Jak wygląda trening cardio? Dlaczego warto go robić? Rankingi z 18 listopada 2024
3 min readO treningu cardio słyszał każdy, kto choć odrobinę interesuje się tematyką siłowni, treningu, sportu, fit, czy zdrowego stylu życia. Jest to nic innego, jak wykonywanie ćwiczeń aerobowych, za pomocą których podnosi się swoje tętno do około 80% tętna maksymalnego.
Wprowadzanie elementów cardio, czyli jednostek treningu tlenowego (aerobowego) do planu treningowego na siłowni (którą funduje nam wysiłek przebiegający wyłącznie w fazie anaerobowej – beztlenowej) wykazuje kilka istotnych aspektów.
O czym dowiesz się w poradniku?
Skąd wynika popularność treningu cardio na siłowni?
Kardio może być po prostu przyjemnym urozmaiceniem powtarzalnych do bólu schematów treningowych – zwłaszcza w przypadku osób, które ćwiczą niezbyt rozbudowanym planem treningowym, w którym nie ma miejsca na zbyt wiele innowacyjnych, drobnych ćwiczeń.
Taka odskocznia będzie miała dobry wpływ na psychikę osoby trenującej i zapobiegnie znudzeniu się treningiem, wypaleniu i w efekcie spadkom motywacji treningowej.
Nie dlatego jednak trening cardio gości na siłowniach. Powodem dla którego zwolennicy ostrego, krótkiego wysiłku siłowego oddają się zapamiętale bieganiu czy pedałowaniu jest oczywiście sylwetka. Trening kardio ma pełnić funkcję wspomagającą, ułatwiającą i przyspieszającą procesy redukcji tkanki tłuszczowej w organizmie, jaka nagromadziła się tam w okresie utrzymywania dodatniego bilansu kalorycznego, czyli popularnego budowania masy mięśniowej. Kiedy bowiem przychodzi odpowiedni czas i osoba trenująca przekomponowała już swój talerz uzyskując na nim deficyt kaloryczny, bardzo chętnie sięga się po dodatkowy wydatek energii, który ten deficyt w diecie zwiększy. Sposobem na zwiększenie spalania kalorii (tak by organizm musiał sięgnąć do rezerw energetycznych naszej tkanki tłuszczowej) jest właśnie trening kardio.
Jakie elementy cardio są wybierane najczęściej przez osoby trenujące siłowo?
Do najpopularniejszych elementów cardio wykorzystywanych przez osoby trenujące siłowo należy:
- bieganie stałym tempem (bez interwałów i zbytniego obciążenia),
- jazda na klasycznym rowerze przy stałym tempie,
- spokojne pływanie umiarkowanym tempem,
- ćwiczenia na skakance (tu również pilnujemy by odbywało się to jednostajnie, przy umiarkowanym lub niskim tempie),
- aerobik,
- trening na stacjonarnym rowerze spinningowym,
- elementy treningu funkcjonalnego z workiem bułgarskim lub odważnikami.
Kluczem do prawidłowego i efektywnego wykonywania aerobów czyli treningu kardio jest pilnowanie, by nie przekroczyć progu intensywności, który przyczyniłby się do zbytniego podwyższenia tętna.
Należy zwracać uwagę, by wysiłek kardio (czy to bieganie, czy jazda na rowerze, biegi na nartach biegowych czy pływanie) nie były zbyt intensywne. Narzucenie sobie zbyt szybkiego tempa spowoduje, że wysiłek ten nie będzie już wysiłkiem tlenowym – wobec czego jego wpływ na gubienie tkanki tłuszczowej będzie de facto żaden.
Polecamy zestawienia:
- Rankingi skakanek do ćwiczeń fitness i treningu wytrzymałościowego – sierpień 2024
- Rankingi rowerów spinningowych – sierpień 2024