pon. Mar 30th, 2020

FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Jaki drążek ścienny do podciągania?

3 min read

Drążek ścienny to jedno z najbardziej uniwersalnych i wielofunkcyjnych narzędzi do ćwiczeń. Prosta konstrukcja może zostać z łatwością zamontowana w dowolnej domowej przestrzeni. Należy jedynie pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu od płaszczyzny mocowania (przynajmniej 0,5 m) oraz stabilizacji stelaża.

drążek ścienny do podciągania
drążek ścienny do podciągania

Ten rodzaj drążka umożliwia stosowanie szerokiego rozstawu rąk. W bogatych ofertach sklepów znaleźć można modele o zróżnicowanym kształcie, z uchwytami lub bez.


Najważniejsze zalety ściennego drążka

Dobrze dobrana poręcz ścienna do podciągania sprawia, że codzienna aktywność fizyczna nie musi wiązać się z wielkimi przygotowaniami lub wyprawami na siłownię. Drążek odpowiednio wkomponowany w przestrzeń nie wymaga posiadania dużej powierzchni do ćwiczeń. Główne korzyści płynące z tego rodzaju treningu to przede wszystkim:

  • kształtowanie sylwetki oraz wzmocnienie mięśni,
  • niski koszt,
  • łatwy dostęp do sprzętu,
  • dodatkowa motywacja do wypracowania codziennej rutyny ćwiczeń,
  • doskonałe uzupełnienie treningów na siłowni lub w plenerze.

Jak zamontować drążek ścienny do podciągania?

Przygotowania uzależniamy przede wszystkim od modelu, jaki wybraliśmy. Zaleca się, aby wybierać drążek posiadający przynajmniej cztery otwory umożliwiające umiejscowienie kołków rozporowych.

W drążkach montowanych na ścianie wyróżniamy spotykane najczęściej dwa główne otwory, które odpowiadają za utrzymanie osoby ćwiczącej oraz całej konstrukcji w ścianie. Przy gwałtownych ruchach dochodzi do intensywniejszego wyrywania się tych mocowań, dlatego bardzo ważna jest ich solidność i trwałość.

Trzeba pamiętać, że poręcz powinna być umieszczona na odpowiednio mocnej ścianie, a same kołki muszą być umieszczone wystarczająco głęboko (przy zakupie sprzętu warto zapoznać się ze specyfikacją danego drążka oraz wskazówkami dotyczącymi samego montażu). Dolne mocowania są nie mniej istotne, dlatego szukajmy drążka z możliwie jak największą ilością otworów, w których umieścimy kołki rozporowe – najlepiej dłuższe i solidniejsze.

Otwór w ścianie możemy wywiercić albo zwykłą wiertarką udarową albo też młotowiertarką – wszystko zależy od rodzaju ściany, jaką dysponujemy w naszym domu. Na potrzeby instalacji poręczy na miękkiej i kruchej ścianie dobrym rozwiązaniem będzie zakup kotw wykonanych ze stali.


Jak ćwiczyć na drążku ściennym?

Drążek to proste, a jednocześnie uniwersalne urządzenie treningowe. Może zostać zamontowany niemal w każdym pomieszczeniu. Dzięki drążkowi ściennemu możemy wykonywać szereg ćwiczeń, które rozwiną różne partie naszego ciała. Trening na drążku ściennym przede wszystkim rozwija mięsień najszerszy grzbietu, ale również biceps, triceps, mięsień naramienny, oraz brzuch.

Podstawowym ćwiczeniem rozwijającym plecy jest podciąganie na drążku. W zależności od sposobu uchwytu możemy wyróżnić kilka wariantów:

  • podciąganie nachwytem – dłonie na drążku ściennym układamy nieznacznie szerzej niż nasze barki. Zaczynamy od swobodnego zwisu, i następnie uginając ręce podciągamy całe ciało do góry. Ruch kończy się gdy, broda jest ponad drążkiem. Następnie w fazie ekscentrycznej opuszczamy powoli tułów. Ćwiczenie przede wszystkim rozwija mięsień najszerszy grzbietu;
  • podciągnie podchwytem – dłonie na drążku szerzej niż barki – podchwytem. Wykonanie podobne do poprzedniego. Mięśnie zaangażowane to najszerszy grzbietu oraz biceps;
  • podciąganie nachwytem szeroko za głowę – dłonie na drążku układamy szeroko (najszerzej jak to możliwe) nachwytem i podciągamy tułów tak, aby drążkiem dotknąć do karku. Podobnie jak poprzednio najbardziej zaangażowany jest tu mięsień najszerszy grzbietu, ale również mięśnie naramienne oraz triceps;
  • podciąganie wyprostowanych nóg w zwisie na drążku – to ćwiczenie rozwija przede wszystkim mięśnie brzucha oraz dolne pleców. Dłonie nachwytem na drążku i podczas swobodnego zwisu podciągamy jak najwyższej nogi proste w kolanach.

Drążek ścienny to proste urządzenie, które może być zamontowane dosłownie wszędzie. Dzięki niemu rozbudujemy szerokie plecy oraz doskonałe mięśnie naramienne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...