Ergometr wioślarski

ergometr wioślarski BodyMax Infiniti R100
ergometr wioślarski BodyMax Infiniti R100
Aktywność fizyczna nie musi oznaczać chodzenia na siłownię czy uczęszczania na zajęcia grupowe w fitness klubie. Sport można uprawiać także we własnych czterech ścianach.

Trening domowy oznacza przede wszystkim oszczędność czasu, a do tego pozwala na indywidualny dobór ćwiczeń. Dobrym pomysłem na samodzielną aktywność jest zakup sprzętu treningowego. Jednym z tego rodzaju przyrządów jest popularny wioślarz. Co warto o nim wiedzieć?

Obecnie producenci maszyn do treningu oferują bardzo różnorodne modele, także i takie, które z powodzeniem można zainstalować w zaciszu domowym, a nie tylko do wykorzystania w profesjonalnej siłowni. Oczywiście należy mieć świadomość, że koszt tego typu sprzętu treningowego nie jest niski, ale wydatek ponosi się jednorazowo, dzięki czemu potem przez wiele lat można regularnie i intensywnie trenować.

W ostatecznym rozrachunku zaopatrzenie się w przyrządy sportowe wcale nie jest droższe niż systematyczne wykupywanie karnetu na siłownię, w wręcz może się okazać o wiele bardziej opłacalne.


Czym jest wioślarz?

Wioślarz, zwany fachowo ergometrem wioślarskim, to przyrząd treningowy mający za zadanie imitować ruch wykonywany w trakcie wiosłowania. Przede wszystkim służy osobom czynnie uprawiającym wioślarstwo, ale i nie tylko. Dzięki swojej wszechstronności i skuteczności chętnie wybierany jest także przez fanów sportu nie związanych z tą dyscypliną. Typowy wioślarz składa się z takich elementów jak: siodełko i prowadnica, po której przemieszcza się siodełko w trakcie ćwiczeń, oraz ramiona wioślarskie lub drążek.


Ćwiczenia na ergometrze – korzyści

Regularne ćwiczenia na ergometrze to prosta droga do polepszenia stanu zdrowia i wzmocnienia organizmu. Nic więc dziwnego, że jest tak chętnie wykorzystywany przez entuzjastów aktywnego stylu życia. Służy do realizacji treningu kardio, czyli treningu wytrzymałościowego, takiego samego, jaki można wykonać np. na rowerze stacjonarnym. Jednak wioślarz ma znaczą przewagę nad rowerem, bowiem jest o wiele bardziej ogólnorozwojowy. Jakie korzyści można uzyskać, ćwicząc na wioślarzu?

  1) Poprawienie kondycji.
  2) Polepszenie wydolności organizmu.
  3) Wysmuklenie i wymodelowanie sylwetki.
  4) Zaangażowanie do pracy prawie 90% mięśni ciała.
  5) Usprawnienie funkcjonowania układu krążenia i oddechowego.
  6) Szybkie spalenie tkanki tłuszczowej.

Jak kupić dobrego wioślarza?

Ergometr wioślarski to sprzęt dość złożony, dlatego warto dobrze przemyśleć jego zakup. Trening na tego rodzaju przyrządzie tylko wtedy będzie miał sens, jeśli zadba się o wysoką jakość urządzenia. Maszyna zakupiona po promocyjnej cenie w supermarkecie może nie spełnić swojego zadania, istnieje bardzo duże ryzyko szybkiego zniszczenia podczas jej eksploatacji, zwłaszcza w przypadku bardzo intensywnych treningów kilka razy w tygodniu. Na jakie parametry i elementy wioślarza warto zwrócić uwagę, aby zaopatrzyć się w dobry model?

  A) Siodełko – powinno być ergonomiczne i po prostu wygodne. Najlepiej, jeśli będzie wyposażone w łożyska kulkowe.
  B) Wyświetlacz – bardzo praktyczny dodatek do ergometru, bowiem pozwala obserwować czas trwania treningu, tempo, pokonane kilometry czy ilość spalonych kalorii. Działa niezwykle motywująco, zwłaszcza w przypadku początkujących sportowców.
  C) Regulacja obciążenia – tylko prosta w obsłudze i łatwo dostępna regulacja pozwoli na szybkie zmiany obciążenia w trakcie trwania treningu.
  D) Nośność – zawsze przed zakupem sprzętu treningowego należy sprawdzić w dokumentacji maksymalną wagę użytkownika. Powinny to zrobić przede wszystkim osoby ważące 100 kg lub więcej.
ćwiczenia na wioślarzu - źródło grafiki: https://www.pythagoreanhealth.com/rowing-machine-reviews/
ćwiczenia na wioślarzu – źródło grafiki: https://www.pythagoreanhealth.com/rowing-machine-reviews/

Ergometr mechaniczny czy magnetyczny?

W przypadku wioślarzy bardzo ważny jest także system oporu i hamowania. Wyróżnia się różne rodzaje wioślarzy, ale do najbardziej popularnych zaliczyć można modele mechaniczne i magnetyczne.

 • Ergometry mechaniczne to najbardziej rozpowszechnione sprzęty, głównie ze względu na niską cenę. Zazwyczaj wyposażone są w specjalne tłoki hydrauliczne.
 • Ergometry magnetyczne to nowocześniejsze przyrządy, które pracują o wiele ciszej od wersji mechanicznej, a do tego pozwalają na niezwykle precyzyjne ustawianie oporu. Ich jedyną wadą jest to, że są droższe.

Dla kogo ćwiczenia na ergometrze?

Ćwiczenia na ergometrze może wykonywać właściwie każdy, bez względu na wiek, bowiem trening na tym przyrządzie jest bardzo bezpieczny dla stawów.

Jedynymi przeciwwskazaniami dla uprawiania aktywności na tym urządzaniu są bóle kręgosłupa, zwłaszcza te związane ze schorzeniami dysków międzykręgowych. Osoby cierpiące na bóle bioder czy wady postawy także powinny zrezygnować z ćwiczeń na tym sprzęcie.


Ergometr wioślarski RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych ergometrów wioślarskich. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


8 opinii o “Ergometr wioślarski”

 1. Trening na ergometrze wioślarskim zacząłem jakieś 3 miesiące temu i widzę bardzo duże postępy oraz progres. Co prawda sam sprzęt jest dosyć duży, to w garażu urządziłem sobie siłownie i zdecydowanie jest to fajna sprawa, jeżeli ktoś tylko ma miejsce i chęci co ćwiczeń.

 2. Znalazłem kiedyś wodny ergometr wioślarski, ale jest to zdecydowanie zakup, który należy przemyśleć przez ceną – jest zdecydowanie wysoka. Polecam natomiast każdemu ergometr, kto ma miejsce w domu, bo daje bardzo dobre efekty, a tym bardziej, jeżeli ktoś trenuje w takich dyscyplinach

 3. Czytałem opinie i doszedłem do wniosku, że kupię wioślarz magnetyczny. Wybór okazał się bardzo dobry, doskonale pasuję do mnie i moich wymagań. Sprzęt zajmuje sporo miejsca, więc do mieszkania w bloku nie nadaje się – ale jeżeli ktoś mieszka w domu, to jak najbardziej można się o niego pokusić.

 4. Długo zastanawiałem się nad wyborem, aż w końcu postanowiłem kupić ergometr wioślarski kettler. Bardzo dobrej jakości sprzęt, wszystko działa tak jak należy. Składanie go było troche problematyczne, ale na szczęście instrukcja wszystko wyjaśnia i jakoś się udało 😉

 5. Dwa tygodnie temu dzięki wam kupiłem wioślarz magnetyczny kettler i muszę powiedzieć, że był to bardzo dobry wybór. Sprzęt mega porządny, solidnie wykonany, nie ma żadnego luzu i wszystko śmiga jak powinno. Nic tylko ćwiczyć! 😉

 6. Takie ćwiczenia na wioślarzu są bardzo, ale to bardzo zdrowe i kształtują bardzo dobrze mięśnie pleców. Polecam każdemu, jeżeli ktoś chodzi na siłownie, albo ma możliwość posiadania takiego sprzętu w domu, to nie ma na co czekać.

 7. Cały czas kusi mnie taki wioślarz treningowy do ćwiczeń, ale mam wrażenie, że w mieszkaniu jest na to zbyt mało miejsca, a na siłowni ten sprzęt jest zazwyczaj zajęty, może przynajmniej u mnie. Po przeprowadzce, na pewno skusze się na coś takiego.

 8. Na siłowni w mieście mam mechaniczny wioślarz magnetyczny i w zupełności mogę powiedzieć, że wystarcza zarówno początkującym jak i zaawansowanym użytkownikom. Bardzo fajnie się na nim ćwiczy, jeżeli miałbym wybrać ergometr do domu, to właśnie taki bym kupił.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *