FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Dlaczego warto wybierać Gainera? Dla kogo jest przeznaczona ta odżywka? Rankingi z 25 maja 2024

4 min read

Białko jako podstawowy budulec mięśni odgrywa kluczową rolę w kontekście rozbudowy masy treningowej. Nie dziwi zatem fakt, że odżywki białkowe cieszą się tak dużą popularnością wśród osób ćwiczących regularnie na siłowni.

dla kogo Gainer?

Młodzi sportowcy chętnie stawiają również na regularne spożywanie odżywek węglowodanowo-białkowych, wśród których wyróżnia się chociażby Gainer, szczególnie chętnie wybierany przez młodych i początkujących amatorów siłowni. W jego składzie znajdziemy 60-90 g węglowodanów, 10-30 g białka oraz 3-10 g innych substancji określanych mianem pomocniczych. Jego popularność jest również ściśle skorelowana jest ze znacznie niższą ceną w porównaniu do białka serwatkowego – zapłacimy za niego nawet poniżej 20 zł/kg.


Gainer w Rankingu TOP6

Aktualizacja Rankingu: maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych odżywek węglowodanowo-białkowych Gainer. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Dlaczego warto stawiać na węglowodany?

Białko to budulec, natomiast węglowodany – energia. Spożywanie ich przed treningiem pozwala na zmniejszenie efektów zmęczenia mięśni przy intensywnym treningu oraz cykliczne wydłużenie czasu sesji treningowej przy większym zaangażowaniu.

Stosowanie odżywki Gainer pozwala uzupełniać ubytki glikogenu w tkankach mięśniowych, co w efekcie prowadzi do ich rozrostu. Z kolei same węglowodany przyczyniają się do zwiększenia samej tkanki tłuszczowej. Co to oznacza zatem? Ze mamy podczas treningu niezbędny do spalania materiał!


Dla kogo są Gainery?

Szczególną przydatność odżywki Gainer stwierdza się przy stosowaniu u ektomorfików, czyli osób mających problemy z przybraniem na wadze oraz naturalnie posiadających wątłą budowę ciała. Zasługa w tym większej dawki węglowodanów, zawartej w tym suplemencie treningowym.

Z kolei białko serwatkowe jest suplementem polecanym zdecydowanie bardziej osobom posiadającym już dobrze rozbudowane struktury mięśniowe, chociażby kulturyści. Takie osoby wymagają zdecydowanie większej podaży białkowej, a w przypadku białka serwatkowego mamy wysoką zawartość egzogennych aminokwasów – stanowią one 75-95% łącznego składu suplementu.


Polecamy zestawienia:


Jak dawkować odżywkę Gainer?

Według wskazań zaleca się przyjmowanie od 50 do 150 gramów odzywki węglowodanowo-białkowej Gainer na dzień. Konkretną porcję ustalać należy zawsze indywidualnie, uwzględniając oczekiwane efekty, naszą aktualną masę, nawyki żywieniowe. Nasza codzienna dieta powinna dać nam precyzyjną odpowiedź, jakie jest nasze zapotrzebowanie na węglowodany. Jeśli z jakichś przyczyn mamy ich niedobór, wówczas można rozważyć ich uzupełnianie np. za pomocą Gainera.

Potreningowe przyjmowanie odżywki wspomaga regenerację, z kolei ze względu na mniejszą obecność w składzie aminokwasów warto uzupełnić białko naturalnymi produktami, takimi jak dla przykładu biały serek twarożek albo filet z piersi kurczaka.

Uwaga! Gainer to odżywka rekomendowana osobom ćwiczącym. W przypadku mniejszej aktywności fizycznej w porównaniu do ilości spożywanych kalorii efektem może być nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej.

Ektomorficy ze względu na swoją sylwetkę i metabolizm mogą przyjmować odżywki Gainer w większych ilościach i większej częstotliwości – zaczynając przykładowo od rannej porcji, kolejną na kilka godzin przed treningiem, a kończąc na regeneracji potreningowej. Przyjmowane na co dzień posiłki można dodatkowo “wzbogacić” również piciem Gainera, np. mieszając go z mlekiem.


Polecamy zestawienia:


Gainery i ewentualne skutki uboczne

Przy odpowiednim dawkowaniu i stosowaniu odzywki Gainer są bezpiecznymi suplementami treningowymi. Niekiedy jednak zdarza się występowanie skutków ubocznych, które w wielu przypadkach mogą mieć związek z niewłaściwym przeliczeniem dawki w stosunku do zapotrzebowania naszego organizmu. Na co powinniśmy być ewentualnie przygotowani?

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe o łagodnym przebiegu, przede wszystkim wzdęcia, związane z przyjmowaniem odżywek zawierających w składzie duże ilości glutenu,
  • zwiększona podaż węglowodanów prostych może wpływać negatywnie na skórę, co może być szczególnie uciążliwe u osób mających cerę trądzikowa,
  • rozrost tkanki tłuszczowej i wzrost masy ciała, co nie przekłada się na rozrost mięśni.

Należy pamiętać, że Gainer to suplement, który w żadnym wypadku nie może być traktowany jako podstawa naszych nawyków żywieniowych, a tylko jako ich dodatkowe uzupełnienie. Codzienna dieta powinna być bogata w naturalne i pełnowartościowe posiłki, zawierające niezbędne witaminy oraz minerały.


Ranking TOP6 – Odżywki Gainer

Aktualizacja Rankingu: maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych odżywek węglowodanowo-białkowych Gainer. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *