FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Czym są hantle kettlebell? Jak wykonywać ćwiczenia treningowe? Rankingi z 11 lipca 2024

4 min read

Kettlebell to rodzaj hantli w kształcie odważników z uchwytami, które umożliwiają zaangażowanie do pracy wszystkich mięśni, a także spalenie ogromnej liczby kalorii.

trening z hantlami typu kettlebell
trening z hantlami typu kettlebell

Ponadto zapewniają szybkie efekty w postaci większej gibkości i wytrzymałości mięśni, korekcji nieprawidłowej postawy ciała oraz zmniejszenia dolegliwości wynikających z różnego rodzaju schorzeń.


Hantle kettlebell – co to jest?

Hantle kettlebell są bardzo popularnym sprzętem sportowym, który wykorzystuje się podczas wielu zajęć wzmacniających. Jest to przyrząd do ćwiczeń, w którym punkt ciężkości nie jest rozłożony równomiernie.

Odważniki wyglądem przypominają kulę armatnią z uchwytem. Umieszczenie środka ciężkości w kuli zmusza do pracy wiele grup mięśniowych. Wymaga więc od osoby trenującej dużego wysiłku fizycznego przy każdym ruchu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów hantle kettlebell mogą być bardzo ciężkie. Ich standardowa waga wynosi 16kg. Kolejne większe ciężary to wielokrotność tej liczby.


Jakie korzyści wynikają z treningów z kettlami?

Kettle to sprzęt o bardzo szerokim zastosowaniu. Pozwalają użytkownikowi zadbać o kondycję i zwiększyć wydolność organizmu. Poprawiają także wygląd sylwetki i odsłaniają tkankę mięśniową. Hantle kettlebell będą idealnych urozmaiceniem treningu dla osób, które chcą:

  • dodać elementy aerobowe do ćwiczeń siłowych,
  • zaangażować do pracy mięśnie całego ciała,
  • poprawić wyniki w swojej dziedzinie sportowej,
  • skrócić czas jednostki treningowej,
  • pozbyć się nudy w trakcie ćwiczeń.

Popularność takich hantli wynika również z ich funkcjonalności. Nie trzeba iść na siłownię by dołączyć je do własnego planu treningowego. Ich kształt i rozmiar pozwalają zrealizować trening w domu lub na wakacjach. Intensywność wysiłku i zaangażowanie wielu partii mięśniowych zapewnia ekspresowe rezultaty w postaci spalonych kalorii, wytrzymałości i elastyczności mięśni czy redukcji tanki tłuszczowej.

Ćwiczenia z tym przyrządem mają również pozytywny wpływ na postawę ciała, przyczyniają się do wzmacniania kości i więzadeł, dzięki czemu redukują ból w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Dzięki temu treningi z ich wykorzystaniem sprawdzą się doskonale w ramach rehabilitacji w przypadku kontuzji mięśni lub stawów. 

Hantle kettlebell pomagają też zniwelować różnego rodzaju schorzenia, np. osteoporozę, choroby serca czy cukrzycę.


Polecamy zestawienia:


Trening z hantlami kettlebell – jak zacząć?

Każdy trening należy zacząć od rozgrzewki, która powinna trwać minimum 5 minut.

Niezależnie od zestawu ćwiczeń z kettlami, pozycja startowa wygląda podobnie.

  • Trzeba stanąć prosto oraz rozluźnić ramiona i barki. Odważnik należy położyć na wprost.
  • Chcąc chwycić kettla powinno się ugiąć kolana i pochylić tułów, pamiętając o zachowaniu wyprostowanych pleców.
  • Wstając należy ściągnąć łopatki i wypiąć klatkę piersiową.

Istotny jest również oddech. Wdech następuje przy napinaniu brzucha. W pozycji zgiętej wstrzymujemy na chwilę powietrze. Po pierwszy ostrym wysiłku stopniowo je wydychamy. Ciężar odważnika musi być dostosowany do możliwości osoby trenującej. Najważniejsza jest jednak technika wykonywanych ćwiczeń.


Hantle kettlebell w Rankingu TOP10

Aktualizacja Rankingu: lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych hantli typu kettlebell, oferowanych głównie w tabletkach i kapsułkach. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

Hantle kettlebell to ciężkie odważniki z uchwytami, które przynoszą wiele korzyści trenującym. Ćwiczenia z ich wykorzystaniem pomagają między innymi spalić zbędną tkankę tłuszczową, wzmocnić i zbudować mięśnie, poprawić postawę ciała czy zredukować objawy niektórych schorzeń.

W trakcie treningu kluczowym elementem jest zachowanie odpowiedniej techniki i dostosowanie ciężaru do własnych predyspozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *