Jakie obciążniki na kostki i ręce wybrać? Rankingi z 14 listopada 2024
5 min readKażda aktywna fizycznie osoba chce trenować, aby uzyskać zamierzony efekt. Nie wszyscy jednak mają świadomość, jaki sprzęt wybrać do uzyskania swojego celu. Ćwiczenia przy wykorzystaniu obciążników na ręce i nogi stają się o wiele bardziej wydajne.
To doskonałe rozwiązanie, aby trening był urozmaicony i korzystnie wpłynął na nasze postępy w treningu. Obciążniki na nogi i ręce poleca się osobom zwłaszcza w ćwiczeniach wzmacniających.
O czym dowiesz się w poradniku?
W jakich przypadkach najlepiej sprawdzają się obciążniki na kostki i ręce?
Każdy sportowiec sam kiedyś zaczynał swoją przygodę ze sportem. Aktywność fizyczna jest procesem, na który składają się poszczególne etapy, gdzie nasze ciała wymaga wysiłków o różnorodnej intensywności. Jeśli dopiero zaczynasz uprawiać sport, możesz zrezygnować z obciążeń, zmuszających organizm do intensywniejszych ćwiczeń. Jeśli natomiast zwykłe ćwiczenia wykonujesz już bez większego zmęczenia, są proste oraz mało wymagające, możesz zacząć korzystać z małych obciążeń. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup odpowiednich obciążników na nogi i ręce. Za pomocą takiego obciążenia można przeprowadzić program treningowy, który przestał nas już męczyć. Takie obciążniki na ręce czy nogi zdają egzamin przy ćwiczeniach ogólnorozwojowych, aerobiku, pilatesu.
- Ciężarki na kostki – poleca się zwłaszcza wybierać je przy wykonywaniu statycznych ćwiczeń.
- Ciężarki na ręce – nie powinny być wykorzystywane w trakcie ćwiczeń z podskokami, gdyż mogą zbytnio obciążyć stawy.
Rodzaje obciążników, jakie znajdziemy w sklepach
- Obciążniki na nadgarstki (na przykład RAWT-11070 BL Reebok, BB 962 Body Sculpture),
- Obciążniki na nogi i ręce (na przykład Lastry 2×1 kg Insportline),
- Obciążniki na kostki (ADWT-12229 Adidas, TI-OB0005 tiguar, Ankler X Insportline),
- Kamizelki z obciążeniem.
Co brać pod uwagę wybierając ciężarki na kostki i ręce?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:
1. Materiał
Obciążnik powinien być wykonany z wysokiej klasy materiału, przez co posłuży nam przez długi czas. Nie ulegnie również zbyt szybko rozerwaniu czy innemu uszkodzeniu. Przeważnie w produkcji obciążników stosuje się lekkie i bardzo wytrzymałe tworzywo, jakim jest neopren. Nieraz stosuje się również inne tworzywa sztuczne.
2. Zapięcie
Powinno być wygodne oraz bardzo solidne, aby nie rozpięło się w trakcie wykonywania ćwiczeń. Najczęściej w obciążnikach znajdziemy zapięcia na mocny rzep. Dzięki niemu obciążenie zawsze będzie na właściwym miejscy, nie będzie się ześlizgiwać czy przesuwać nawet w trakcie intensywnych ćwiczeń.
3. Przeszycie
Obciążnik powinien posiadać miękkie poszycie, aby był on komfortowy w użytkowaniu.
4. Blokada na kciuk
Znajduje się w obciążnikach na nadgarstki, jej zadaniem jest zapobieganie zsuwania się obciążnika, nawet jeśli ćwiczenia są bardzo intensywne.
5. Rozmiar
Zazwyczaj w sklepach znajdziemy obciążniki o uniwersalnym rozmiarze, jednak należy również na to zwrócić swoją uwagę podczas zakupów.
6. Marka
Warto wybrać produkt znanej i cenionej marki, która posiada wysokiej jakości asortyment. Takie produkty charakteryzują się dbałością o detale i dużą wytrzymałością. Najpopularniejsze i najbardziej cenione marki, często wybierane przez sportowców to: Sapphire, Kettler, Reebok, Body Sculpture, Insportline, Spokey, Axer Sport.
Cena obciążników
Najczęściej używane obciążniki, o wadze ćwierć lub pół kilograma, zazwyczaj kosztują w granicach 20zł. W przypadku obciążników 2kg, pochodzących od nieco lepszych producentów, cena może przekroczyć nawet 100zł. Do najdroższych obciążeń na ręce i nogi należy m.in. worek bułgarski, którego koszt waha się w granicach 400zł. Z kolei do najpopularniejszych wag obciążników zalicza się 2kg, 5kg, oraz 2x5kg.
Przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z różnego rodzaju rankingami. Pozwoli to na szybkie zorientowanie się w produktach, które cieszą się największą popularnością, oraz tego jak ich jakość przekłada się na cenę. Dzięki posiadaniu takich informacji znacznie łatwiej będzie dokonać odpowiedniego wyboru.
Polecamy zestawienia:
- Rankingi hantli do ćwiczeń fitness i treningu siłowego – sierpień 2024
- Rankingi obciążników ciężarków na kostki i nadgarstki – sierpień 2024
- Rankingi odważników kettlebell do treningu kondycyjnego i fitness – sierpień 2024
Producenci obciążników i ciężarków
Do najpopularniejszych producentów, zajmujących się tworzeniem ciężarków na nogi i ręce należą m.in.
- Adidas,
- Allright,
- Body Sculpture,
- GO Sport, HMS,
- inSPORTline,
- Reebok.
TOP 3 cenionych przez sportowców obciążników
1. Reebok Cyan
To obciążniki na nadgarstki, wykonane z nylonu oraz bardzo miękkiego neoprenu. Takie akcesoria nadają się idealnie do ćwiczeń kardio, joggingu, rehabilitacji czy fitness. Zastosowanie ich w trakcie aktywności fizycznej gwarantuje wyższą skuteczność oraz efektywność treningów. W obciążnikach Reebok Cyan zastosowano ergonomiczne i innowacyjne blokady kciuka, dzięki którym obciążniki nie zsuwają się nawet w trakcie ciężkich i długotrwałych ćwiczeń. Sprzęt posiada także regulację w postaci rzepa, która ułatwia dopasowanie obciążnika. Natomiast gumowa końcówka ułatwia nakładanie i ściąganie obciążeń.
2. Tiguar
To dwuwarstwowe obciążniki na ręce i nogi, wytrzymałe, polepszające wyniki każdego treningu. Zapięcie na rzep to niezwykle komfortowe rozwiązanie. Materiały, z jakich wykonane są obciążniki nie wchłaniają potu i są bardzo dobrej jakości. Polecane zwłaszcza profesjonalnym sportowcom.
3. Body Sculpture BB 962
Obciążniki te posiadają blokadę kciuka, polecane są zwłaszcza do aerobiku, ćwiczeń polepszających jędrność i gibkość ciała oraz do joggingu. Waga obciążników to 2x 0,45 kg. W sposób indywidualny można dopasować ich rozmiar za pomocą rzepu. Zostały wyposażone także w blokady kciuka, bardzo przydatne w trakcie ćwiczeń.
Obciążniki na kostki i ręce RANKING
Aktualizacja Rankingu: sierpień 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych ciężarków do ćwiczeń na kostki i ręce, w tym na nadgarstki. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Podsumowanie
Obciążniki na nadgarstki i kostki istotnie wpływają na znaczną poprawę skuteczności wykonywanych ćwiczeń, nie powodując przy tym nadmiernego zmęczenia. Jest to doskonały dodatek do ulubionych ćwiczeń, które nie sprawiają już żadnych trudności, przez co również efekty, które przynoszą nie są tak spektakularne, jak kiedyś.
Obciążniki na nadgarstki i kostki z pewnością pozwolą na zmianę rutyny, a organizm zostanie postawiony przed nowymi wyzwaniami treningowymi.
Ja kupiłem sobie kilogramowe ciężarki na nadgarstki do biegania i powiem szczerze, że różnica jest duża. Do tego jak dołoży się jeszcze obciążenie na dolną partię ciała to jest to jeszcze lepszy efekt. Pozdrawiam 😉
Powiem szczerze, że efekty stosowania obciążników na kostki podczas treningów na siłowni i biegania są bardzo dobre. Z początku nie wiedziałem, że to ma aż takie znaczenie, ale jak najbardziej warto je stosować, nie są drogie a dają bardzo dużo.
Nie miałem pojęcia jakie obciążniki na kostki wybrać. Poprzednio stosowałem takie, które bardziej przeszkadzały, niż pomagały. Wybrałem takie zapinane na rzep i powiem, że nastąpiła duża poprawa i jak najbardziej polecam 😉
Dużo biegam i postanowiłem trochę utrudnić sobie trening. Zerknąłem na ranking ciężarków na ręce i kupiłem odważniki na kostki i ręce – zobaczymy jak to zmieni trening 😉