FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Guarana – jakie korzyści daje nam jej spożywanie i suplementacja? Rankingi z 12 kwietnia 2024

4 min read

Guarana znana jest nam ze swoich właściwości pobudzających. Głownie, dlatego, że w jej nasionach znajduje się największa ilość kofeiny spośród wszystkich roślin na świecie.

owoce krzewu Paulinia guarana, zawierające ogromne ilości kofeiny
owoce krzewu Paulinia guarana, zawierające ogromne ilości kofeiny

Pierwotnie znana była plemionom Indian już setki lat temu, do Europy przywędrowała z początkiem XIX wieku. Obecnie znajduje swoje zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Czym jest guarana i jakie daje nam korzyści?


Czym jest guarana?

Guarana to pochodząca z Ameryki Południowej pnąca roślina znana również pod jej pełną nazwą – Paulinia guarana. Nasiona pozyskiwane z krzewów guarany charakteryzują się prozdrowotnymi właściwościami. O tych cechach wiedzieli Indianie, którzy nie tylko nasion, ale właściwie wszystkich części z tych roślin używali w medycynie ludowej.

W dawnych czasach wierzono w magiczną moc nasion guarany, które gwarantować miały zdrowie i siły witalne. Obecnie w formie proszku jako ekstrakt używa się jej zarówno w przemyśle medycznym, jak i spożywczym.


Właściwości guarany

Ze względu na wysoką zawartość kofeiny w nasionach guarany wyróżnić można wiele jej cennych właściwości. Oto kilka najważniejszych z nich:

  • działa pobudzająco – stymuluje układ nerwowy podobnie jak takie używki jak kawa i herbata. Niweluje uczucie zmęczenia oraz poprawia koncentrację. – Działa przeciwbólowo – guarana jest jednym z najczęściej spotykanym składnikiem w środkach przeciwbólowych;
  • wspomaga odchudzanie – zmniejsza łaknienie oraz wpływa na pozytywnie na przemianę materii, może powiedzieć, że w niewielkim stopniu ją przyspiesza. – Pozytywnie wpływa na krążenie – rozszerza naczynia krwionośne;
  • wspomaga w treningach – to dobra wiadomość dla sportowców, ponieważ guarana stosowana przed treningiem, dodaje sił oraz wpływa na wydolność;
  • wykazuje właściwości antystarzeniowe na skórę – głównie ze względu na zawarte substancje przeciwutleniające, które zmniejszają zmiany pojawiające się z wiekiem na skórze;
  • działa antybakteryjnie – badania wykazują, że spożycie guarany może mieć wpływ na hamowanie powstawania bakterii odpowiedzialnych za próchnicę.

Polecamy zestawienia:


Zastosowanie i dawkowanie guarany

Guaranę zażywać możemy jako suplement diety, dostępny w tabletkach. Jako składnik wspomagający znajdziemy ją również w lekach przeciwbólowych oraz nasercowych. Ekstrakt z guarany dodawany jest także do odżywek stosowanych przez sportowców. Dodatkowo dostępne na rynku są herbaty (np. yerba mate z guaraną), a nawet kawa z guaraną.

Jak widać, ekstrakt z nasion guarany znalazł szerokie zastosowanie zarówno w branży spożywczej, jak i medycznej. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzać z ilością spożywanych produktów na bazie guarany. Jest to całkowicie naturalny i bezpieczny składnik, jednak spożywany w nadmiernych ilościach może powodować skutki uboczne.

Pamiętajmy, że dobowa dawka kofeiny nie powinna przekraczać 500 mg.

Skutki uboczne w stosowaniu guarany

  • Ze względu na zawartość kofeiny w guaranie jej przedawkowanie może powodować bóle oraz zawroty głowy, nadpobudliwość i kołatanie serca.
  • Innym efektem ubocznym może być bezsenność oraz zaburzenia koncentracji i splątane myśli.
  • Nadmiar kofeiny w organizmie może także skutkować zahamowaniem łaknienia.
  • Należy pamiętać, by produktów z guaraną nie łączyć z alkoholem.
  • Nie zaleca się również podawać jej dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym, a także chorującym na nadciśnienie i cukrzycę.

Guarana w suplementach w Rankingu TOP10

Aktualizacja Rankingu: kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych suplementów zawierających guaranę, oferowanych w sekcji Zdrowie i suplementy. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

Regularne zażywanie guarany może pozytywnie wpłynąć na nasze codzienne funkcjonowanie, poprawiając koncentrację i niwelując zmęczenie. Jednak tak jak w przypadku stosowania wszystkich suplementów diety należy zachować umiar i rozsądek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *