Orbitrek – jakie mięśnie pracują? Rankingi z 20 listopada 2024
4 min readOrbitrek, znany również jako trenażer eliptyczny, to przyrząd służący do domowego treningu tlenowego. Stanowi świetne rozwiązanie dla tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia i chcieliby poprawić formę, ale napięty grafik nie pozwala im udać się na siłownię. W tym artykule postaram się pokazać jakie zalety ma orbitrek, jakie mięśnie pracują podczas korzystania z tego urządzenia i jak dopasować sposób użytkowania do preferowanego rodzaju treningu.
O czym dowiesz się w poradniku?
Orbitrek – jakie mięśnie pracują?
Z perspektywy wygody właściciela najważniejszą zaletą orbitreka jest możliwość treningu właściwie w dowolnej wolnej chwili, także w trakcie robienia innych rzeczy. Ale zwracając uwagę już na samą jakość i efektywność treningu najbardziej istotne jest to, że ćwiczenie na trenażerze eliptycznym angażuje aż 90% wszystkich mięśni ludzkiego organizmu. O ile najwięcej zyskują z reguły mięśnie nóg, to orbitrek pozwala również pracować mięśniom ramion oraz brzucha. Wśród największych beneficjentów korzystania z orbitreka możemy wymienić:
- mięśnie czworogłowe ud
- mięśnie obręczy kończyn dolnych
- mięśnie pośladkowe
- mięśnie łydek
- mięśnie ramion
- mięśnie brzucha
Orbitrek jest urządzeniem na tyle uniwersalnym, że można na nim przeprowadzić zarówno trening odchudzający, wydolnościowy, jak i siłowy, czasami wszystkie jednocześnie. Jednak aby uzyskać jak największą efektywność dobrze jest optymalnie dobrać sposób ćwiczenia do rodzaju treningu.
Polecamy zestawienia:
Orbitrek – trening kardio
Jednym z najważniejszych i najczęściej spotykanych powodów, dla których ludzie decydują się na kupno i rozpoczęcie treningu przy użyciu orbitreka jest chęć odchudzania się, poprawy sylwetki i utraty kalorii. Trenażer eliptyczny to idealne rozwiązanie w takim przypadku. Ile kalorii spala orbitrek? W ciągu zaledwie godziny ćwiczeń przy użyciu tego urządzenia można spalić od 500 do 800 kcal. Są to wyniki porównywalne do tych uzyskanych po treningu biegowym, ale warto zaznaczyć, że orbitrek jest dużo bezpieczniejszy dla stawów od biegania i ryzyko odniesienia kontuzji w czasie użytkowania jest naprawdę minimalne. Podane widełki spalonych kalorii są co prawda dość szerokie, ale należy pamiętać, że uzyskane wyniki zależą od wielu zmiennych czynników, a w szczególności od masy osoby trenującej, obciążenia oraz tempa ćwiczeń.
Trenażer eliptyczny pozwala również znacząco poprawić kondycję i wytrzymałość. Na orbitreku można wykonywać ćwiczenia stymulujące pracę całego układu krążenia, które wzmacniają serce. W efekcie pompuje ono więcej krwi, co sprawia, że dana osoba jest bardziej odporna na zmęczenie i posiada więcej energii. Znacznie zmniejszone zostają również szansę na nabawienie się groźnych chorób serca, nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy czy choroby wieńcowej. Aby lepiej poznać efekty ćwiczeń na orbitreku, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu: https://www.cwiczwdomu.info/orbitrek-efekty-cwiczen/.
Aby prawidłowo wykonywać trening wytrzymałościowy na orbitreku należy umieścić stopy w pedałach bądź płozach i poruszać nogami tak, by wykonywały obrót w kształcie elipsy. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że właśnie stąd wzięła się nazwa „trenażer eliptyczny”. Orbitrek może być wyposażony w ruchome rączki, nieruchome uchwyty lub często nawet w obie te rzeczy naraz. Chcąc ćwiczyć także mięśnie ramion powinno się mocno, napinając wspomniane mięśnie, trzymać nieruchome uchwyty. Jeżeli ktoś życzy sobie możliwie jak najbardziej upodobnić ćwiczenie do biegania lepszym wyborem będą ruchome rączki. Z kolei w celu zaangażowania partii ciała służących do utrzymywania równowagi najlepszym pomysłem będzie całkowite puszczenie rąk, oczywiście uważając, by się nie przewrócić.
Polecamy zestawienia:
Orbitrek – trening siłowy
Choć trenażer eliptyczny najczęściej bywa używany do treningu wytrzymałościowego i odchudzania, można na nim przeprowadzić również trening siłowy. W tym celu należy zwiększyć obciążenie, ale zmniejszyć długość poszczególnych serii ćwiczenia. Dobrym pomysłem będzie zaangażowanie mięśni ramion, o czym wspominałem w poprzednim akapicie. Ważne jest, aby mocno złapać uchwyty, utrzymując stałe napięcie mięśni. Aby lepiej ćwiczyć także mięśnie brzucha również należy mocno je napiąć. Sprawą fundamentalną, bez której cały trening mocno straci na efektywności, jest utrzymywanie pleców cały czas prostych.
Polecamy zestawienia:
Podsumowanie
Podsumowując, orbitrek to wspaniały pomysł na wygodny i skuteczny trening w domu. Wystarczy tylko znaleźć trochę wolnego miejsca na to urządzenie, a także odpowiednio dopasować wybrany model pod budżet i preferowany rodzaj ćwiczeń. Nie należy też zapominać o najważniejszych aspektach domowego treningu, czyli silnej woli i motywacji. W końcu najgłupszą rzeczą, jaką można zrobić jest kupienie świetnego sprzętu i rychłe zaprzestanie korzystania z niego.