FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Ratunek dla alergików na wiosnę – maska antyalergiczna Rankingi z 11 lipca 2024

3 min read

maska antysmogowa

Już na samą myśl o pierwszych dniach wiosny i pierwszych promieniach słońca na twarzy pojawia się uśmiech. Większość osób z utęsknieniem czeka na ciepłe dni! Pierwsze liście i pierwsze kwitnące kwiaty u jednych mogą powodować radość, a u innych gorzkie łzy. Dlaczego? Sezon pierwszych pozimowych podrygów natury jest niestety problemem dla alergików! Pyłki traw, kwiatów i drzew powodują wiele nieprzyjemnych i uciążliwych objawów, które potrafią utrudnić życie! Rozwiązaniem staje się maska antyalergiczna, która sprawia, że alergeny nie dostają się do układu oddechowego!


Maska masce nierówna!

Maska masce nie równa! Warto wybrać tą, która w jak największym stopniu chroni przed dostawaniem się do układu oddechowego mikrocząsteczek alergenów, pyłków i innych zanieczyszczeń. Na rynku znajduje się cała masa produktów określanych jako maski antysmogowe, przeciwwirusowe czy antyalergiczne. Dla alergików polecane są nie tylko maski antyalergiczne, czyli przeciwpyłowe, ale świetnie sprawdzą się również maski chroniące przed smogiem. Certyfikowana maska antysmogowa potrafi zatrzymać nawet ponad 99% różnego rodzaju cząstek znajdujących się w powietrzu!

Kupując maskę należy jak największą wagę przyłożyć do ilości cząstek zatrzymywanych przez materiał maski, czyli tak zwanego współczynnika filtracji cząstek. Ważne, by maska antysmogowa miała certyfikaty świadczące o bezpieczeństwie jej stosowania, jakości wykonania i zgodności z normami zalecanymi dla masek tego rodzaju. Na terenie Unii Europejskiej maski powinny posiadać oznaczenie FFP1 ,FFP2 i FFP3. Na terenie Stanów Zjednoczonych odpowiednikiem europejskich certyfikatów są oznaczenia N95, N99, N100.


Na co zwrócić uwagę kupując maskę?

Oczywiście oprócz certyfikatów i norm należy zwrócić również uwagę na wiele innych czynników, które sprawią, że korzystanie z maski nie będzie uciążliwe.

  • Dopasowanie do twarzy i anatomiczny kształt maski. 

Dopasowanie maski antyalergicznej lub antysmogowej do twarzy minimalizuje przedostawanie się nie przefiltrowanego powietrza z zanieczyszczeniami do układu oddechowego przez co będzie znacznie skuteczniejsza niż inne nieprzylegające modele.

  • Komfort użytkowania.

Zapewnią go specjalne gąbki lub inne materiały zastosowane w okolicy nosa, dzięki którym maska nie będzie powodowała różnego rodzaju otarć czy odcisków. Przy długotrwałym noszeniu powinna być lekka oraz łatwa do zakładania i zdejmowania.

  • Odpowiednia wielkość.

Większość producentów tworzących maski antysmogowe i inne maski sprzedaje je w kilku rozmiarach np. dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Tak, to bardzo ważne, by w sezonie, kiedy drobniutkie cząstki alergenów unoszą się w powietrzu chronić również najmłodszych. Są oni szczególnie narażeni na niepożądane działanie smogu!

  • Wymienny filtr.

Dobra maska nie kosztuje mało, aby używać jej dłużej należy wybrać model z wymiennymi filtrami. Po wymianie będzie można w dalszym ciągu korzystać z maski bez konieczności kupowania nowej.

  • Opór w trakcie oddychania.

Konstrukcja maski jak i materiały, z których jest wykonana powinny zapewniać łatwość oddychania i powodować jak najmniejszy opór przy jednoczesnym wysokim poziomie filtrowania niepożądanych cząstek.

W czasach, kiedy powietrze jest tak mocno zanieczyszczone, zakup maski antyalergicznej dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie staje się powoli koniecznością. Chroni nie tylko przed pyłkami, ale również innymi mikrocząstkami unoszącymi się w powietrzu, których wdychanie może spowodować zaostrzenie choroby. Dla osób aktywnych, które są alergikami lub które chcą ochronić się przez zanieczyszczeniami rozwiązaniem może być maska do biegania. Należy pamiętać, by czas noszenia maski nie przekraczał 6-10 godzin. Po tym czasie nawet najlepsze maski nie będą skuteczne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *