FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Odżywka Gainer na masę mięśniową dla aktywnych fizycznie Rankingi z 20 kwietnia 2024

7 min read
odżywka Gainer na przyrost masy mięśniowej
odżywka Gainer na przyrost masy mięśniowej

Gdy nadchodzi okres jesienno-zimowy, zdecydowanie częściej na siłowniach mówi się o odżywce typu Gainer. Jednak osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłownią, mogą nie wiedzieć, o czym mowa. Preparat Gainer to suplementacja dla aktywnych fizycznie, stosowana najczęściej przez osoby uczęszczające na siłownię.


Czym jest Gainer?

Gainer to odżywka dla sportowców. Jak wiemy bez odpowiedniej ilości węglowodanów w diecie, nie zbudujemy tak upragnionej przez wszystkich masy mięśniowej. Węglowodany przy takim celu treningowym to podstawa. I tutaj właśnie z pomocą przychodzi nam odżywka typu Gainer, która już samą nazwą “Gain” informuje nas, jakie jest jej przeznaczenie. Gainer składa się w 70-80% z węglowodanów, a pozostałą część stanowią tłuszcze i białko. To właśnie z powodu swojego składu, jest tak często wybieranym produktem, gdy rozpoczyna się okres “masowania”. Po odżywkę węglowodanową bardzo często sięgają ektomorficy, a więc osoby z natury szczupłe, drobno kościste, które mają największe problemy z budowaniem masy mięśniowej, nie wspominając już o jakościowej masie mięśniowej. Faktycznie, często w okresie budowania masy mięśniowej, niektóre osoby nie są w stanie przyjmować takich ilości jedzenia, aby pokryć zapotrzebowanie kaloryczne.

Niestety ektomorficy często błędnie rozumieją działanie Gainerów i wydaje im się, że wystarczy kilka dawek przez dwa tygodnie, aby zaobserwować nieziemskie efekty. Prawda jest jednak taka, że można stosować odżywki tego typu, a jeszcze tracić na wadze. Bez odpowiedniej diety pieniądze wydane na Gainera, będą po prostu wyrzucone w błoto. Dopiero odpowiednie połączenie tego środka z dziennym zapotrzebowaniem kalorycznym i innymi produktami obecnymi w diecie, da nam zadowalające rezultaty. Zresztą podobnie sytuacja wygląda nie tylko podczas suplementacji Gainerem, ale także białkiem, kreatyną czy innymi środkami tego typu.


Polecamy zestawienia:


Odżywka Gainer – skład

Jak już zostało wspomniane w poprzednim nagłówku, Gainer składa się głównie z węglowodanów. Najczęściej stanowią one 70-80% całości. Głównym źródłem węgli są tutaj glukoza i maltodekstryna. Węglowodany są bardzo kaloryczne, co w tym przypadku ma kluczowe znaczenie. Podczas gdy twoim celem jest budowanie masy mięśniowej, musisz zastosować nadwyżkę kaloryczną. Jeśli twoje zapotrzebowanie wynosi np. 3000 kcal, to musisz dodać do tego trochę kalorii, aby twoja masa zaczęła rosnąć. Osoby, które nie są przyzwyczajone do pochłaniania dużych dawek jedzenia, mogą zastąpić kilka produktów właśnie Gainerem.


Polecamy zestawienia:


Dzięki temu, że odżywka jest w postaci płynnej, łatwiej jest ją pochłonąć w porównaniu gdybyśmy mieli jeść jakiś suchy posiłek. Białko, które znajduje się w tej odżywce to serwatka. Serwatka jest przetwarzana na różne sposoby, co ma wpływ na jej czas wchłaniania. Tłuszcz zwykle stanowi bardzo mały procent całego składu Gainera, co jest niewątpliwie plusem. Tłuszcze dostarczane do organizmu powinny być zdrowe.

Zdrowe tłuszcze znajdziemy między innymi w:

 • rybach morskich
 • orzechach
 • oliwie
 • oleju rzepakowym.

Stosowanie Gainera

Kiedy najlepiej stosować Gainera? Tak naprawdę nie istnieje jedna prawidłowa odpowiedź na to pytanie. Każdy z nas prowadzi inny tryb życia, je posiłki o innych porach, trenuje w innych godzinach i co najważniejsze – spożywa inne pokarmy. Zaleca się stosowanie odżywki zaraz do po treningowego posiłku lub po prostu do posiłku podczas, którego spożywamy lekkostrawne białko, zdrowe tłuszcze oraz węgle o indeksie glikemicznym powyżej 50. Tak czy inaczej każdy sam musi znaleźć idealny moment na stosowanie Gainera. Ludzie zbyt bardzo się różnią, żeby rzucać tutaj ogólnikami. Na pewno warto obserwować organizm, stosując się jednocześnie do powyższych rad.


Jaką odżywkę wybrać?

Jaki suplement węglowodanowo-białkowy będzie więc najlepszy, skoro na rynku jest tak duży wybór? Wybierając Gainera powinniśmy kierować się kilkoma radami. Dobrze, gdy Gainer zawiera w sobie większe ilości białka niż konkurencyjne produkty. Niektóre Gainery są urozmaicone o substancje wspomagające takie jak:

 • witaminy,
 • minerały,
 • arginina,
 • kreatyna,
 • beta-alanina.

Jeśli widzisz produkt, który posiada takie dodatki, z pewnością powinieneś zwrócić na niego szczególną uwagę. Podobnie wygląda sprawa aminokwasów. Im więcej aminokwasów, tym lepiej. Warto również sięgać po produkty na bazie skrobi kukurydzianej i pszenicznej. Niski indeks glikemiczny zapobiega w tym przypadku gwałtownym skokom glukozy we krwi.

Zawsze warto zwracać uwagę na skład odżywek, które mamy zamiar kupić. Wyższa cena nie oznacza wcale, że produkt jest lepszy. Niektóre firmy sztucznie zawyżają ceny swoich produktów ze względu na renomę, a tak naprawdę możemy kupić tańsze zamienniki o lepszym składzie.


Polecamy zestawienia:


W jaki sposób pić odżywkę gainer, by przynosiła korzyści, a nie szkody?

Gainer może być przyjmowany w formie szejka, a także stanowić dodatek do omletów, sosów i innych dań. Ze względu na swój skład, sprawdzi się jako posiłek okołotreningowy: węglowodany i białko uzupełnią energię w trakcie ćwiczeń oraz po nich. Przed treningiem lub tuż po nim to najlepszy moment na picie gainera.

Odżywka gainer, tak jak każdy suplement diety, powinna być uzupełnieniem zdrowego żywienia, a nie jego podstawą. Choć gainer może zastąpić pełnowartościowy posiłek, nie może być to oczywiście każdy posiłek w ciągu dnia. Oprócz przyjmowania odżywki, należy zadbać o wysoką podaż naturalnego białka w diecie – najlepiej przyswajalne przez organizm to m.in.:

 • serwatka mleczna,
 • mleko,
 • jaja kurze,
 • soja.

oraz o spożywanie co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie.

Gainer nie powoduje skutków ubocznych, jeżeli jednak pojawiają się problemy trawienne i wzdęcia – może to świadczyć o zbyt wysokiej ilości węglowodanów w diecie.


Odżywki Gainer RANKING

Aktualizacja Rankingu: kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych odżywek węglowodanowo-białkowych Gainer. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

Obok odżywek białkowych, gainer to jeden popularniejszych suplementów dla sportowców. To odżywka węglowodanowo-białkowa – zawartość białka to od 8 do 30%, a pozostałą część stanowią węglowodany.

Gainer wspomaga budowanie masy i przyspiesza przyrost tkanki mięśniowej – zalecany jest przede wszystkim osobom, które mają problem z przybraniem na wadze, szczupłym, o bardzo szybkiej przemianie materii.


Polecamy zestawienia:


Krótkie FAQ o odżywkach Gainer

#1 Czy gainer może zwiększyć tkankę tłuszczową?

Tak, może. Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że przesadzamy z masowymi wzmacniaczami. Należy uświadomić sobie, iż przyrosty mięśni nie następują z dnia na dzień. Jeżeli w ciągu dnia spożywamy dużo białka w pokarmach i dodatkowo wspomagamy się odżywkami białkowymi, chcąc szybko nabrać masy mięśniowej, możemy faktycznie zwiększyć tkankę tłuszczową.

#2 Kiedy należy przyjmować odżywkę gainer?

Zaleca się spożywanie pierwszej dawki w godzinach porannych, następnie 1-2 godziny przed treningiem, a ostatnią po treningu. Ponadto możemy zwiększyć zawartość kalorii w konwencjonalnych posiłkach za pomocą gainera - na przykład pić odżywkę jako deser lub pić podczas jedzenia.

#3 Czy odżywkę należy przyjmować codziennie?

Zaleca się przyjmowanie gainera każdego dnia, jeśli mamy problemy z przybraniem na wadze. To powinno nam szybko dodać nawet do 1000 dodatkowych kalorii. Przyjmując go codziennie zaczniemy przybierać na wadze, jeśli będziemy spożywać wystarczająco dużo również inne produkty bogate w białko.

#4 Dla kogo są odżywki gainer?

Dla osób, które mają problemy z przyjmowaniem dużej ilości pokarmów, aby przybrać na wadze, suplementy diety są skutecznym sposobem na zwiększenie spożycia kalorii. W przeciwieństwie do typowych suplementów białkowych, gainery są bogate nie tylko w białko, ale także w węglowodany i często w inne składniki, takie jak aminokwasy.

#5 Czy gainer jest dobry przed snem?

Spożywanie białka przed snem może sprzyjać utracie wagi, ale należy wziąć pod uwagę całkowite spożycie kalorii. Ostatnie badania sugerują spożywanie 40 gramów białka przed snem, aby najlepiej stymulować tempo syntezy (wzrostu) białka mięśniowego podczas snu.

Opinie: 4 na temat “Odżywka Gainer na masę mięśniową dla aktywnych fizycznie

[ Poradniki i rankingi FitnessXpressu.com 2024 ]
 1. Według mnie, odżywka białkowa gainer na masę to jeden z najlepszych wyborów. Stosowałem już wiele suplementów, które ponoć dają dobre efekty na masie, ale ten jest wyjątkowo skuteczny i na mnie działa wręcz idealnie.

 2. Po połowie cyklu na masę, mogę śmiało powiedzieć, że efekty stosowania gainera są zadowalające i przewyższyły to co oczekiwałem. Nie myślałem, że tak dobrze to pójdzie i że gainer jest w stanie dać tak wiele. Jednym słowem polecam!

 3. Kiedy przechodziłem na cykl masowy, totalnie nie wiedziałem jaka odżywka gainer spisze się najlepiej. Na szczęście wybrałem dobrze, polecono mi odżywkę TRECA i jak najbardziej działa dobrze i efekty są widoczne, śmiało mogę polecić.

 4. Na przyszły sezon z pewnością ranking odżywek gainer mi się przyda. Teraz już powoli przechodzę na redukcję, ale nie do końca byłem zadowolony z poprzedniego gainera, więc w przyszłym cyklu na pewno będę to zmieniał. Pozdro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *