7 podstawowych korzyści dla zdrowia, wynikających z ćwiczeń fizycznych Rankingi z 05 października 2024
4 min readAktywność fizyczna wpływa nie tylko na poprawę nastroju, ale również i kondycji, poprawiając jakość naszego życia.
Chcąc poczuć się lepiej, mieć więcej energii, co korzystnie wpłynie także na wydłużenie naszego życia, ćwiczmy regularnie. Korzyści zdrowotne wynikające z regularnych ćwiczeń i aktywności fizycznej są wręcz nie do przecenienia – ich pozytywny wpływ odczujemy niezależnie od wieku, płci czy sprawności fizycznej.
Potrzebujemy więcej argumentów? Poniżej 7 podstawowych korzyści wynikających z ćwiczeń fizycznych.
O czym dowiesz się w poradniku?
Ćwiczenia pozwalają kontrolować wagę
Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc zapobiegać nadmiernemu przyrostowi masy ciała lub w jej utrzymaniu w odpowiednich granicach. Kiedy angażujemy podczas aktywności fizycznej nasze mięśnie, spalamy kalorie. Im intensywniejsze ćwiczenia, tym więcej kalorii możemy spalić.
Regularne treningi na siłowni są rekomendowane, jednakże nie powinniśmy martwić się w przypadku, gdy nie znajdziemy czasu na ćwiczenia każdego dnia. Każda aktywność jest lepsza niż żadna. Chcąc czerpać korzyści z ćwiczeń po prostu bądźmy bardziej aktywni przez cały dzień – wchodźmy po schodach zamiast korzystać z windy, róbmy przerywniki w pracy siedzącej wykonując proste ćwiczenia rozciągające itp. Im częściej będziemy to robić, tym lepiej dla naszego organizmu.
Ćwiczenia fizyczne wspomagają walkę ze schorzeniami
Martwimy się chorobami serca? Mamy nadzieję, że zapobiegniemy rozwojowi nadciśnienia? Bez względu na aktualną wagę, aktywność fizyczna podnosi poziom tzw. “dobrego” cholesterolu HDL (lipoproteiny o dużej gęstości), zmniejszając przy tym poziom niezdrowych trójglicerydów.
Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i innych schorzeń, w tym m.in.:
- nadciśnienia,
- cukrzycy typu 2,
- depresji,
- raka,
- artretyzmu.
Ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają na poprawę funkcji poznawczych. Podczas treningu możemy monitorować podstawowe parametry pracy naszego układu sercowo-naczyniowego, korzystając z zegarka sportowego z pulsometrem.
Ćwiczenia poprawiają nastrój
Potrzebujemy odetchnąć po stresującym dniu? Pomocna może się okazać sesja na siłowni lub szybki spacer. Aktywność fizyczna stymuluje niektóre substancje chemiczne w mózgu, które mogą sprawić, że poczujemy się szczęśliwsi i bardziej zrelaksowani, a także czuć się lepiej ze swoim wyglądem i samym sobą. Regularne ćwiczenia pomagają zwiększyć pewność siebie i wzmocnić poczucie własnej wartości.
Nie potrzebujemy do tego specjalnie dużo miejsca – wystarczy na niewielkiej przestrzeni rozłożyć matę do ćwiczeń i wykonać proste ćwiczenia aerobowe oraz fitness.
Ćwiczenia dodają energii
Jesteśmy zmęczeni zakupami spożywczymi lub obowiązkami domowymi? Regularna aktywność fizyczna pomoże poprawić siłę mięśni i zwiększyć wytrzymałość. Ćwiczenia dostarczają tlen i składniki odżywcze do tkanek, pomagają wydajniej pracować układowi sercowo-naczyniowemu.
Kiedy poprawia się stan naszego serca i płuc, mamy więcej energii na wykonywanie codziennych obowiązków.
Polecamy zestawienia:
Ćwiczenia poprawiają jakość snu
Mamy problem z drzemką i zaśnięciem? Regularna aktywność fizyczna może pomóc w szybszym zasypianiu, efektywniejszym śnie i jego pogłębianiu. Nie ćwiczmy natomiast tuż przed przed snem, ponieważ możemy mieć zbyt dużo energii, aby zasnąć.
Ćwiczenia fizyczne zwiększają libido
Czy czujemy się zbyt zmęczeni lub bez formy, aby cieszyć się fizyczną intymnością? Regularna aktywność fizyczna może poprawić poziom energii i zwiększyć pewność siebie, również pod kątem wyglądu fizycznego, co może poprawić nasze życie seksualne. Ćwiczenia wpływają w tym aspekcie korzystnie zarówno na kobiety, jak i na mężczyzn.
Ćwiczenia to świetna zabawa towarzyska
Ćwiczenia i aktywność fizyczna mogą być przyjemne. Dają nam szansę na relaks – czy to w warunkach domowych czy też na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna może również pomóc w polepszeniu kontaktu nie tylko z rodziną i przyjaciółmi, ale również nawiązywaniu znajomości. Weźmy lekcje tańca, wybierzmy się na szlaki turystyczne lub dołączmy do drużyny siatkarskiej czy też piłkarskiej. Znajdźmy aktywność fizyczną, którą lubimy.
Podsumowanie
Ćwiczenia i aktywność fizyczna to świetne sposoby na lepsze samopoczucie, poprawę zdrowia i dobrą zabawę. W przypadku większości zdrowych osób dorosłych zaleca się co najmniej 150 minut tygodniowo umiarkowanej aktywności aerobowej lub 75 minut tygodniowo energicznej aktywności aerobowej lub połączenie umiarkowanej i energicznej aktywności.
Wytyczne sugerują, aby rozłożyć wykonywane ćwiczenia na cały tydzień. Aktywność może obejmować bieganie, spacery lub pływanie. Nawet niewielka aktywność fizyczna jest pomocna, a skumulowana i zróżnicowana aktywność w ciągu dnia zapewnia korzyści zdrowotne.
Ćwiczenia siłowe warto wykonywać dla wszystkich głównych grup mięśni przynajmniej dwa razy w tygodniu. Przykładami mogą tu być:
- podnoszenie ciężarów,
- używanie maszyn do ćwiczeń, w tym np. ławeczki treningowej,
- wykonywanie treningu siłowego, także przy użyciu np. hantli.
Jeśli chcemy schudnąć i osiągnąć określone cele w modelowaniu sylwetki warto zastanowić się nad zwiększeniem czasowym aktywności fizycznej. Pamiętajmy, aby intensywność treningów dopasowywać indywidualnie do własnych potrzeb oraz stanu naszego zdrowia.
Polecamy zestawienia:
- Rankingi hantli do ćwiczeń fitness i treningu siłowego – sierpień 2024
- Rankingi odważników kettlebell do treningu kondycyjnego i fitness – sierpień 2024