FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Witamina A jako suplement? Co o niej wiemy i jakie są jej właściwości? Rankingi z 25 maja 2024

5 min read

Witamina A obecna jest w produktach pochodzenia zwierzęcego, w niektórych warzywach i owocach. Niestety, w dzisiejszych czasach, wiele osób nie odżywia się w sposób prawidłowy, co skutkować może niedoborami. W takich sytuacjach, rozwiązaniem może okazać się suplementacja.

produkty bogate w witaminę A
produkty bogate w witaminę A

Witamina A – co to jest?

Potocznie nazywa się ją retinolem lub beta-karotenem i dostarcza się ją wraz z pożywieniem. Witamina A to określenie grupy związków chemicznych, które zalicza się do retinoidów. Powstaje ona na bazie prekursorów i prowitamin. Należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i w organizmie ludzkim magazynowana jest w wątrobie i tkance tłuszczowej.


Witamina A jako suplement – za co odpowiada?

  • Witamina A jako suplement odpowiada m.in. za prawidłowe widzenie. W pręcikach oczu znajduje się barwnik wzrokowy, zwany również rodopsyną, której składnikiem jest m.in. właśnie retinol. Jej niedobór może przyczyniać się do powstawania zaburzeń wzroku.
  • Ponadto, beta-karoten korzystnie oddziałuje na skórę. Pobudza on i wzmacnia procesy ochronne, a także redukuje utratę wody. To właśnie witamina A jako suplement odpowiedzialna jest za produkcję kolagenu oraz elastyny. Ponadto, przyśpiesza ona gojenie się ran, a także leczenie trądziku.
  • Beta-karoten chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym, redukując ryzyko poparzeń i ułatwiając zdrowe opalanie. Kosmetyki, które zawierają retinol, zapewniają skórze promienny i zdrowy wygląd. Pomadki z witaminą A utrzymują usta w dobrej kondycji. Razem z witaminami C i E należy do grupy tzw. naturalnych przeciwutleniaczy, których zadaniem jest ochrona organizmu przed przedwczesnym starzeniem się.
  • Ponadto, beta-karoten korzystnie wpływa na stan skóry głowy, dzięki czemu możliwe staje się utrzymanie włosów w dobrej kondycji.
  • Istotna rola witaminy A polega na jej walce z komórkami nowotworowymi, zwłaszcza tymi odpowiedzialnymi za nowotwór jelita grubego, stercza, nowotwór piersi i płuc.
  • Co więcej, beta-karoten ma istotny wpływ na wzrost kości, włosów i paznokci. Bierze, również, udział w budowie szkliwa nazębnego. Nie przez przypadek nazywana jest ona witaminą wzrostową – nie tylko odpowiada za właściwy rozwój komórek rozrodczych, ale także wzmacnia rozwój u młodych organizmów. Ponadto, pobudza wytwarzanie limfocytów, przez co retinol warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

Suplementy z witaminą A w Rankingu TOP10

Aktualizacja Rankingu: maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych suplementów zawierających witaminę A, oferowanych głównie w tabletkach i kapsułkach. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Witamina A – gdzie występuje?

Witaminę A dostarcza się wraz z pożywieniem. Bogatym jej źródłem są żółte, pomarańczowe oraz zielone owoce i warzywa, tj.:

  • pomarańcze, brzoskwinie, morele,
  • papryka, sałata, szpinak, marchew i dynia.

Dodatkowo występuje ona w mleku, maślance i maśle. Bogatym źródłem retinolu są też ryby: tuńczyk, węgorz, śledzie, łosoś i makrela, a także produkty zwierzęce, tj. cielęcina oraz wątróbka.


Polecamy zestawienia:


Co w sytuacji, kiedy dieta to za mało?

Prawidłowe odżywianie nie zawsze jest w stanie dostarczyć odpowiednią ilość witaminy A. W takich sytuacjach, skutecznym rozwiązaniem okazuje się suplementacja. Retinol można kupić w aptece i to bez recepty. Zapotrzebowanie na tę witaminę jest zależna od wieku, płci i kondycji organizmu. Największe niedobory występują u osób z problemami układu pokarmowego, ale również u tych z nas, którzy narażeni są na długotrwały stres i Ci spożywający zbyt małą ilość tłuszczy.

Każdego dnia zdrowa, dorosła kobieta powinna przyjmować retinol na poziomie 500 mikrogramów, natomiast mężczyzna 630 gram. Przed suplementacją warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.


Suplementy i odżywki z witaminą A w Rankingu TOP10

Aktualizacja Rankingu: maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych odżywek oraz suplementów zawierających witaminę A, przeznaczonych dla sportowców. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Kilka słów na podsumowanie

Podsumowując, witamina A jako suplement pełni wiele funkcji w organizmie, dlatego nie należy lekceważyć jej prawidłowego spożywania. Na szczęście, zarówno natura jak i farmakologia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, oferując mnóstwo produktów i suplementów bogatych w retinol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *