FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Jaki trenażer rowerowy do domowego treningu? Rankingi z 16 listopada 2024

7 min read

Trening rowerowy poza sezonem wiosenno-letnim może być trudny. Nie tylko ze względu na temperaturę i opady, ale także zanieczyszczenie powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest trenażer rowerowy, który daje możliwość intensywnego treningu we własnym domu. Poniżej najpopularniejsze rodzaje trenażerów i ich cechy.

trenażer rowerowy KICKR SNAP
trenażer rowerowy KICKR SNAP

Po co nam trenażer rowerowy?

Gdy latem jesteśmy aktywni sportowo na zewnątrz, stosując do tego celu rowery, które świetnie pomagają zachować kondycję oraz zdrowie, to zimą musimy zastosować do tego celu inne rozwiązania. Najlepszym znanym na rynku rozwiązaniem jet użycie tzw. trenażera rowerowego. W łatwy sposób umożliwia utrzymanie kondycji, formy, a także pozwala na jej budowanie.

Trenażer rowerowy to sprzęt umożliwiający symulowanie realistycznej jazdy w terenie. Dla przykładu trenażer klasyczny umożliwia zamocowanie tylnego koła naszego roweru z urządzeniem lub też zdjęcia koła i przypięcia tylko ramy roweru do urządzenia.


Kryteria wyboru dobrego trenażera rowerowego

Kryteria wyboru dobrego trenażera rowerowego pozwolą nam jeszcze bardziej dobrać odpowiedni sprzęt do naszego roweru, w związku z tym będziemy pewni, że również zimą sprostamy naszym oczekiwaniom w dbaniu o kondycje i formę tak samo jak latem.

Aby trenażer rowerowy był jak najlepiej przystosowany do naszych potrzeb, musimy przede wszystkim pamiętać o takich parametrach, jak:

  • liczba poziomów oporu,
  • odmiana układu oporowego: silnik, elektromagnetyczny, magnetyczny, napęd bezpośredni,
  • zgodność z rowerem,
  • maksymalna moc,
  • wariant sterowania regulacją oporu,
  • jaki trening nas interesuje,
  • jakie funkcje ma mieć trenażer.

Polecamy zestawienia:


Rodzaje trenażerów

Podział w tym przypadku wynika przede wszystkim z różnic konstrukcyjnych, a także sposobu ich wykorzystania w codziennym treningu. I tak mamy do wyboru:

  • trenażer rolkowy – charakteryzuje się koniecznością kontrolowania i stabilizowania sylwetki podczas treningu, gdyż nasz rower nie ma z urządzeń stałego montażu. Rama składająca się z trzech rolek to prosta i płaska konstrukcja, nie posiadająca żadnego stabilizatora, który ułatwiłby ćwiczenia, dlatego należy zwracać uwagę na zachowanie odpowiedniej równowagi;
  • trenażer z rolką oporową – jeżeli poszukujemy treningu mniej angażującego i bardziej komfortowego, wówczas takie rozwiązanie (najchętniej wybierane) będzie świetnym uzupełnieniem treningu. Generowanie oporu w rolce może się różnić w zależności od modelu i z reguły odbywa się to przez zastosowanie oleju, magnesu lub elektryczną regulację;
  • trenażer bezpośredni – przewidziany dla prawdziwych pasjonatów, z regulacją oporu w sposób magnetyczny albo hydrauliczny. Celem korzystania z tego najbardziej zaawansowanego trenażera należy odkręcić koło tylne w rowerze, który stabilizowany jest przez umieszczenie go w dedykowanych uchwytach. Cenione ze względu na kulturę pracy, sporo funkcji i dokładność pomiarową.

Polecamy zestawienia:


Trenażer rolkowy

Utrzymanie formy zimą nie jest łatwe, w szczególności dla kolarzy. Jednak są przyrządy, które na to pozwalają, a jednym z nich jest trenażer rolkowy. Jak jest zbudowany i do czego dokładnie służy?


Polecamy zestawienia:


Przeznaczenie

Prosta konstrukcja i łatwa obsługa. Do treningu z tym modelem trzeba przywyknąć, za to sprzyja pracy nad balansem ciała. Największą zaletą jest to, że trenażery rolkowe współpracują z każdym modelem roweru.

Sprzęt taki jak trenażer rolkowy daje możliwość trenowania na rowerze bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz. Przydaje się on w szczególności zimą, ale nie tylko. Nawet wiosną czy latem pogoda czasami nie sprzyja treningom na świeżym powietrzu, a za sprawą trenażera można utrzymać dobrą kondycję i dobrze przygotować się do sezonu.

Budowa

Rolkowy trenażer rowerowy jest zbudowany z trzech obracających się bębnów. Są one umieszczone na rozkładanym stelażu, przypomina to nieco hamownię wykorzystywaną w warsztacie samochodowym. Zbudowany w ten sposób przyrząd ma kilka istotnych zalet:

  • pozwala na ćwiczenie utrzymywania równowagi, co przekłada się na lepszą technikę jazdy,
  • umożliwia przeprowadzenie efektywnej rozgrzewki przed zawodami,
  • ma kompaktowe wymiary,
  • trening w znacznym stopniu przypomina tradycyjną jazdę na rowerze.

Na tego typu sprzęcie trudno jest ćwiczyć siłowo, jednak może on urozmaicić codzienne treningi. Przyda się on każdemu rowerzyście, który nie chce rezygnować z aktywności fizycznej np. z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.


Trenażer z rolką oporową

Rama utrzymująca rower plus torus oporowy na tylnym kole. Warto kupić oponę treningową. Ten trenażer rowerowy daje możliwość bardziej urozmaiconego treningu. Modele rozbudowane mają opcje wirtualnej rywalizacji z innymi użytkownikami lub odtworzenia znanych tras wyścigowych.


Trenażer zamiast tylnego koła

Trenażery bezpośrednie zastępujące tylne koło to nowość. Dają dobrą kontrolę nad oporem i pracują bardzo cicho. Taki trenażer rowerowy także można użytkować w podłączeniu do sieci i korzystać z dodatkowych funkcji.


TOP10 trenażerów rowerowych w rankingu

Aktualizacja Rankingu: sierpień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych trenażerów rowerowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Jak ćwiczyć na trenażerze rowerowym?

Trening i aktywność ruchowa to sposób na odprężenie, relaks, jak również poprawę sylwetki i zdrowia. Jedną z metod ćwiczeń jest stosowanie trenażera rowerowego, a odpowiednie ćwiczenia z jego wykorzystaniem zapewnią świetna rozrywkę oraz poprawę kondycji i samopoczucia. Jak ćwiczyć na trenażerze rowerowym i jak dobrać odpowiednie?

Trenażer rowerowy to urządzenie, dzięki któremu można “pedałować” bez względu na warunki atmosferyczne. Ten stacjonarny sprzęt można ułożyć zarówno w zaciszu własnego domu, jak również na terenie sali treningowej. Ćwiczenie na nim dostarcza wiele zadowolenia i korzyści, a sam trening powinien być ściśle dostosowany do umiejętności, możliwości i zaawansowania sportowca.

Przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem trenażera rowerowego

Podczas ćwiczeń użytkownik powinien przyjąć odpowiednią postawę, dostosować optymalne obciążenie oraz określić przewidywany czas treningu. Przed głównymi działaniami należy wykonać rozgrzewkę, która umożliwi przystąpienie do wzmożonej pracy mięśni.

Kolejnym etapem treningu powinien być mocny wysiłek – wykonywanie interwałów, szybka, ciągła jazda czy tzw. “jazda pod górkę”.

Po zakończonym intensywnym treningu należy odpocząć w ruchu wykonując powolne uspokojenie całego organizmu.

Zanim kupimy trenażer rowerowy, warto zapoznać się z opiniami oraz recenzjami pasjonatów. Polecamy 4 rzeczy, które warto wiedzieć o trenażerach rowerowych


Co warto wiedzieć jeszcze o trenażerach?

1. Czy istnieje ryzyko uszkodzenia roweru podczas treningu?

Trenażery z naturalnych przyczyn powodują zużycie roweru i jego komponentów. Sam wydzielany przez nas pot może spowodować korozję ramy (w przypadku ramy stalowej) oraz niektórych części, dlatego konieczne jest czyszczenie roweru po każdej sesji treningowej.

2. Który trenażer ma największe możliwości?

Najbardziej zaawansowane i najdokładniejsze są trenażery bezpośrednie, a przy tym najdroższe. Modele opierające swoje działanie na wałkach, gdzie umieszczamy tylne koło, wykorzystują opór magnetyczny lub olejowy. Są zwykle lżejsze i bardziej mobilne niż trenażery z napędem bezpośrednim, ale są głośniejsze i mniej dokładne.

3. Jak działa trenażer?

Trenażer rowerowy to urządzenie, które zazwyczaj zaciska się na tylnej osi i dociska rolkę oporową do tylnej opony, celem wykonania treningu stacjonarnego. Można zakupić stalowy szpikulec do tylnego koła, aby rower był pewniej osadzony w zacisk, natomiast z reguły większość nowych trenażerów posiada go w ofercie.

Nawet podstawowy trenażer rowerowy można regulować w celu zmiany oporu poprzez zmianę biegów.

4. Jak długo powinien trwać trening?

Trening stacjonarny powinien trwać od 30 minut do 2 godzin. Większość przejażdżek powinna mieścić się w przedziale od 60 do 90 minut.


Podsumowanie

Głównie odpowiedni wybór typu trenażera odgrywa tu kluczowe zadanie. Trenażer może nie posiadać funkcji układu oporowego, co sugeruje na proste modele, z których opór jest wytwarzany za pośrednictwem oporów toczenia opony po rolce i płynnej regulacji przerzutkami.

Trenażer z oporem magnetycznym umożliwia zbliżanie i oddalanie się od siebie magnesów, które wytwarzają odpowiedni opór ustawiany z udziałem zamocowanej manetki na kierownicy.

Również występują na rynku trenażery z układem magnetycznym i elektrycznym tzw. trenażery elektromagnetyczne, a także trenażery z oporem olejowym, gdzie koło olejowe umieszczone jest w zasobniku z olejem, gwarantując cichą pracę.

Kryteria wyboru dobrego trenażera rowerowego mają kluczowe znaczenie w uzyskiwaniu przez nas wymarzonej formy. Głównie musimy dobrać odpowiedni typ trenażera, by mieć pewność, że będziemy chcieli uprawiać taki trening, na którym najbardziej nam zależy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *