FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Jaka sztanga do ćwiczeń? Czym się kierować przy zakupie? Rankingi z 19 kwietnia 2024

4 min read
Ćwiczenia ze sztangą to jedna z najpopularniejszych form treningu siłowego.
Ćwiczenia ze sztangą to jedna z najpopularniejszych form treningu siłowego.

Budując swoją własną domową siłownię, zawsze dochodzimy do momentu, w którym zadajemy sobie pytanie: Jaka sztanga do ćwiczeń? Wybór na rynku jest bardzo duży, a my chcemy wybrać sztangę, która nie tylko będzie służyła nam przez długie lata, ale również będzie w zasięgu naszego portfela. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?


Rodzaje sztang do ćwiczeń

Pierwszym elementem, który musimy wziąć uwagę, jest rodzaj gryfów dostępnych na rynku. Istnieje wiele różnic między nimi, a brak ich znajomości może zakończyć się nieudanym zakupem. Najpopularniejsze rodzaje gryfów do ćwiczeń:

  • gryf męski – charakteryzuje się długością 2,2m oraz wagą 20kg. Jest on używany na zawodach olimpijskich oraz właśnie jego będziemy mogli najczęściej spotkać na siłowniach;
  • gryf damski – liczy 2,1m długości oraz waży 15kg;
  • gryf prosty – najpopularniejszy rodzaj sztangi, który przybiera postać prostego stalowego drążka;
  • gryf łamany – jest alternatywną do gryfu prostego. W tym przypadku drążek jest powyginany, co pozwala na inne ułożenie ramion przy wyciskaniu. Powoduje to również pracę innych mięśni niż w przypadku sztangi prostej. Do czego został stworzony? Służy on do wzmożonej pracy szczytu głów bicepsu oraz tricepsu;
  • kratownice – rodzaj sztangi, której głównym zadaniem jest rozbudowa naszych tricepsów oraz bicepsów.

Gryfy do sztang w Rankingu TOP8

Aktualizacja Rankingu: kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych gryfów do sztang. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Odpowiedź na pytanie: “Jaka sztanga do ćwiczeń na początek?” nie jest takie łatwe. Jak można zauważyć, każdy z podanych wyżej rodzajów gryfów posiada różne parametry techniczne oraz wpływa na inne partii mięśni.

Kupując gryf należy podjąć decyzję, na jakich partiach ciała najbardziej nam zależy. Na samym początku warto przetestować wszystkie z nich. Wystarczy udać się na najbliższą siłownię i tak przetestować wszystkie z wyżej wymienionych gryfów. Już po kilku treningach będziemy mogli ocenić, z którym rodzajem gryfu trenuje się nam najlepiej i to właśnie w tym kierunku powinniśmy iść.

Kupowanie w ciemno może przynieść nam spore rozczarowanie, gdyż przyrząd może nie spełnić wszystkich naszych wymagań.


Jaka sztanga do ćwiczeń? Ceny

Po pierwsze, zawsze należy pamiętać o tym, że sprzęt na siłownie należy kupować w profesjonalnych sklepach sportowych. W wielu przypadkach sztangi mają wtedy odpowiednie certyfikaty jakości, przez które mamy pewność, że zakupiony przez nas sprzęt będzie dla nas bezpieczny przy prawidłowym użytkowaniu.

Gryf na szczęście nie należy do najdroższych zakupów. Podstawową wersję będziemy mogli kupić już za kilkadziesiąt złotych. Cena znacząco rośnie, jeżeli będziemy chcieli zakupić gryf olimpijski (2,2m długości, 20kg wagi). Wtedy będziemy musieli wydać na niego co najmniej kilkaset złotych, aby być zadowolonym z zakupu.


Polecamy zestawienia:


Podsumowanie

Kupno sztangi jest zazwyczaj pierwszym zakupem w momencie budowy naszej siłowni domowej. Nic w tym dziwnego. Sztanga, jak mało który przyrząd pozwala na rozbudowę wielu mięśni górnych partii ciała. Ważnym szczegółem jest to, że poprawne obsługiwanie się sztangą nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Część ludzi nie chce ryzykować kontuzjami i preferują skorzystanie z usług trenera personalnego, który nauczy ich odpowiednich wzorców ruchowych.


Sztangi do ćwiczeń w Rankingu TOP8

Aktualizacja Rankingu: kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych sztang i ciężarów do ćwiczeń. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *