FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Rowery poziome – czym się różnią od pionowych i dla kogo są wskazane? Rankingi z 19 kwietnia 2024

3 min read

O ile większość z nas doskonale wie, czym jest rowerek treningowy, o tyle zaskoczeniem dla wielu są rowery treningowe poziome. Odbiegają one bowiem nieco swoją konstrukcją, a tym samym wyglądem, od tradycyjnych rowerów (czyli rowerków poziomych). Czym się dokładnie różnią i dla kogo dedykowany jest trening na tego typu urządzeniach?


Rowery poziome a tradycyjne rowery stacjonarne

Na dobrych siłowniach można często spotkać rowery treningowe poziome, które na pierwszy rzut oka mogą budzić zdziwienie. Wynika to z tego, że od rowerków pionowych odróżnia je zazwyczaj duże i wygodne siedzisko z oparciem oraz pedały umiejscowione wyżej i dalej niż w normalnym rowerze – równolegle do kierownicy, a czasami nawet za nią. Taka konstrukcja pozwala na wygodne odbycie treningu w niemalże leżącej pozycji. Dzięki temu odciążony zostaje odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a same ćwiczenia wykonywane są w bardzo komfortowy i przyjemny sposób.

Oprócz tego rowery poziome posiadają zazwyczaj specjalne uchwyty przy siedzisku, które można trzymać dłońmi w trakcie treningu. Przy czym tak jak rowerki pionowe, są one oczywiście wyposażone w nowoczesne panele sterowania, które pozwolą nam dobrać odpowiedni tryb treningowy, a także pulsometr i wszystko to, co może być przydatne w trakcie ćwiczeń na tego typu urządzeniu. Kolejnym ważnym pytaniem jest to, dla kogo dedykowane są rowerki poziome?


Polecamy zestawienia:


Dla kogo rowery poziome?

Rowery poziome to niezwykle uniwersalny sprzęt na siłownię, na którym może ćwiczyć praktycznie każdy. Warto jednak nadmienić, że szczególnie sprawdza się on w sytuacji, gdy ćwiczące osoby mają jakieś urazy kręgosłupa. Wygodne siedzisko zapewnia bowiem komfort i bezpieczeństwo, odciążając kręgosłup przed zbytnim napięciem. To jednak nie wszystko!


Polecamy zestawienia:


Rowerki stacjonarne pionowe to także świetne urządzenia dla osób z dużą nadwagą, które chcą schudnąć, jednak mogą mieć trudność z treningiem na zwykłym rowerku stacjonarnym. Kolejną grupą osób zadowolonych z treningu na rowerkach pionowych będą również seniorzy. Takie urządzenie przydatne może być również w przypadku ćwiczeń o charakterze rehabilitacyjnym.


Profesjonalny sprzęt na siłownię – ceny rowerów poziomych

Skoro już wiemy, czym się różnią rowery stacjonarne poziome od tradycyjnych rowerków treningowych i dla kogo sprawdzą się najbardziej, warto spojrzeć na ich ceny. Pod tym względem trzeba jednak rozróżnić rowerki poziome amatorskie od tych, które stanowią profesjonalny sprzęt na siłownię, bo rozstrzał cenowy jest spory. Liczy się jednak to, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu rowerek sprawić sobie do domowego użytku.

Najtańsze rowerki poziome możemy kupić już za kilkaset złotych, chociaż i tak są one droższe od najtańszych wersji rowerków pionowych. Natomiast już profesjonalne rowery poziome dedykowane na siłownię lub do klubu fitness, potrafią kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Przy czym te najdroższe urządzenia to prawdziwe kombajny treningowe, bogate w różnego rodzaju funkcje i ustawienia, które stworzone są z myślą o bardzo intensywnej eksploatacji.


Polecamy zestawienia:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *