FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Kwas alfa liponowy – co o nim wiemy? Suplementacja i działanie kwasu Rankingi z 24 kwietnia 2024

4 min read

Kwas liponowy jest to organiczny związek chemiczny, kwas karboksylowy, będący naturalnym przeciwutleniaczem i substancją o działaniu przeciwzapalnych. Wiele badań sugeruje jego niesamowite właściwości, między innymi we wspomaganiu odchudzaniu, leczeniu cukrzycy i niektórych chorób układu krążenia np. miażdżycy. Wpływa on także hamująco na proces starzenia się.

brokuły cennym źródłem kwasu alfa liponowego
brokuły cennym źródłem kwasu alfa liponowego

Ludzki organizm jest sam w stanie wytwarzać kwas liponowy, dlatego nie jest to obca substancja dla człowieka. Warto znać właściwości kwasu liponowego, gdyż może on okazać się pomocny przy wielu dolegliwościach.


Czym chemicznie jest kwas liponowy?

W skrócie – jest to kwas karboksylowy zawierający grupę siarkową (inaczej kwas tiooktanowy lub alfa-liponowy). Rozpuszcza się w wodzie, jak i w tłuszczach. Pełni rolę w unieszkodliwianiu wpływu wolnych rodników, a dodatkowo regeneruje inne przeciwutleniacze, jak witamina C. Potrafi on także chelatować jony metali.

Niegdyś uważano, iż kwas liponowy jest witaminą, jednakże okazało się, iż człowiek (podobnie jak inne zwierzęta i rośliny) potrafi go syntetyzować. Obecnie ALA jest używany jako suplement diety w wielu krajach.


Zastosowanie i funkcje kwasu liponowego

Kwas liponowy ma wiele zastosowań, wśród nich można wymienić takie jak:

  • neuropatia cukrzycowa,
  • zatrucia grzybami i metalami ciężkimi,
  • hepatopatie (np. w chorobach wątroby),
  • zmniejszenie apetytu,
  • spowolnienie procesu starzenia się,
  • obniżanie ciśnienia krwi,
  • rozluźnianie naczyń krwionośnych,
  • usuwanie reaktywnych form tlenu,
  • działanie antyoksydacyjne (przeciwutleniające).

Kwas liponowy a człowiek

Nie istnieje dzienny limit zapotrzebowania na ALA, gdyż ludzki organizm potrafi syntetyzować go sam. Jednakże w przypadku chorób serca, marskości wątroby czy cukrzycy, można mieć do czynienia ze zbyt niską zawartością kwasu liponowego.

Wytwarzanie ALA u człowieka ulega zahamowaniu wraz z wiekiem, co dodatkowo wpływa na zmniejszenie ochrony przed wolnymi rodnikami. Kwas liponowy w niektórych miejscach jest wykorzystywany do leczenia neuropatii cukrzycowej. Wykazano jego wpływ na mikrokrążenie i zmniejszenie objawów neuropatycznych.


Polecamy zestawienia:


Związek ALA z mitochondriami

Kwas liponowy wspomaga metabolizm spożytych przez nas pokarmów. Dodatkowo indukuje lipolizę – rozkład komórek tłuszczowych, co może mieć zbawienny wpływ na walkę z dodatkowymi kilogramami. Starzenie się komórek pokrywa się także z degradacją mitochondriów. Są one odpowiedzialne za metabolizm komórkowy i oddychanie wewnątrzkomórkowe.

Istnieją badania udowadniające, iż kwas liponowy może mieć wpływ na lekkie spowolnienie procesu starzenia się komórek. Z tego względu ALA ma duży udział w przemyśle farmaceutycznym czy kosmetycznym np. w kremach do skóry i twarzy. Niektóre badania wykazały, iż kwas linolowy regenerował uszkodzenia skóry u szczurów spowodowane dymem papierosowym, a także zwiększył grubość naskórka u starszych kobiet.


Dawkowanie ALA

Mimo, iż spożycie dzienne kwasu linolowego nie ma określonej dolnej granicy, to zapobiegawczo warto stosować około 100-150 mg (z wyjątkiem sportowców, którzy ze względu na większy poziom dotlenienia mogą spożywać większe ilości). W przypadku przekroczenia tej dawki można mieć do czynienia z przedawkowaniem, które najczęściej objawia się w postaci problemów żołądkowych bądź wysypki skórnej.

W wypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast zaprzestać suplementacji. Warto pamiętać, iż nawet naturalne substancje w dużej ilości mogą nam zaszkodzić. Należy czytać ulotki, a w razie potrzeby konsultować się ze specjalistą – lekarzem.


Suplementy z kwasem alfa liponowym w Rankingu TOP10

Aktualizacja Rankingu: kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych suplementów zawierających kwas ala. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *