FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Czym są suplementy ZMA? Jak i kiedy je stosować? Rankingi z 11 lipca 2024

4 min read

Szukając sposobów na jak najszybsze uzyskanie upragnionej sylwetki i zbudowanie masy mięśniowej, można się spotkać z wieloma rodzajami suplementów.

suplementacja ZMA jako uzupełnienie zbilansowanej diety dla sportowca
suplementacja ZMA jako uzupełnienie zbilansowanej diety dla sportowca

Jednym z najpopularniejszych jest właśnie ZMA. Co się kryje za tym tajemniczym skrótem i czy warto go stosować?


Precyzyjnie dobrane pierwiastki

Suplementy ZMA są to preparaty o zastosowaniu dietetycznym, składające się z precyzyjnie dobranych pod względem proporcji, chelatowanych pierwiastków – cynku, magnezu i witaminy B6.

Czym więc różnią się od wszelkich innych środków, posiadających w swoim składzie te i wiele innych witamin i składników mineralnych? Kluczem jest ich odpowiednie stężenie, dzięki którym uwalniają całą moc swoich właściwości, korzystnych nie tylko podczas dbania o zdrowie i ogólną kondycję organizmu, ale także przy budowaniu masy mięśniowej.

Suplementy ZMA są coraz częściej stosowane nie tylko przez sportowców, ale także osoby które marzą o silnych, mocnych oraz widocznie zarysowanych mięśniach. Jakich efektów można oczekiwać przy ich regularnym spożywaniu?

  • wzrost siły fizycznej i poprawienie wydolności,
  • zmniejszenie poziomu kortyzolu, a przez to – katabolizmu mięśni,
  • skuteczniejsza regeneracja i spokojniejszy sen,
  • zmaksymalizowane efekty anaboliczne.

Działanie ZMA potwierdzone badaniami

Jak można wywnioskować z powyższych stwierdzeń, ZMA przez zwiększenie siły i wytrzymałości znacznie podnosi efektywność przeprowadzanych treningów, a jednocześnie sprawia, że organizm regeneruje się o wiele szybciej. A jak wiadomo – ma to bezpośredni wpływ na budowanie masy mięśniowej.

Co ważne, suplementy ZMA były wielokrotnie przedmiotem badań naukowców i ich działanie zostało potwierdzone. Stymulacja hormonów anabolicznych przez ZMA jest faktem, dlatego sięgają po nie osoby trenujące siłowo oraz potrzebujące intensywnej regeneracji powysiłkowej. Cynk, magnez i witamina B6 to dobrze znane pierwiastki, których odpowiednia ilość jest niezwykle ważna dla funkcjonowania organizmu na najwyższym poziomie. Dzięki nim, nie tylko wesprzemy swoje marzenia o perfekcyjnej sylwetce, ale przede wszystkim:

  • zadbamy o równowagę elektrolitową,
  • wzmocnimy układ odpornościowy,
  • uregulujemy układ hormonalny,
  • zmniejszymy uczucie zmęczenia (fizycznego i psychicznego) oraz wiele innych.

Nie można przy tym zapominać, że najważniejsza jest zdrowa i odpowiednio dobrana dieta – suplementy mają zaś uzupełnić ewentualne niedobory oraz wzmocnić efekty zbilansowanego i zróżnicowanego sposobu odżywiania się. Jest to ważne szczególnie w przypadku osób uprawiających sport, które znacznie szybciej tracą ze swojego organizmu witaminy i pierwiastki.


Polecamy zestawienia:


Uważajmy na poziom testosteronu

Chcemy zacząć stosować suplementy ZMA? Jeśli zależy nam na zbudowaniu mocnej masy mięśniowej, musimy pamiętać o kilku sprawach.

Przede wszystkim, działanie ZMA opiera się na wzajemnych powiązaniach cynku, magnezu i witaminy B6 podczas przemiany androstendionu w testosteron. Żeby przebiegała ona szybko, niezbędny jest odpowiednio wysoki poziom cynku oraz magnezu (dlatego należy przyjmować te pierwiastki razem), witamina B6 odpowiada z kolei za przyswajanie tych pierwiastków. Wniosek? Optymalne efekty, przynoszące korzyści dla mięśni posiada tylko ich wspólne przyjmowanie właśnie pod postacią ZMA.

Ale, uwaga! Musimy przy tym zadbać o wysoki poziom własnego testosteronu, tylko wówczas ZMA będzie skuteczne.

Należy oczywiście spożywać ściśle określoną dawkę, zgodnie z zaleceniami opisanymi na opakowaniu suplementu. Warto na pewno przyjmować te pierwiastki tuż przed snem. Zażywający je sportowcy podkreślają często, że znacznie ułatwiają zapadnięcie w sen, jak też jest on głęboki i mocny.

Czy warto zatem stosować ZMA? Oczywiście, ale tylko jako element zdrowej i zbilansowanej diety.


Odżywki ZMA w Rankingu TOP10

Aktualizacja Rankingu: lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych suplementów ZMA, oferowanych w sekcji Odżywki dla sportowców. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *