FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Trzy rzeczy, o których nie możesz zapomnieć przed wyjazdem na narty Rankingi z 10 lipca 2024

3 min read

Przygotowania do wyprawy narciarskiej obejmują bardzo wiele elementów. Dziś skupimy się na trzech. Dwa są dość oczywiste, o trzecim często zapominamy.


Kurtka narciarska – ciepło, wygoda i praktyczne rozwiązania

Kurtki narciarskie nieprzypadkowo mają jaskrawe kolory lub przynajmniej wstawki. Dzięki temu narciarz jest lepiej widoczny na tle śniegu lub linii drzew. Ale kolor nie powinien być jedynym kryterium wyboru kurtki na narty.

Na co w takim razie zwrócić uwagę? Kurtka narciarska powinna być dobrze dopasowana do kształtu ciała, tak by nie ograniczała ruchów, ale też nie pozwalała na wnikanie dołem zimnego powietrza. Jeśli będzie zbyt duża, nawet pas narciarski nie ochroni nas przed mrozem lub śniegiem.

Kurtka powinna być uszyta z tkaniny, która będzie przepuszczała powietrze, ale jednocześnie będzie chroniła przed opadami i przesiąkaniem.

Warto zwrócić uwagę na wykończenie rękawów – dużym plusem są mankiety z wycięciem na kciuk.

Istotne są też liczba i rozmieszczenie kieszeni. Powinny być łatwo dostępne. Oprócz dwóch kieszeni po bokach na wysokości bioder przyda się kieszeń w rękawie, a także przynajmniej jedna kieszeń wewnętrzna. Kieszenie zewnętrzne powinny być zamykane na zamki błyskawiczne i mieć zabezpieczenie przed przesiąkaniem.

Duży wybór kurtek narciarskich znajdziesz na https://allegro.pl/kategoria/odziez-kurtki-256734.


Skarpety narciarza – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przy kompletowaniu stroju na narty w pierwszej kolejności bierze się pod uwagę kurtkę i spodnie lub kombinezon. Wydaje się to naturalne, wszak to największe i najważniejsze elementy garderoby narciarza. Jednak nie warto oszczędzać energii przy wyborze skarpet. Wbrew pozorom taki nieduży i niewidoczny element stroju możne znacząco poprawić lub pogorszyć komfort jazdy. Wszak nie ma nic gorszego niż zmarznięte palce u stóp.

Jak zatem wybrać skarpety na narty?

Z pewnością muszą być nieuciskające, bo to wpływa na wygodę, ciepłe i oddychające, by nie dopuścić do przepocenia stóp. Wybór początkujących narciarzy najczęściej pada na skarpety utkane z wełny z domieszką akrylu. Zawodowcy stawiają na skarpety tkane wyłącznie z wełny owczej.

Swego rodzaju ciekawostką są skarpety na… baterie. Chociaż brzmi to nieco abstrakcyjnie, w rzeczywistości jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Podgrzewane skarpety zapewniają ciepło i komfort termiczny w czasie długiego dnia na stoku. Efekt cieplny osiąga się dzięki bateriom AA, tzw. paluszkom. Takie skarpety można kupić tutaj: https://allegro.pl/kategoria/odziez-skarpety-256737.


Najważniejsze, czyli jakie narty kupić

Ekwipunek narciarza nie będzie pełny, jeśli zapomnimy o nartach.

Wybór pierwszych nart ma prawo nastręczać trudności. Jest bowiem wiele zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę.

Najważniejszy to rodzaj nart – tu do wyboru są biegowe i zjazdowe (Zobacz: https://allegro.pl/kategoria/sporty-zimowe-narty-256750). Początkujący narciarze najczęściej stawiają na zjazdowe, na których będą szlifować umiejętności na stoku. Bieganie na nartach wymaga nieco większych umiejętności, na to przychodzi czas później.

Narty dobiera się do wagi i wzrostu użytkownika, a także, co może być zaskoczeniem – do płci. Narty produkowane z myślą o kobietach są nieco lżejsze, a także krótsze. Ma to ułatwić stawianie pierwszych kroków w narciarstwie.

Ogólne zasady są dosyć proste:

  • Im wyższy wzrost, tym dłuższe narty,
  • Szersze narty przydadzą się początkującym, zapewnią większą stabilność,
  • Im większa waga, tym wyższa powinna być twardość nart. Osoby początkujące powinny sięgnąć po narty o niższym stopniu twardości.

Opinie: 1 na temat “Trzy rzeczy, o których nie możesz zapomnieć przed wyjazdem na narty

[ Poradniki i rankingi FitnessXpressu.com 2024 ]
  1. Dla mnie takim czymś jest powerbank. Ostatnio nawet kupiłem sobie bardziej odporny własnie na takie eskapady journey z lamaxa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *