FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Sprzęt fitness do profesjonalnej siłowni. Na co zwracać uwagę? Rankingi z 22 maja 2024

3 min read

Jedną z największych zalet każdej siłowni jest możliwość ćwiczenia na różnych urządzeniach w jednym miejscu. Szeroki wybór sprzętu do ćwiczeń musi jednak iść w parze z jego jakością. Jeśli poszczególne akcesoria i urządzenia nie będą spełniać wymogów użytkowników siłowni, to niestety, ale z pewnością będą oni szukać innego, lepszego miejsca.

Na co zatem warto zwrócić uwagę przy wyborze wyposażenia klubu fitness, aby przyciągnąć ćwiczących i zatrzymać ich na stałe? Już podpowiadamy!


Podstawowy sprzęt fitness na siłownie

Współczesne kluby fitness to raczej uniwersalne miejsca, które stawiają na jak najszerszą ofertę, aby przyciągnąć do siebie osoby nastawione na realizację różnego rodzaju treningów. Z tego też powodu dzielą się one zazwyczaj na kilka stref, w których znaleźć można różny sprzęt fitness. Zazwyczaj taki podział obejmuje:

  • strefę wolnych ciężarów
  • strefę cardio
  • strefę treningu funkcjonalnego
  • strefę fitness

Przy czym każda ze stref jest wyposażona w nieco inny rodzaj sprzętu. Przykładowo w strefie cardio znajdują się maszyny do treningów aerobowych, czyli bieżnie, orbitreki czy rowerki stacjonarne. Natomiast w strefie wolnych ciężarów mamy do dyspozycji ławki ze sztangami, hantle i różnego rodzaju obciążenia. Taką strefę można poszerzyć również o maszyny ze stosem, które także służą do treningu siłowego.

Strefa fitness to przede wszystkim akcesoria takie jak hantle, skakanki, maty do ćwiczeń, gumy oporowe, piłki gimnastyczne czy kettlebellsy. Ostatnia strefa obejmująca trening funkcjonalny to przede wszystkim bramy, drążki i pasy TRX oraz szereg akcesoriów takich jak młot do ćwiczeń czy skrzynie plyometryczne. Jak widać, jest to dość obszerna gama sprzętu, który co najważniejsze musi spełniać wysokie standardy zarówno jakościowe, jak i bezpieczeństwa. W przypadku siłowni nie ma bowiem miejsca na kompromisy.


Jakość akcesoriów do ćwiczeń

Sprzęt fitness używany na siłowni jest narażony na wzmożoną eksploatację. Każdego dnia będzie z niego korzystać większa liczba osób. Akcesoria będą nie tylko używane do ćwiczeń, ale trzeba będzie je również regularni czyścić. Z tego też powodu muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, odpornych na uszkodzenia i zużycie.

Na rynku znajduje się wiele rozwiązań, ale do jednych z najbardziej praktycznych, które wypiera przestarzałe już materiały i technologie, zaliczyć należy sprzęt fitness, w którym miejsce tradycyjnej gumy zajmuje poliuretan. Materiał ten jest niezwykle trwały, odporny na uszkodzenia i bezwonny. Dzięki temu akcesoria do ćwiczeń mają bardzo długą żywotność i prezentują się niezwykle estetycznie.


Ergonomia i bezpieczeństwo

Bardzo ważną sprawą dla każdego klubu fitness jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa wszystkim ćwiczącym w nim osobom. Treningi są różne i niekiedy naprawdę łatwo jest o kontuzję. Dlatego sprzęt fitness powinien być maksymalnie ergonomiczny i bezpieczny. W tym przypadku liczy się zarówno jakość wykonania poszczególnych akcesoriów i urządzeń, jak i ich konstrukcja.

Przykładowo z pozoru niewielkie zmiany w budowie hantli, mogą całkowicie zmienić komfort ćwiczeń – dając lepszy chwyt i pozwalając na wygodniejsze realizowanie treningów. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Apus Sports, polski producent wysokiej klasy akcesoriów i sprzętu do ćwiczeń, który przykłada olbrzymią uwagę zarówno do jakości oferowanego sprzętu, jak i jego dopracowania pod względem wygody i bezpieczeństwa użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *