FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Jak zbudować domową siłownię nie wydając znacznych środków? Rankingi z 17 listopada 2024

6 min read

Z pewnością wiele osób myśli o domowej siłowni jako dogodnej alternatywie dla ogólnodostępnych miejsc uprawiania sportu. Domowe zaplecze sportowe jest, obok biegania czy siłowni na świeżym powietrzu, coraz częstszym rozwiązaniem dla osób, które chcą samodzielnie zadbać o wygląd swojego ciała oraz zdrowie. Domowa siłownia zapewnia spokój i dostępność do każdego z ulubionych akcesoriów sportowych. Ponadto korzysta z niej tylko jedna osoba lub wąskie grono zaprzyjaźnionych użytkowników, dlatego właściciel ma większą kontrolę nad stanem technicznym sprzętu oraz nad zachowaniem go w czystości i higienie.


Oceń swoje możliwości!

Zanim zdecydujesz się na zbudowanie własnej domowej siłowni, poznaj możliwości, które otwiera przed Tobą Twoja własna przestrzeń. Czy na rozstawienie sprzętu masz do dyspozycji cały garaż, ogrodową altankę, piwnicę, a może wyznaczysz osobny pokój lub – jak dzieje się coraz częściej – swojej sportowej pasji możesz poświęcić tylko fragment swojego pokoju i zależy Ci na kompaktowej i mobilnej domowej siłowni?

Każde warunki dla stworzenia domowej siłowni są dobre, jeśli zostaną mądrze i ekonomicznie wykorzystane. Dostosuj swoją domową siłownię do miejsca, w którym zostanie postawiona i kreatywnie pomyśl o tym, jak możesz dostosować małą przestrzeń do dużych wymagań.

Pomyśl również o swoich możliwościach finansowych i nie zniechęcaj się, jeśli Twój budżet jest ograniczony. Domowe siłownie kulturystów i trenerek fitness, które podziwiamy z nutką sentymentu w internecie, są efektem ich długiego doboru sprzętu i wieloletniej pracy nad zaaranżowaniem przestrzeni.

Pomyśl, jak skorzystać ze swojego budżetu i przestrzeni mądrze oraz długoterminowo. Przede wszystkim więc zastanów się, czy domowa siłownia będzie odpowiadać Twojemu trybowi ćwiczeń. Odpowiedz sobie na pytanie, czy lubisz uprawiać sport w pojedynkę? Które aktywności uważasz za niezbędne w swoim treningu i jakiego dokładnie sprzętu będziesz potrzebować na samym początku?

Skoncentruj się na doborze akcesoriów i przyrządów, z których faktycznie będziesz często korzystać. Tym samym wybierz dobrą jakość – kupowanie „na próbę” nie przyniesie żadnych korzyści, poza tymczasowym poczuciem oszczędności. Przy wyborze swojego domowego sprzętu sportowego zdecyduj się na dobrą i sprawdzoną markę sportową Pesport. Oszczędność to inwestowanie w wysoką jakość.


Sprzęt do domowej siłowni

Oto lista najbardziej popularnych przyrządów do domowej siłowni i zarazem niezbędnik każdej dbającej o sylwetkę osoby.

Poręczne, zajmujące mało miejsca, doskonale zastępujące sztangi – hantle treningowe to klasyczny i często pierwszy wybór, gdy przychodzi do wyboru sprzętu do domowej siłowni. Marka Pesport oferuje szeroki wybór modeli w zależności od obciążenia. Wśród lżejszych typów znajdziesz jedno- i dwukilogramowe hantle treningowe przeznaczone do dynamicznych ćwiczeń fitnessowych lub stanowiące dodatkowe obciążenie przy naturalnych ruchach, wykonane z chromowanej stali z silikonową nakładką, która wzmacnia i zabezpiecza chwytność. Amatorzy mocniejszego chwytu znajdą w ofercie hantle do ćwiczeń 60-kilogramowe o oryginalnym, heksagonalnym kształcie, który zapobiegnie niekontrolowanemu turlaniu się hantli po jej odstawieniu. Pokryte gumową warstwą części obciążeniowe wytłumią zbyt mocne odstawienie hantli na ziemię. Wskazówka! Zadbaj o odpowiednie przechowywanie. Hantle do ćwiczeń lubią być utrzymane w czystości i poukładane logicznie, według wagi. Do tego przyda Ci się domowej roboty półka, zainstalowana na ścianie lub stojak na akcesoria treningowe, na którym, prócz hantli, umieścisz pomniejszy sprzęt: rękawice, skakanki, linę do wspinania czy obciążniki do biegania lub kalisteniki.

Przy doborze sprzętu do domowej siłowni dobrze jest pomyśleć o maksymalnych możliwościach danego przyrządu. Stąd dużą popularnością cieszą się ławki treningowe – lekkie, rozkładane na kilka sposobów pozwolą na wielofunkcyjne wykorzystanie w zależności od celu treningu. Można ćwiczyć na nich klasycznie, wyciskając ciężar. Ławki do ćwiczeń oferują jednak dużo więcej możliwości – jako podparcie przy przysiadach na jednej nodze, treningu tricepsów oraz pompek, mogą służyć także jako oparcie podczas rozciągania i ćwiczeń na pośladki. Mobilne, a zarazem stabilne, stanowią zarówno wygodne podparcie dla ciała przy ćwiczeniach izolacyjnych na konkretne partie mięśni, jak i element toru przeszkód przy treningu obwodowym lub aerobowym. Odpowiednie wygięcie płaszczyzny ławki do ćwiczeń pozwala na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa przy ćwiczeniach z obciążeniem, a dodatkowy stelaż umożliwi odstawienie hantli lub sztangi, a także zahaczenie o ławki treningowe pomniejszych elementów, takich jak podpórki i uchwyty do pompek.


Polecamy zestawienia:


Czego unikać przy budowaniu domowej siłowni? Najpopularniejsze błędy.

Częstym błędem w konstruowaniu domowej siłowni jest budowanie drewnianej podłogi z dużych palet. Oczywiście, zabezpieczenie podłoża powinno być priorytetem i to nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale też dla komfortu własnego i sąsiadów. Tupanie, podskoki i rzucanie hantlami na ziemię może skończyć się źle nie tylko dla paneli czy wykładziny, ale i dla dobrych stosunków sąsiedzkich. Dlaczego wiec budowanie drugiej podłogi uznaje się za częsty błąd?

  • Po pierwsze, brak jej mobilności. Domowa siłownia często wymaga możliwości złożenia lub przeniesienia w inne dogodne miejsce, a duże palety skutecznie to utrudniają.
  • Po drugie, warto pamiętać o solidnym, antypoślizgowym zabezpieczeniu podłoża. Można użyć do tego silikonu, kauczuku, gumy, niemniej samodzielne obijanie podłogi to nie lada wysiłek finansowy, który wymaga fachowego podejścia i atestu.
  • Po trzecie, podłoże do ćwiczeń powinno mieć mniejszy stopień twardości, niż klasyczna podłoga, asfalt czy deska, ze względu na dobro stawów i kości. Podskoki z obciążeniem wykonywane na twardym gruncie mogą okazać się kontuzjogenne i ogromnie szkodliwe dla kolan oraz stawu skokowego. W takim razie, jak powinna wyglądać dobra podłoga w domowej siłowni? Jako rozwiązanie proponujemy gumowe maty do ćwiczeń oraz puzzle amortyzujące. Zaletą podwójnej warstwy podłoża jest nie tylko jej odpowiednia miękkość i amortyzacja, ale i tłumienie dźwięków. Maty do ćwiczeń dostępne w ofercie marki Pesport dostępne są w różnych grubościach – od cienkich crossfitowych mat antypoślizgowych po grube maty do jogi – oraz wykonane są z wysokiej jakości materiału TPE oraz pianki EVA. Podwójna warstwa skutecznie opiera się odkształceniom.

Drugim najpopularniejszym błędem przy budowaniu domowej siłowni jest stawianie klatki do ćwiczeń. Owszem, prezentuje się ona profesjonalnie, lecz jest ciężka, zajmuje dużo miejsca i zazwyczaj mało kto jest w stanie skorzystać ze wszystkich możliwości, które oferuje. Proponujemy zastąpić ją drobniejszym sprzętem fitness, który łatwo zainstalować w przestrzeni mieszkalnej – jak na przykład drążki do podciągania we framudze drzwi czy uchwyty do wyciągu. Koszt takich akcesoriów do ćwiczeń będzie o wiele bardziej przyjazny, a zaoszczędzone w ten sposób miejsce pozostanie wielofunkcyjne.


Polecamy zestawienia:


Lider na rynku sprzętu fitness!

Coraz więcej miłośników sportu stawia na markę Pesport.pl. Wysoka jakość sprzętu w połączeniu z przystępnymi cenami i szeroką ofertą sprawia, że Pesport wysuwa się na prowadzenie wśród dostawców domowego sprzętu fitness. Teraz Twoje cele są na wyciągnięcie ręki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *