FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Jaki drążek do ćwiczeń wybrać do domu? Rankingi z 07 października 2024

3 min read

Siłownie wciąż zamknięte, a forma sama się nie zrobi, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup podstawowego sprzętu treningowego, z którym można efektywnie ćwiczyć w domu. Drążki do ćwiczeń to sprzęt, który pomoże Ci zachować naprawdę niezłą formę. Dowiedz się, jak wybrać właściwy drążek treningowy do warunków domowych.

ćwiczenia na drążku do podciągania


Dlaczego warto mieć w domu drążek?

Ćwiczenia na drążku to możliwość rozwinięcia wielu partii mięśni, m.in. pleców, grzbietu, barków, ramion, klatki piersiowej czy nawet brzucha. Efekty ćwiczeń na drążku zależą przede wszystkim od obranej techniki podciągania, a także rodzaju ćwiczeń – drążek do podciągania pozwoli Ci nie tylko się podciągać, ale również wykonywać inne ćwiczenia, np. opuszczanie się czy zwis. Ten ostatni to również forma relaksu dla osób, które pracują przy biurku, pomaga utrzymywać prawidłową sylwetkę.


Rozporowy czy ścienny? Wybierz odpowiedni drążek do domu

Wybierając drążek treningowy do domu, musisz wcześniej upewnić się do miejsca, w którym go zamontujesz. Pamiętaj, że drążek do podciągania sufitowy lub ścienny wymaga trwałego przykręcenia po uprzednim wywierceniu odpowiednio dużych otworów betonie, które zapewnią dostateczną wytrzymałość i stabilność.


Drążek rozporowy – najtańsze i najmniej inwazyjne rozwiązanie

Drążek rozporowy to najprostsza forma drążka. Montuje się ją w futrynie drzwi, a utrzymuje się on pod Twoim ciężarem dzięki sile rozpierania. Rozwiązanie jest prosta i mało inwazyjne – nie wymaga wiercenia w ścianie czy suficie, choć jest też druga strona medalu, bowiem nie pozwala na zamykanie drzwi.

Jeśli zdecydujesz się na drążek rozporowy, musisz pamiętać o tym, żeby regularnie kontrolować, czy nie osuwa się z którejś strony. Weź pod uwagę również to, że nie jest opcja najlepsza dla osób o dużej masie ciała.


Drążek treningowy na ścianę

Ścienny drążek do ćwiczeń daje znacznie większe możliwości treningowe. Wystarczy wspomnieć, że z reguły jest szerszy niż drążek rozporowy, gdyż nie ogranicza go szerokość futryny drzwi. Dzięki temu możesz podciągać się w szerszym uchwycie, ćwicząc w ten sposób mięśnie pleców i grzbietu. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że drążki na ścianę występują w różnych wariantach, m.in. w formie prostej lub wygiętej, a także z dodatkowymi, ergonomicznymi uchwytami, które urozmaicają możliwości treningowe. Co ważne, ścienne drążki są montowane na stałe, dzięki czemu gwarantują stabilność.

Musisz jednak zwrócić uwagę na to, by przymocować je do solidnych, betonowych ścian, ponieważ gipsowe ścianki działowe mogą nie być dostatecznie mocne.


Drążki do podciągania na sufit

Drążki treningowe na sufit to najbardziej ergonomiczne i najbardziej funkcjonalne rozwiązanie. Występują w różnej formie – proste, wygięte, z dodatkowymi uchwytami. Drążki sufitowe zajmują mniej miejsca niż ścienne, choć uniemożliwiają ustawienie pod nimi jakichkolwiek mebli czy przedmiotów. Ze względu na brak ograniczeń przestrzennych (np. bezpośredniego sąsiedztwa ze ścianą czy futryną), umożliwia wykonywanie bardzo zróżnicowanych ćwiczeń, nie tylko pociągania, ale m.in. różnego rodzaju wymyki.

Rozwiązanie to wymaga jednak solidnych sufitów, nie sprawdzi się na lekkich sufitach podwieszanych.


Polecamy zestawienia:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *