FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Atlasy do ćwiczeń – zalety, charakterystyka i przeciwwskazania do wykonywania treningów Rankingi z 19 kwietnia 2024

3 min read

Atlasy do ćwiczeń to wielofunkcyjne urządzenia, które pozwalają pracować nad ciałem na wielu poziomach. Możesz wzmacniać różne partie mięśni, rzeźbić ciało i spalać kalorie.

Dobrej jakości atlasy mogą zastąpić kilka różnych przyrządów do ćwiczeń, dzięki czemu nadają się nie tylko do klubów sportowych, ale też do domowych siłowni. Sprawdź, czym charakteryzuje się trening na atlasie, jakie ma zalety i kiedy lepiej z niego zrezygnować.

ćwiczenie z ciężarkami

Trening na atlasie – dla kogo? Zalety treningu na atlasie

Atlasy dają możliwość treningów osobom na różnym poziomie zaawansowania. Mogą z nich korzystać zarówno osoby silne, sprawne, jak i początkujące, które stawiają pierwsze kroki w treningach siłowych.

W zależności od tego, jaki rodzaj atlasu wybierzesz – jedno czy wielostanowiskowy – możesz ćwiczyć na nim w pojedynkę lub równocześnie z innymi osobami. Ponadto możesz trenować na różnych stanowiskach i dobrać rodzaj ćwiczeń oraz obciążenie do własnych potrzeb i możliwości.

Trening na atlasie jest bezpieczny (pod warunkiem, że dobierzesz ćwiczenia do swoich możliwości i będziesz korzystać umiejętnie ze sprzętu). Obciążenia w dobrej jakości sprzętach są odpowiednio zabezpieczone, a co za tym idzie, prawdopodobieństwo gwałtownego przeciążenia organizmu jest zminimalizowane. Błędy, które mogą pojawiać się podczas treningów, niosą znacznie mniejsze ryzyko spowodowania kontuzji, niż w przypadku wolnych ciężarów.


Polecamy zestawienia:


Atlasy a wolne ciężary – różnice

Jak wspomnieliśmy, trening na atlasie jest bezpieczniejszy od treningu z wolnymi ciężarami. Gdy ćwiczysz, nie potrzebujesz asekuracji drugiej osoby, wykorzystując np. do rozbudowania mięśni nóg suwnicę. Poza tym Twój ruch jest niejako prowadzony przez sprzęt – dobrej jakości sprzęty są skonstruowane w taki sposób, że ciężary „poruszają się” po szynach lub na linach. Dzięki temu znacznie spada prawdopodobieństwo wykonania nieprawidłowego ruchu. Nie ma ryzyka, że np. podczas wyciskania ciężarów Twoje ręce uciekną na bok, a sztanga upadnie na klatkę piersiową.

Treningi z wolnymi ciężarami mogą oczywiście wykonywać osoby początkujące, jednak warto wcześniej konsultować się z trenerem, który podpowie, jak z korzystać z przyrządów i wykonywać ćwiczenia.


Polecamy zestawienia:


Atlasy – przeciwwskazania do ćwiczeń

Jak w przypadku niemal każdego rodzaju treningu siłowego, istnieją pewne przeciwwskazania do korzystania z atlasów. Jeśli dotyczy Cię któraś z poniższych dolegliwości lub schorzeń, przed rozpoczęciem treningów, skontaktuj się z fizjoterapeutą lub lekarzem:

  • Wady postawy,
  • Schorzenia ortopedyczne, np. dysplazja biodrowa,
  • Problemy z kręgosłupem,
  • Wady serca,
  • Ciąża.

W dobrych sklepach sportowych dostępne są różne rodzaje atlasów do ćwiczeń. Dzięki temu bez trudu dobierzesz sprzęt do swoich potrzeb i możliwości – zarówno fizycznych, jak i finansowych. Dopasujesz też urządzenie do wielkości swojej domowej siłowni.


Polecamy zestawienia:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *