FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Wałek roller do masażu Rankingi z 16 listopada 2024

7 min read
wałek roller do masażu crossfit
wałek roller do masażu crossfit

Piankowe wałki do masażu są coraz bardziej popularne i używane przez wiele osób. Świetnie nadają się one jako uzupełnienie ćwiczeń regeneracyjnych po treningu, przede wszystkim ze względu na fakt, że roller do masażu pomaga w masażu napiętych mięśni. Pozwala to na ich rozluźnienie oraz poprawienie elastyczności – jest więc idealnym rozwiązaniem po wytężonym treningu, a także w przypadku zakwasów mięśni.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego wałka do rolowania?

Wybierając wałek rehabilitacyjny warto zastanowić się przede wszystkim nad tym czego od niego oczekujemy – czy chcemy masować nim całe ciało po intensywnych ćwiczeniach czy jedynie określone obszary i mięśnie. Pozwoli to nam wybrać najbardziej optymalny rozmiar, a także inne właściwości.

Swój pierwszy roller do masażu warto zakupić (bądź przynajmniej obejrzeć najbardziej popularne typy) w sklepie stacjonarnym – pozwoli to poradzić się sprzedawcy w kwestii odpowiedniego doboru oraz sprawdzić jak się prezentują poszczególne modele pod kwestią chociażby twardości czy sposobu wykonania.


Jak wybrać wałek do masażu?

Modele poszczególnych rollerów do masażu różnią się od siebie przede wszystkim twardością, kształtem, wytrzymałością, jak również ceną uzależnioną od tych wszystkich parametrów.

  • Twardość – wałki do masażu można spotkać w trzech twardościach. Rollery miękkie łatwo uginają się pod ciężarem ciała. Dlatego też polecane są dla osób, które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z wałkami do rolowania, a także dla tych wszystkich, którzy odczuwają duże napięcie oraz ból mięśni. Rollery o średniej twardości sprawdzą się dla osób, które już od jakiegoś czasu używają wałków do masażu, a także dla osób, które czynnie uprawiają sport. Są dla nich najbardziej optymalne i gwarantują najlepsze efekty. Trzeci rodzaj wałków do masażu – rollery twarde sprawdzą się dla zaawansowanych sportowców, a także dla osób z niskim bądź obniżonym napięciem mięśniowym (obecnym na przykład w różnych chorobach bądź po urazach).
  • Wielkość używanego wałka do masażu powinna być uzależniona przede wszystkim od obszaru ciała. Uniwersalne wałki o standardowej długości około 35 cm i średnicy 13-15 cm sprawdzą się do masowania większych partii ciała, takich jak na przykład mięśnie uda. Do rolowania mniejszych mięśni warto byłoby wybrać mniejsze rollery.
  • Dodatkowo wśród wałków to masażu dostępnych na rynku można znaleźć bardzo dużo różnych modeli, różniących się pomiędzy sobą przede wszystkim fakturą i dodatkami. Można więc wybrać dla siebie rolkę uniwersalną – bez ulepszeń i dodatków, a także na przykład rollery z podłużnymi żłobieniami czy wypustkami.

Cena rollera jest uzależniona od wielu aspektów – przede wszystkim od jego wielkości, a także producenta. Warto zakupić roller do ćwiczeń profesjonalnej firmy – jest to gwarancja jakości oraz dobrego wykonania produktu.


Jak prawidłowo używać rollera?

Używanie rollera nie jest takie proste, jak się wydaje. Ze względu na szereg korzyści dla zdrowia jakie ze sobą niesie warto rozeznać się w podstawowych zasadach jego stosowania. Przede wszystkim rolowanie wykonuje się wzdłuż mięśnia na całej jego długości. Masaż wykonuje się w seriach – jeden mięsień należy masować około 10-30 sekund w zależności od jego rodzaju i wielkości, a następnie kilkakrotnie powtarza się czynność. Podczas przeprowadzania rolowania można odczuwać lekki ból lub dyskomfort – jeśli nie jest on zbyt uciążliwy oznacza to, że sztywność mięśni ustępuje i nie powinno to stanowić powodu do niepokoju.

Warto pamiętać, że rolka do masażu nie może być stosowana na całym ciele. Należy unikać masowania kości oraz stawów, ponieważ przy niewłaściwym użyciu wałka w tych okolicach mogą występować obrzmienia bądź siniaki. Rolowanie tych okolic może być ponadto dość bolesne.


Wałek do rolowania – zalety używania

Wałek do ćwiczeń pomaga w rozbiciu zgrubień, które powstają na tkance łącznej w wyniku najczęściej intensywnych treningów bez koniecznych przerw na regeneracje. Pozwala w rozciągnięciu się organizmu oraz zwiększa elastyczność całego ciała. Pomaga zlikwidować dyskomfort oraz zakwasy bądź tkliwość mięśni. Dodatkowo masaż wykonywany za pomocą rollera wspomaga produkcję kolagenu, a także chroni przed kontuzjami.

Wałek do rolowania jest także bardzo często wykorzystywany w rehabilitacji – na przykład u osób z nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Świetnie sprawdza się także u osób z bólami kręgosłupa.

Regularne używanie rollerów do masażu niesie ze sobą bardzo dużo korzyści dla zdrowia. Warto jednak zapoznać się z najważniejszymi zasadami ich używania, a także dobrać produkt indywidualnie do swoich potrzeb oraz warunków fizycznych.

Dobrym rozwiązaniem podczas początku swojej przygody z rolką do masażu jest uczestniczenie w zajęciach z użyciem rollera – niektóre siłownie bądź kluby fitness maja takie spotkania w swojej ofercie. Pozwoli to zapoznać się z najważniejszymi metodami oraz technikami masażu i ćwiczeń, które sprawią, że nasze rolowanie będzie efektywne i w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. O radę co do prawidłowego używania rolki do masażu można zapytać również rehabilitanta bądź fizjoterapeutę – podczas zajęć, jak również indywidualnych konsultacji.


Wałek roller do masażu RANKING

Aktualizacja Rankingu: sierpień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych wałków do masażu. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Dobroczynny wpływ masażu na nasze ciało

Masaż niezwykle korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Doskonale pomaga się zregenerować. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że masaże znane są od starożytności. Znamy wiele różnych technik masażu. Niektóre z nich pomagają nam się wyciszyć i zrelaksować, inne wspomagają leczenie różnych chorób.

  • Dobrze wykonany masaż ma niezwykle korzystne działanie na nasz organizm. Masaże pobudzają krążenie limfy i aktywują działanie układu nerwowego.
  • Masaż pomaga usunąć toksyny z organizmu.
  • Dzięki niemu naszą skóra jest zdecydowanie bardziej jędrna, dlatego warto stosować masaże, gdy intensywnie się odchudzamy.

Polecamy zestawienia:


Dobry nastrój to podstawa!

Oprócz dobranej techniki masażu bardzo ważna jest odpowiednia atmosfera. W trakcie zabiegu warto zadbać o odpowiedną temperaturę w pomieszczeniu. Wszak będziemy mieć odkryte duże partie ciała. Musimy też czuć się bezpiecznie i komfortowo. W innym przypadku z masażu wyjdziemy bardziej zestresowani niż przed samym zabiegiem.

Jeżeli wykonujemy masaż w domowym zaciszu, możemy zaopatrzyć się w świeczki zapachowe. Odpowiednio dobrany zapach pomoże nam się odprężyć, a dodatkowo zyskamy nastrojowe oświetlenie.

Ważne, żeby dobrać technikę masażu do swoich indywidualnych potrzeb. Zanim zdecydujemy się na masaż zastanówmy się, o jaki efekt nam chodzi. Pragniemy pobudzenia, relaksu, a może chcemy uporać się z dolegliwościami bólowymi?


Krótkie FAQ o wałkach rollerach

#1 Na co pomaga roller?

Stosowanie w odpowiedni sposób wałków rollerów pozwala na zmniejszenie dolegliwości mięśniowych, występujących po intensywnym treningu. Ponadto poprawiają one elastyczność i pomagają w zwiększeniu możliwości ruchowych.

#2 Czy roller pomaga w walce z cellulitem?

Intuicyjnie nacisk powodowany przez masowanie rollerem powinien rozbić struktury tłuszczowe, które w ten sposób (przynajmniej w części) mogłby został wchłonięte lub wydalone przez organizm. Nie ma natomiast żadnych dowodów na to, że stosowanie wałków rollerów pomaga zredukować cellulit.

#3 Przed treningiem - rozciąganie czy masowanie rollerem?

Ze względu na brak negatywnego oddziaływania na proces przygotowania organizmu do intensywnego wysiłku więcej korzyści może przynieść nam korzystanie z rollera. Należy pamiętać, żeby stosować go tylko dla obszarów mięśniowych.

#4 Ile zapłacimy za roller?

Najtańsze i zarazem najmniejsze wałki rollery można nabyć za kwotę już kilkunastu zł, natomiast większe modele piankowe przeznaczone do ćwiczeń (np. na macie) wymagają wyłożenia nawet znacznie powyżej 100 zł.

#5 Dlaczego warto wybrać foam roller?

Przede wszystkim dla relaksu - wałkowanie za pomocą rollerów piankowych korzystnie wpływa na struktury mięśniowe, zarówno przed treningiem obciążającym, jak i po treningu. Pamiętajmy, aby stopień twardości i rodzaj powierzchni dostosować indywidualnie, pod kątem posiadanej przez nas struktury mięśniowej.

Opinie: 17 na temat “Wałek roller do masażu

[ Poradniki i rankingi FitnessXpressu.com 2024 ]
  1. Rollery są coraz bardziej popularnym sprzętem – i dobrze! Rolowanie się jest jedną z ważniejszych części treningu. Od czasu kiedy odkryłem ten sprzęt roluje się 3-4 razy tygodniowo (najczęściej po treningu biegowym) po kilkanaście minut i naprawdę widzę pozytywne efekty (szybsza regeneracja) 🙂 Każdy powinien to robić!

  2. Uważam, że każdy sportowiec powinien się rolować. Jest to naprawdę bardzo istotny element treningowy. Osobiście używam go najczęściej po treningu na siłowni lub po bieganiu. Zdecydowanie pomaga on w regeneracji mięśni. Koszt takich rollerów jest stosunkowo niski, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go zakupić 😉

  3. Bardzo interesujący artykuł. Co chwilę słyszę gdzieś o tych rollerach, ale sama jeszcze nigdy z niego nie korzystałam. Chyba najwyższa pora zacząć skoro to takie pożyteczne dla naszego ciała 🙂 Wiem, że w decathlonie można dostać takie rollery i chyba jeszcze w tym tygodniu sobie je zafunduję.

  4. Ja wykorzystuje rollery do rehabilitacji kręgosłupa. Przyznam, że jest to momentami dosyć bolesne, ale daje zamierzone efekty, więc warto zacisnąć zęby i się rolować 😀 Być może kupię sobie kolejne rollery do innych partii mięśniowych, bo przyznam, że spodobało mi się to 😀

  5. No właśnie podobno to bardzo boli:/ i to mnie od stosowania rollerów odstrasza. Z drugiej strony moje treningi nie są aż tak intensywne żebym potrzebowała rozbijania mięśni. Może jak zwiększę intensywność ćwiczeń to wypróbuje.

    1. To prawda, taki masaż rollerem trochę boli ale za to jakie daje efekty! Naprawdę, spróbuj się przemóc i po mocniejszym treningu skorzystaj z rollera, a nazajutrz poczujesz różnicę. POLECAM!

  6. Nie wyobrażam sobie ćwiczeń na siłowni bez rollera! Po każdym treningu (szczególnie jeśli to trening nóg) obowiązkowo rozkładam się z rollerem i poświęcam kilkanaście minut na rolowanie mięśni. Jeśli do tej pory nie próbowaliście, to naprawdę polecam, tym bardziej, że koszt rollera to zaledwie kilkadziesiąt złotych.

  7. Świetna stronka, przeczytałem już kilka artykułów i na bank zastosuję się do Waszych porad. Jeśli chodzi o wałki do masażu to polecam wszystkim wałki z podłużnymi żłobieniami. Mam wtedy wrażenie, że masaż jest znacznie bardziej efektowny. Staram się rolować średnio 2-3 razy w tygodniu po około 20 minut, najczęściej po bieganiu i przyznam, że następnego dnia w ogóle nie czuję się zmęczony, a kiedyś miałem spore problemy z regeneracją.

  8. Takie rollery idealnie nadają się do masażu całego ciała. Najlepiej jest kupić sobie od razu kilka różnych rodzajów, żeby móc zrolować każdy mięsień 🙂 Na początku jakoś nie miałem motywacji, żeby to robić, ale z czasem zaczęło mi się coraz bardziej podobać i teraz roluje się codziennie! Po prostu czuje się po tym znacznie lepiej, jak nowo narodzony 😀

  9. Polecam wszystkim osobom aktywnym fizycznie, a szczególnie biegaczom. Taki roller jest niezwykle przydatny, gdy po przebiegniętych kilkunastu kilometrach chcemy dać odpocząć swoim nogom. Nie mówiąc już o tym, że kosztuje zaledwie kilkanaście złotych i starczy nam na lata.

  10. Jakoś nie przekonuje mnie masaż za pomocą wałka. Nie lepiej kupić sobie takie wibrujące urządzenie? Pewnie jest przyjemniejsze w użyciu i tak nie boli. Może ktoś mnie oświecić, dlaczego masowanie ma boleć i wtedy jest efektywne?

  11. Tu nie chodzi o delikatne muskanie, bo to Ci nic nie da. Po 15 kilometrach biegu, mięśnie trzeba rozbić, rozluźnić po takim wysiłku. Roller do masażu mięśni w tym pomoże. Owszem boli, ale znowu nie aż tak, żeby tego nie używać. Po rolowaniu człowiek jest zrelaksowany, a mięśnie rozluźnione.

  12. Ja lubię używać swojego wałka w trakcie jogi. Niektóre pozycje wymagają sunięcia po nich, a roller do masażu jest tutaj niezbędny. Przy okazji jest to całkiem przyjemne:) No chyba, że będziemy rolować się takim najtwardszym z wypustkami, to wtedy jest kiepsko ;p

  13. Odkąd pamiętam mam problemy z kręgosłupem, co tydzień chodziłem na masaże do zaprzyjaźnionego masażysty/kręgarza. Taką mam budowę i już. Nie mówię, że masaż za pomocą wałka wyleczył mi plecy, ale pomaga uśmierzyć ból i ratuje mnie w kryzysowych sytuacjach.

  14. Roller to super sprawa. Kolega pokazał mi go kiedyś po treningu i daje to super efekty. Relaksuje i pomaga uśmierzyć ból, po ciężkiej pracy lub treningu. Kosztuje niedużo, miejsca praktycznie nie zajmuje, więc według mnie warto mieć taki wałek.

  15. Kupiłem zestaw rollerów. Dwa duże i jeden mniejszy. Wspaniałe uczucie masowania. Bardzo je lubię nie tylko po treningu, ale po pracy, gdy zmęczone nogi wołają o pomoc. Proste i bardzo pomaga – nic tylko kupować !

  16. “Najbardziej optymalne”?
    Zadanie dla autora – sprawdzić dlaczego takie sformułowanie jest błędne. Obiecać poprawę.

    PS. podpowiedź – to jak “godzina czasu”, “mało maślane” czy “cofać się do tyłu”…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *