śr. Sty 29th, 2020

FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Jaki trenażer rowerowy do domowego treningu?

3 min read

Trening rowerowy poza sezonem wiosenno-letnim może być trudny. Nie tylko ze względu na temperaturę i opady, ale także zanieczyszczenie powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest trenażer rowerowy, który daje możliwość intensywnego treningu we własnym domu. Poniżej najpopularniejsze rodzaje trenażerów i ich cechy.

trenażer rowerowy KICKR SNAP
trenażer rowerowy KICKR SNAP

Trenażer rolkowy

Utrzymanie formy zimą nie jest łatwe, w szczególności dla kolarzy. Jednak są przyrządy, które na to pozwalają, a jednym z nich jest trenażer rolkowy. Jak jest zbudowany i do czego dokładnie służy?

Przeznaczenie

Prosta konstrukcja i łatwa obsługa. Do treningu z tym modelem trzeba przywyknąć, za to sprzyja pracy nad balansem ciała. Największą zaletą jest to, że trenażery rolkowe współpracują z każdym modelem roweru.

Sprzęt taki jak trenażer rolkowy daje możliwość trenowania na rowerze bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz. Przydaje się on w szczególności zimą, ale nie tylko. Nawet wiosną czy latem pogoda czasami nie sprzyja treningom na świeżym powietrzu, a za sprawą trenażera można utrzymać dobrą kondycję i dobrze przygotować się do sezonu.

Budowa

Rolkowy trenażer rowerowy jest zbudowany z trzech obracających się bębnów. Są one umieszczone na rozkładanym stelażu, przypomina to nieco hamownię wykorzystywaną w warsztacie samochodowym. Zbudowany w ten sposób przyrząd ma kilka istotnych zalet:

  • pozwala na ćwiczenie utrzymywania równowagi, co przekłada się na lepszą technikę jazdy,
  • umożliwia przeprowadzenie efektywnej rozgrzewki przed zawodami,
  • ma kompaktowe wymiary,
  • trening w znacznym stopniu przypomina tradycyjną jazdę na rowerze.

Na tego typu sprzęcie trudno jest ćwiczyć siłowo, jednak może on urozmaicić codzienne treningi. Przyda się on każdemu rowerzyście, który nie chce rezygnować z aktywności fizycznej np. z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.


Trenażer z rolką oporową

Rama utrzymująca rower plus torus oporowy na tylnym kole. Warto kupić oponę treningową. Ten trenażer rowerowy daje możliwość bardziej urozmaiconego treningu. Modele rozbudowane mają opcje wirtualnej rywalizacji z innymi użytkownikami lub odtworzenia znanych tras wyścigowych.


Trenażer zamiast tylnego koła

Trenażery zastępujące tylne koło to nowość. Dają dobrą kontrolę nad oporem i pracują bardzo cicho. Taki trenażer rowerowy także można użytkować w podłączeniu do sieci i korzystać z dodatkowych funkcji.


Jak ćwiczyć na trenażerze rowerowym?

Trening i aktywność ruchowa to sposób na odprężenie, relaks, jak również poprawę sylwetki i zdrowia. Jedną z metod ćwiczeń jest stosowanie trenażera rowerowego, a odpowiednie ćwiczenia z jego wykorzystaniem zapewnią świetna rozrywkę oraz poprawę kondycji i samopoczucia. Jak ćwiczyć na trenażerze rowerowym i jak dobrać odpowiednie?

Trenażer rowerowy to urządzenie, dzięki któremu można “pedałować” bez względu na warunki atmosferyczne. Ten stacjonarny sprzęt można ułożyć zarówno w zaciszu własnego domu, jak również na terenie sali treningowej. Ćwiczenie na nim dostarcza wiele zadowolenia i korzyści, a sam trening powinien być ściśle dostosowany do umiejętności, możliwości i zaawansowania sportowca.

Przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem trenażera rowerowego

Podczas ćwiczeń użytkownik powinien przyjąć odpowiednią postawę, dostosować optymalne obciążenie oraz określić przewidywany czas treningu. Przed głównymi działaniami należy wykonać rozgrzewkę, która umożliwi przystąpienie do wzmożonej pracy mięśni.

Kolejnym etapem treningu powinien być mocny wysiłek – wykonywanie interwałów, szybka, ciągła jazda czy tzw. “jazda pod górkę”.

Po zakończonym intensywnym treningu należy odpocząć w ruchu wykonując powolne uspokojenie całego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...