plecy, a efekty ćwiczeń widzę.

 14. Wszystkim mamom w ciąży polecam piłkę gimnastyczną do domowych ćwiczeń. W trakcie drugiego trymestru pozwoli na miłe ćwiczenia przygotowujące do porodu, możemy kupić sobie płytę z ćwiczeniami i się odprężyć. Natomiast w drugim trymestrze gdy będziemy robić na niej dużo kółeczek biodrami i podskoki to przyspieszymy poród:) Oczywiście z takimi “przyspieszającymi” ćwiczeniami czekamy do 38 tygodnia ciąży.

 15. Kiedyś myślałem, że ćwiczenia na piłce są tylko dla bab, odkąd pamiętam to ćwiczę ze sztangą. Ale postanowiłem spróbować z dużą piłka do fitnessu i mi się spodobało:) Szczególnie robienie brzuszków, ponieważ trzeba utrzymać równowagę i dzięki temu ćwiczy całe ciało.

 16. Piłka świetna nie tylko do ćwiczeń, ale do korekcji postawy i wszelkiego rodzaju rehabilitacji. Nie jest droga, więc jeżeli ktoś ma jakieś problemy z narządami ruchu to warto ją mieć. Jedyne co może zniechęcać, to fakt, że jest spora i zajmuje trochę miejsca w domu.

 17. Piłka do ćwiczeń jest po prostu świetna na dolegliwości kręgosłupa. Od lat miałam problemy, a odkąd kupiłam piłkę, moge spokojnie odciążyć zmęczone po pracy plecy. Bardzo cenię sobie, bo polecił mi to terapeuta i nie żałuję, że ją kupiłam.

 18. Ja uwielbiam takie piłki u mnie sprawdziły się doskonale przy korekcji postawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *