FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Jakie kółko do ćwiczenia mięśni brzucha i nie tylko? Rankingi z 11 kwietnia 2024

6 min read

Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej wagi ruchu i coraz powszechniejszemu dążeniu do perfekcyjnej sylwetki niezwykle powszechne stały się rozmaite sprzęty do treningów w domowym zaciszu.

kółko do ćwiczenia mięśni brzucha Crossfit HMS
kółko do ćwiczenia mięśni brzucha Crossfit HMS

Jednym z najpopularniejszych jest kółko do ćwiczeń, które umożliwia skuteczne i znacznie szybsze w porównaniu z brzuszkami mięśnie brzucha. Czym jednak kierować się kupując kółko, znane też pod swoją angielską nazwą ab wheel?


Rola kółka do ćwiczeń

Ab wheel, czyli kółka do ćwiczeń, to przyrząd na nowo odkryty w klubach fitness i siłowniach. Wcześniej był jeden z podstawowych urządzeń stosowanych w gimnastyce korekcyjnej i znany wtedy pod nazwą roleksa.

Z wykorzystaniem ab wheel możemy wzmocnić mięśnie brzucha, grzbietu, a także klatki piersiowej. Zasada działania wszystkich jest taka sama, różnią się one chociażby ceną, która uzależniona jest od materiałów użytych do wykonania.

Chociaż niezwykle proste w konstrukcji, bo składające się z pręta i jednego lub dwóch kółek, kółko do ćwiczeń to potężne narzędzie w modelowaniu sylwetki. Podczas jego użycia pracują różne partie mięśni:

  • mięśnie w okolicach pasa
  • mięśnie pleców
  • mięśnie naramienne
  • mięśnie tłoczni brzusznej

Kiedy wie się, jak z niego odpowiednio korzystać, staje się ono jednym z największych sprzymierzeńców w misji, jaką jest ćwiczenie mięśni brzucha i dążenie ku tak pożądanemu “kaloryferowi”.


Różnorodność kółek do ćwiczeń

Okazuje się, że nawet tak prosty w budowie przedmiot może występować w różnych wariantach. Najprostszą jego wersją jest kółko pojedyncze, które posiada tylko jedno kółko, jednak popularniejsze są kółka podwójne i kółka szerokie, które zwyczajnie zapewniają lepszą stabilizację. Ciekawą opcją jest kółko z możliwością regulacji oporu, które można regulować pod względem koniecznej do włożenia w ćwiczenia z nim siły. Kółka do nóg z kolei używa się, poruszając je stopami i w treningu takim w większym zakresie pracują dolne partie mięśni brzucha i grzbietu, a także nóg.

Przed zakupem kółka do ćwiczeń warto więc przyjrzeć się różnym opcjom i wybrać takie, dzięki któremu ćwiczenie mięśni brzucha będzie dla nas najwygodniejsze i najbardziej skuteczne.


Polecamy zestawienia:


Jak ćwiczyć na ab wheel?

Przy wykonywaniu każdego ćwiczenia kluczową rolę odgrywa odpowiednia technika, dzięki której osiągniemy satysfakcjonujące nas rezultaty. W przypadku ab wheel musimy przede wszystkim złapać równowagę, aby móc wykonać prawidłowo jak najwięcej powtórzeń. Musimy starać się trzymać uchwyty w jednej linii, gdy przesuwamy się kółkiem zarówno do przodu, jak i do tyłu. Obecnie producenci starają się ułatwić ćwiczącym osiągnięcie równowagi stosując odpowiednio szerokie kółka lub też wyposażając ten prosty sprzęt treningowy w podwójne koła.

Każde powtórzenie należy wykonać na ugiętych kolanach, warto jednak podłożyć pod nogi matę treningową, co jest szczególnie przydatne w przypadku posiadania twardej podłogi w naszym domu. Ponadto dbajmy o to, aby podczas ćwiczeń nadgarstki na uchwytach były wyprostowane, przy każdym powtórzeniu zadbajmy także o wyprostowane plecy. Sama głowa powinna być w osi z kręgosłupem.

Jedno powtórzenie to nic innego jak odciąganie oraz przyciąganie ciała, które oparte jest na tym przyrządzie. Zasięg odciągania jest uzależniony tylko od naszych możliwości.


Ile kosztuje ab wheel?

Najtańszy ab wheel możemy już znaleźć za kilkanaście złotych. Są to najprostsze urządzenia w całości wykonane z plastiku.

Za kółka do ćwiczeń wzmocnione i pokryte gumą lub pianką musimy wydać nieco więcej, bo około 30 -100 złotych. Warto zwrócić uwagę, że dostępne są ab wheele z jednym lub dwoma kółkami oraz takie, w których w zależności od potrzeb możemy ćwiczyć z jednym (trudniej) lub dwoma (łatwiej) założonymi obręczami. Kosztują od 20 do 100 złotych.

Za najdroższe modele musimy jednak zapłacić już ponad 100 złotych, a te, które mają uchwyty na stopy i gumy do rozciągania (umożliwia to ćwiczenie także dolnych partii ciała) zapłacimy nawet 250 złotych.


Polecamy zestawienia:


Zalety korzystania z ab wheel

Kółko do ćwiczenia mięśni brzucha to prosty przyrząd, ale jego użycie podczas treningu może przynosić niezwykłe efekty. Nadaje się do urozmaicenia zarówno ćwiczeń domowych, jak i tych z maszynami i obciążeniem.

Niepozorny przyrząd – spektakularne efekty

To niepozorne akcesorium zapewnia wymagający trening mięśni. Inny sposób ich napinania w trakcie przetaczania kółka po podłodze mobilizuje brzuch do aktywnej pracy. To ćwiczenie uruchamia też znacznie więcej mięśni niż np. brzuszki. Między innymi wzmacnia mięśnie głębokie, dzięki czemu jeszcze skuteczniej dbają o prawidłową postawę i zdrowy kręgosłup.

Dla osób o różnym stopniu zaawansowania

Ćwiczenia z kółkiem mogą okazać się zbyt trudne dla osób początkujących. Są jednak tak efektywne, że warto nabyć tę umiejętność. Treningi wzmacniające można rozpocząć od brzuszków, ćwiczeń z piłką oraz z taśmami TRX. Następnie – rozpocząć trenowanie z przyrządem o dwóch kółkach. Kółko złożone tylko z jednego koła poleca się osobom zaawansowanym. Wymaga ono większej siły mięśni i utrzymania równowagi.

Niska cena

Cena kółka do ćwiczenia mięśni brzucha jest naprawdę niska. Najdroższe kosztują 100-300 złotych, jednak proste modele można kupić za kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. W porównaniu do zaawansowanych maszyn, a nawet prostego zestawu do dźwigania, wypada to bardzo korzystnie.

W skrócie

Podsumowując, zalety korzystania z kółka do ćwiczeń to:

  • skuteczna aktywacja wielu mięśni brzucha,
  • ciekawe urozmaicenie treningu,
  • możliwość dopasowania przyrządu do stopnia zaawansowania,
  • przystępny koszt.

W cenie nieprzekraczającej miesięcznego karnetu na siłownię można nabyć małą maszynę do rzeźbienia stalowego brzucha.


[TOP 10] Kółka i wałki do ćwiczenia mięśni brzucha RANKING

Aktualizacja Rankingu: kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych kółek ab wheel i wałków. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Krótkie FAQ o kółkach do ćwiczeń

Fitnessowe zapytania:

  • kolko do cwiczenia na brzuch ranking

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *