FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Maltodekstryna – co o niej wiemy? Jakie ma właściwości? Rankingi z 20 kwietnia 2024

3 min read

We współcześnie wytwarzanej żywności znajdziemy mnóstwo najróżniejszych substancji dodatkowych. Część z nich trudno uznać za pożyteczne dla ludzkiego organizmu. Już same nazwy mogą budzić niepokój. Chociażby maltodekstryna… Chyba nawet nie każdy potrafiłby wymówić.

maltodekstryna w proszku
maltodekstryna w proszku

Czym jest maltodekstryna?

Mimo swojego nieco dziwacznego miana, maltodekstryna jest po prostu węglowodanem, powstałym w procesie hydrolizy skrobi. Do jej produkcji najczęściej używa się skrobię ryżową, ziemniaczaną, kukurydzianą lub owsianą. Rzadziej stosowana jest pszenna, toteż zwykle maltodekstryny są wolne od glutenu. Zresztą – jako artykuł węglowodanowy (składają się z nich w prawie 96%) – i tak zawierałyby owego alergizującego białka najwyżej mikroskopijne ilości.

Z wyglądu maltodekstryna przypomina cukier puder, lecz w przeciwieństwie do niego nie posiada praktycznie żadnego smaku. Natomiast kaloryczność ma niemal identyczną – 100 g dostarcza 382 kcal.


Polecamy zestawienia:


Bezpieczna czy szkodliwa?

Z pewnością maltodekstryna nie należy do składników toksycznych. Nie wykryto u niej właściwości potencjalnie rakotwórczych czy w jakikolwiek inny sposób mogących zagrażać zdrowiu. Wprawdzie pojawiły się hipotezy o negatywnym wpływie maltodekstryny na florę jelitową, ale w tej kwestii jeszcze brakuje wystarczających dowodów.

Przeciwwskazania i wskazania do jej przyjmowania

Nie znaczy to jednak, że jest ona absolutnie nieszkodliwa dla każdego. Jej największy mankament to wysoki indeks glikemiczny. Maltodekstryna przyczynia się do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi, zatem powinny jej unikać osoby chorujące na cukrzycę.

Z tego samego powodu uważać na nią muszą ci, którzy zmagają się z nadwagą – im wyższy wskaźnik IG zjadanego pokarmu, tym wydatniej magazynuje się tkanka tłuszczowa. Ponadto, będąc efektem modyfikacji skrobi, maltodekstryna stanowi źródło energii wyjątkowo dobrze przyswajalnej.

Ta ostatnia właściwość, którą w przypadku otyłych i cukrzyków należy uznać za wadę, pod innymi względami może okazać się zaletą. Łatwą wchłanialność maltodekstryny masowo wykorzystują producenci odżywek dla niemowląt, rekonwalescentów, pacjentów przechodzących chemioterapię, a także sportowców. Podobno – choć nie zostało to do końca udokumentowane naukowo – maltodekstryna potrafi zwiększać wydolność mięśni podczas intensywnego wysiłku fizycznego.


Polecamy zestawienia:


Maltodekstryna jako uniwersalny dodatek

Maltodekstryna to skuteczny nośnik smaku i aromatu, a ponieważ sama jest bezsmakowa, można dodawać ją prawie do wszystkiego. Łatwo się rozpuszcza w wodzie, zapobiega krystalizacji produktów, pomaga im zachować pożądaną konsystencję, a nawet przedłuża ich trwałość. Nic dziwnego, że tak chętnie korzysta z niej przemysł nie tylko spożywczy, ale także farmacja.

Lista gastronomicznych bądź farmaceutycznych wynalazków, w których ukrywa się maltodekstryna, jest obszerna. Wymienić tu można takie artykuły jak:

  • wszelka żywność wysoko przetworzona (np. niesławne zupy w proszku),
  • cała gama słodyczy (budynie, kisiele, ciastka, batoniki, marmolady, gotowe ciasta, udające domowe wypieki…),
  • produkty nabiałowe (jogurty, mleczne desery, wytwory imitujące masło czy ser),
  • wędliny,
  • odżywki węglowodanowe, np. gainery,
  • żywność specjalistyczna (mleko modyfikowane, kaszki dla dzieci itp.),
  • paradoksalnie – kaloryczny i szybko wchłaniany węglowodan umieszcza się też w produktach reklamowanych jako dietetyczne, bezcukrowe albo niskotłuszczowe.

Poza żywnością, maltodekstryna znajduje się też w wielu preparatach aptecznych. Pełni rolę emulgatora i wypełniacza w tabletkach. Dotyczy to zarówno suplementów, jak i leków, dlatego wybierając specyfik na konkretną dolegliwość, warto dokładnie zapoznać się z jego składem i wziąć pod uwagę nie tylko substancje czynne, ale także pomocnicze.


Maltodekstryna w suplementach w Rankingu TOP10

Aktualizacja Rankingu: kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych suplementów zawierających maltodekstrynę, oferowanych w sekcji Zdrowie i suplementy. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *