FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Jaki drążek ścienny do podciągania? Rankingi z 20 kwietnia 2024

6 min read

Drążek ścienny to jedno z najbardziej uniwersalnych i wielofunkcyjnych narzędzi do ćwiczeń. Prosta konstrukcja może zostać z łatwością zamontowana w dowolnej domowej przestrzeni. Należy jedynie pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu od płaszczyzny mocowania (przynajmniej 0,5 m) oraz stabilizacji stelaża.

drążek ścienny do podciągania
drążek ścienny do podciągania

Ten rodzaj drążka umożliwia stosowanie szerokiego rozstawu rąk. W bogatych ofertach sklepów znaleźć można modele o zróżnicowanym kształcie, z uchwytami lub bez.


Czym się kierować wybierając drążek do podciągania

Podciąganie to jedno z najbardziej popularnych, a zarazem najpopularniejszych ćwiczeń rozwijających mięśnie najszersze grzbietu, czyli nasze plecy. Mimo że jest to ćwiczenie z własną masą ciała, jest równie skuteczne co ćwiczenia z ciężarami, tj. wiosłowanie. Drążków do podciągania jest jednak całkiem sporo, więc tu nasuwa się pytanie, jak wybrać odpowiedni dla siebie drążek?

Rodzaje drążków do podciągania

  • Przede wszystkim należy wyróżnić drążek rozporowy. Jest to jeden z bardziej popularnych, a szczególnie jeden z najbardziej powszechnych drążków. Bardzo łatwy w montażu, wytrzymały, sprawdzi się dla każdego.
  • Drugim, nie mniej popularnym rodzajem drążków są drążki naścienne, które należy zamontować na ścianie i cieszyć się jego jakością. Dodatkowo niektóre drążki posiadają dodatkowe uchwyty do robienia innych ćwiczeń, np. pompek na poręczach, które bardzo dobrze rozwijają mięśnie klatki piersiowej. Nie jest to jednak drążek, który nada się do każdego domu.

Najważniejsze zalety ściennego drążka

Dobrze dobrana poręcz ścienna do podciągania sprawia, że codzienna aktywność fizyczna nie musi wiązać się z wielkimi przygotowaniami lub wyprawami na siłownię. Drążek odpowiednio wkomponowany w przestrzeń nie wymaga posiadania dużej powierzchni do ćwiczeń. Główne korzyści płynące z tego rodzaju treningu to przede wszystkim:

  • kształtowanie sylwetki oraz wzmocnienie mięśni,
  • niski koszt,
  • łatwy dostęp do sprzętu,
  • dodatkowa motywacja do wypracowania codziennej rutyny ćwiczeń,
  • doskonałe uzupełnienie treningów na siłowni lub w plenerze.

Jak zamontować drążek ścienny do podciągania?

Przygotowania uzależniamy przede wszystkim od modelu, jaki wybraliśmy. Zaleca się, aby wybierać drążek posiadający przynajmniej cztery otwory umożliwiające umiejscowienie kołków rozporowych.

W drążkach montowanych na ścianie wyróżniamy spotykane najczęściej dwa główne otwory, które odpowiadają za utrzymanie osoby ćwiczącej oraz całej konstrukcji w ścianie. Przy gwałtownych ruchach dochodzi do intensywniejszego wyrywania się tych mocowań, dlatego bardzo ważna jest ich solidność i trwałość.

Trzeba pamiętać, że poręcz powinna być umieszczona na odpowiednio mocnej ścianie, a same kołki muszą być umieszczone wystarczająco głęboko (przy zakupie sprzętu warto zapoznać się ze specyfikacją danego drążka oraz wskazówkami dotyczącymi samego montażu). Dolne mocowania są nie mniej istotne, dlatego szukajmy drążka z możliwie jak największą ilością otworów, w których umieścimy kołki rozporowe – najlepiej dłuższe i solidniejsze.

Otwór w ścianie możemy wywiercić albo zwykłą wiertarką udarową albo też młotowiertarką – wszystko zależy od rodzaju ściany, jaką dysponujemy w naszym domu. Na potrzeby instalacji poręczy na miękkiej i kruchej ścianie dobrym rozwiązaniem będzie zakup kotw wykonanych ze stali.


Polecamy zestawienia:


Jak ćwiczyć na drążku ściennym?

Drążek do podciągania to proste, a jednocześnie uniwersalne urządzenie treningowe. Może zostać zamontowany niemal w każdym pomieszczeniu. Dzięki drążkowi ściennemu możemy wykonywać szereg ćwiczeń, które rozwiną różne partie naszego ciała. Trening na drążku ściennym przede wszystkim rozwija mięsień najszerszy grzbietu, ale również biceps, triceps, mięsień naramienny, oraz brzuch.

Podstawowym ćwiczeniem rozwijającym plecy jest podciąganie na drążku. W zależności od sposobu uchwytu możemy wyróżnić kilka wariantów:

  • podciąganie nachwytem – dłonie na drążku ściennym układamy nieznacznie szerzej niż nasze barki. Zaczynamy od swobodnego zwisu, i następnie uginając ręce podciągamy całe ciało do góry. Ruch kończy się gdy, broda jest ponad drążkiem. Następnie w fazie ekscentrycznej opuszczamy powoli tułów. Ćwiczenie przede wszystkim rozwija mięsień najszerszy grzbietu;
  • podciągnie podchwytem – dłonie na drążku szerzej niż barki – podchwytem. Wykonanie podobne do poprzedniego. Mięśnie zaangażowane to najszerszy grzbietu oraz biceps;
  • podciąganie nachwytem szeroko za głowę – dłonie na drążku układamy szeroko (najszerzej jak to możliwe) nachwytem i podciągamy tułów tak, aby drążkiem dotknąć do karku. Podobnie jak poprzednio najbardziej zaangażowany jest tu mięsień najszerszy grzbietu, ale również mięśnie naramienne oraz triceps;
  • podciąganie wyprostowanych nóg w zwisie na drążku – to ćwiczenie rozwija przede wszystkim mięśnie brzucha oraz dolne pleców. Dłonie nachwytem na drążku i podczas swobodnego zwisu podciągamy jak najwyższej nogi proste w kolanach.

Drążek ścienny to proste urządzenie, które może być zamontowane dosłownie wszędzie. Dzięki niemu rozbudujemy szerokie plecy oraz doskonałe mięśnie naramienne.


Drążki ścienne do podciągania RANKING

Aktualizacja Rankingu: kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych ściennych drążków do podciągania. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

Przy szukaniu odpowiedzi na to pytanie, musimy wiedzieć, czy możemy pozwolić sobie np. na zawieszenie drążka na ścianie. W tym celu należy się upewnić, z jakiego materiału mamy zbudowane ściany w naszym domu. Jeśli jest to marmur czy cegła — nie ma żadnego problemu, jeśli zaś karton gips — szczerze odradzamy i sugerujemy sięgnąć po drążek rozporowy, który można zamontować, chociażby w futrynie drzwi.

Krótkie FAQ o drążku ściennym do podciągania

#1 Gdzie należy zamontować drążek?

Drążek do podciągania można zamontować pod standardowymi legarami sufitowymi. Upewnijmy się, że zainstalowaliśmy drążek na belkach nośnych biegnących przez sufit; robimy to w taki sam sposób, jak montaż za pomocą kołków ściennych.

#2 Czy drążki do podciągania mogą uszkodzić ościeżnice?

Jeżeli montaż drążka jest prawidłowy oraz jest on stabilnie przymocowany, konstrukcja nie powinna uszkodzić ościeżnicy. Pod warunkiem, że drzwi mają wystarczającą przestrzeń, a drążek do podciągania w żaden sposób nie pozostaje w kolizji z ramą drzwi.

#3 Jak daleko powinien być zamontowany drążek od ściany?

Jeśli chcemy robić tylko podciągnięcia, należy pozostawić 45–65 cm prześwitu między drążkiem a górną ścianą. Będziemy jednak potrzebowali dodatkowego miejsca do wykonywania innych ćwiczeń, takich jak chociażby wymyk, czy odmyk.

#4 Jak zamocować drążek w ścianie z cegły?

Oczywiście wiercone dziury w ścianie powinny być odpowiedniej grubości oraz głębokości. Zaleca się zastosowanie dobrych kołków z możliwie jak największą ilością ząbków, w rozmiarze przynajmniej 8x80. Chcąc wyeliminować niebezpieczeństwo odpadania tynku podczas eksploatacji przyrząd można zamontować na przytwierdzonej uprzednio do ściany desce, dostosowanej rozmiarem do drążka.

#5 Czy podciąganie na drążku zwiększa wzrost?

Podciągnięcia na drążku nie działają bezpośrednio na zwiększenie naszego wzrostu, pomagają jednak poprawić postawę, przez co możemy mieć wrażenie, że stajemy się wyżsi niż wcześniej. Zasadniczo podciąganie obejmuje mięśnie górnej części ciała, w tym plecy, ramię, klatkę piersiową i mięśnie brzucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *