FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Mata do jogi. Jaka będzie najlepsza? Rankingi z 25 maja 2024

3 min read
Jaka mata do jogi?
Jaka mata do jogi?

Bez maty w jodze ani rusz! Zakup tego podstawowego przedmiotu z pozoru może wydawać się banalnie prosty. Wybierasz ulubiony kolor, zamawiasz i już. Jednak czy na pewno? Okazuje się, że wybór jest ogromny, a różnice między poszczególnymi produktami znaczące. Zatem jakie cechy brać pod uwagę, by znaleźć odpowiednią dla siebie matę?


Materiał

  • Najpopularniejszy z materiałów to PVC. Wykonane z niego maty są dobrej jakości, proste w pielęgnacji i niezwykle wytrzymałe.
  • Jeśli często zabieramy gdzieś ze sobą matę, powinniśmy rozważyć zakup stworzony z pianki termoplastycznej, gdyż produkty te są lekkie, a dodatkowo dobrze trzymają się podłoża.
  • Mikrofibra wchłonie wilgoć i pot.
  • Poliuretan jest przyjemny i antypoślizgowy, ale dużo łatwiej ulega zniszczeniom. Juta będzie bardziej wytrzymała, lecz specyficzna w dotyku.
  • Jeśli zależy nam na naturalnym materiale do wyboru mamy kauczuk i korek.

Grubość maty

Im grubsza mata, tym bardziej wytrzymała i tym mocniej będzie przylegać do podłoża. 1-2 mm grubości będą idealnymi towarzyszami w podróży, gdyż są lekkie i nie zajmą aż tak dużo miejsca.

Standardem są maty 3-4 mm. Te najgrubsze 5-8 mm, nadadzą się do bardziej intensywnych i dynamicznych ćwiczeń.


Rozmiar maty

Najpopularniejsze wymiary to 180 x 160 cm. Wszystko zależy jednak od tego ile mamy wzrostu i gdzie wykonujemy ćwiczenia. Wygodniej będzie nam na większej powierzchni, ale warto wziąć pod uwagę, że możemy mieć problem z zakupem odpowiedniego pokrowca.


Polecamy zestawienia:


Dopasowanie do stylu

Podstawowe style jogi to statyczny, dynamiczny i przy wysokiej temperaturze. Powinniśmy zatem dobrać matę do rodzaju jogi, jaki uprawiamy.

  • Przy statycznym najważniejsza będzie antypoślizgowość.
  • Dynamiczne ćwiczenia wymagają trwałości.
  • Przy wysokich temperaturach warto zapewnić sobie matę, która dobrze chłonie wilgoć i utrzyma się w miejscu na wilgotnym podłożu.

Powodzenia!


Maty do jogi w Rankingu TOP10

Aktualizacja Rankingu: maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych mat do jogi, dostępnych z dziale Maty i materace. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *