Inulina jako suplement – co o niej wiemy? Jakie ma właściwości? Rankingi z 20 listopada 2024
4 min readNa rynku dostępne jest wiele najróżniejszych suplementów diety. Jednym z nich jest inulina, czyli wielocukier, który ma wiele działań prozdrowotnych.
Naturalnie występuje on między innymi w korzeniach cykorii, topinamburu oraz mniszka lekarskiego. Znaleźć ją można także w wielu innych produktach.
Warto jednak wspomnieć, że inulina jest także dostępna w postaci suplementu diety jako pastylki czy proszek. Dietetycy bardzo sobie ją cenią. Warto więc wiedzieć, czym tak naprawdę jest inulina i jakie jest jej działanie.
O czym dowiesz się w poradniku?
Czym jest inulina?
Inulina to nic innego jak wielocukier, który należy do grupy fruktanów. Składa się ona z fruktozy i glukozy. Warto zaznaczyć, że ze względu na swoją budowę nie jest ona trawiona w przewodzie pokarmowym. Dlatego, pełni ona funkcję błonnika pokarmowego.
Inulina ma postać białego proszku, jest wypełniona skrobią, ale bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Gromadzi się w poszczególnych częściach rośliny, przede wszystkim w korzeniach, a także w kłączach i dolnych częściach łodyg.
Jakie są źródła inuliny?
Inulinę można znaleźć w różnych roślinach, przede wszystkim w tych, które pochodzą z rodziny astrowatych. Można je znaleźć w dużych liściach cykorii, topinamburu, karczocha, łopianu, mniszka lekarskiego oraz w czosnku, cebuli, szparagach, porach i bananach.
Jakie są właściwości inuliny?
Inulina ma sporo cennych właściwości.
- Charakteryzuje się ona dość niską kalorycznością, a w smaku jest delikatnie słodka.
- Warto także wspomnieć, że związek ten ma działanie strukturotwórcze i żelujące, a także stabilizujące i zagęszczające.
- Często zastępuje tłuszcz obniżając w ten sposób wartości kaloryczne posiłków.
Insulina to sprzymierzeniec odchudzania
Insulina często jest wykorzystywana przez dietetyków w formie suplementu diety. Jak wspomniano wcześniej związek ten hamuje łaknienie, a także zwiększa uczucie sytości i pozwala na kontrolę ilości spożywanego pożywienia.
Jej stosowanie ma bardzo wiele korzyści. Na jej przyjmowanie mogą się zdecydować nie tylko osoby borykające się z problemami z wagą, ale także każdy, kto dba o swoje zdrowie i kieruje się zasadami związanymi z prawidłowym odżywianiem.
Polecamy zestawienia:
Co jeszcze warto wiedzieć o inulinie?
Na rynku aptecznym dostępne jest wiele środków z inuliną. Najczęściej suplementy diety są pozyskiwane z inuliny pochodzącej z cykorii czy agawy. Takie środki mogą być uzupełnieniem codziennej diety. Ma ona zdolności pęcznienia i wiązania wody, co znacznie ułatwia proces odchudzania.
Dawkowanie inuliny
Warto jednak pamiętać, że dziennie zaleca się przyjmowanie jedynie kilku gramów inuliny. Nie można przesadzić z ilością dawek. Wśród najczęściej polecanych form suplementacji można wyróżnić tabletki i kapsułki. Są one dostępne bez recepty.
Zastosowanie inuliny
Inulina pozwala na uregulowanie gospodarki węglowodanowej organizmu. Spowalnia ona wchłanianie się cukru i obniża indeks glikemiczny. Dlatego jej przyjmowanie jest wskazane w przypadku diabetyków.
Inulina to bardzo ciekawy i wartościowy związek. Oprócz produktów, w których można ją znaleźć naturalnie, dostępna jest także w formie suplementów diety. Jednak jej przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieumiejętne dawkowanie może mieć działanie szkodliwe.
Inulina znajduje zastosowanie także w kuchni. Można jej używać jako zagęstnika np. do sosów, kisieli czy budyniów. Przydaje się także przy przygotowywaniu deserów, ciast i chlebów. Sprawdzi się jako stabilizator w majonezie.
Inulina w suplementach w Rankingu TOP10
Aktualizacja Rankingu: sierpień 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych suplementów zawierających inulinę, oferowanych w sekcji Odżywki dla sportowców. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.