FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Moringa – co o niej wiemy? Jakie mają właściwości liście z drzewa chrzanowego? Rankingi z 15 czerwca 2024

4 min read

Moringa to nazwa drzewa tropikalnego z rodziny moringowatych występujących na terenach Pakistanu i Indii. Drzewo posiada dobroczynne właściwości zdrowotne pozyskiwane z wszystkich jego części tj. z kory, korzeni, owoców, liści i kwiatów.

liście i proszek z moringi
liście i proszek z moringi

Korzenie tego drzewa przypominają smak chrzanu, dlatego moringa często nazywana jest również drzewem chrzanowym lub też „drzewem długiego życia”. Cenne właściwości prozdrowotne moringi sprawiło, że zalicza się ją do tzw. superfoods (super żywności).

Moringa posiada wiele składników korzystnie wpływających na organizm, dzięki czemu produkty pochodzące z moringi zalicza się do naturalnych suplementów diety, wpływających na korzystne funkcjonowanie całego organizmu.


Składniki moringi korzystnie wpływające na organizm

 • duża ilość białka, dwukrotnie więcej niż w ziarnach soi.
 • przeciwutleniacze chroniące przez stresem oksydacyjnym oraz wspierające przy zapobieganiu ciężkich chorób jak nowotwory, choroby serca czy cukrzyca,
 • witaminy A, C, E – poprawia stan skóry o kondycje całego organizmu,
 • potas, żelazo, mangan, bor, chrom. Moringa zawiera 25 razy więcej żelaza niż szpinak przyczyniając się do szybszej regeneracji organizmu, mangan wspomaga układ kostny i stawowy, chrom wspomaga walkę ze stresem, bor przyczynia się do prawidłowej pracy mózgu.
 • aminokwasy i kwasy tłuszczowe omega – 3, 6, 9 przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu i regulując jego poziom w organizmie.
 • duża ilość błonnika przyczynia się do poprawnego funkcjonowania układu pokarmowego i polepszenia wydalania produktów przemiany materii.

Herbata Moringa w Rankingu TOP8

Aktualizacja Rankingu: maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych herbat Moringa. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Działania pożądane i niepożądane moringi

Moringa słynna jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwgrzybicznych oraz antybiotycznych poprzez hamowanie wzrostu rożnych drobnoustrojów w organizmie.

Spożywanie preparatów ziołowych należy jednak skonsultować z lekarzem. Takie preparaty często wchodzą w interakcje z innymi lekami, które przyjmujemy, ponadto mogą też wywołać działania niepożądane.

Preparatów z moringą nie mogą przyjmować kobiety karmiące i kobiety w ciąży, moringa może wywoływać skurcze macicy i stanowi ryzyko poronienia.


Polecamy zestawienia:


Zastosowanie moringi

 • liście, owoce i pędy mają zastosowanie w kuchni orientalnej. Liście mają smak przypominający rzeżuchę i są chętnie wykorzystywane do sałatek, koktajli czy zup. Pędy i owoce drzewa moringi spożywa się po ugotowaniu. Subtelny i delikatny smak moringi doskonale komponuje się z każdym rodzajem dań słodkich i wytrawnych.

  Moringa dostępna w formie proszku, może być wykorzystana jako dodatek do jogurtów, zup, sałatek, serków, soku czy humusu. Warto wzbogacać nasze dania wykorzystując do tego sproszkowaną moringę.

 • olej pozyskiwany z nasion moringi nie jełczeje. Wykorzystywany jest w kuchni i spożywa się na zimno aby proces obróbki termicznej nie zniszczył cennych właściwości antyoksydantów występujących w oleju. Aby uniknąć utleniania się cennych składników, olej przechowywany być powinien w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej.
 • olej moringi wykorzystywany w produkcji kosmetycznej szczególnie cenny jest do pielęgnacji włosów sprawiając że włosy stają się mocniejsze, bardziej miękkie i błyszczące. Olej może być również doskonale wykorzystany do masażu ciała, dzięki temu poza dobroczynnym działaniem masażu olej wniknie w skórę dostarczając skórze dobrego nawilżenia i odżywienia. Dzięki witaminom i minerałom zawartym w olejku poprawi się kondycja skóry i znikną niedoskonałości.
 • olej moringi może być wykorzystywany w produkcji przemysłowej oraz na biopaliwa.
 • nasiona wykorzystywane są jako pasza dla zwierząt.

Liście Moringa w Rankingu TOP8

Aktualizacja Rankingu: maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych liści Moringa, stosowanych do przygotowania naparu lub jako dodatek do wielu dań. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *