FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Bieżnia elektryczna Rankingi z 15 listopada 2024

7 min read

bieżnia elektryczna marki TOTAL SPORT
bieżnia elektryczna marki TOTAL SPORT
Wybierając bieżnię do domu powinniśmy sprawdzić, aby była przede wszystkim solidna i wytrzymała, wytrzymała tempo narzuconych przez nas ćwiczeń.

Zanim bieżnia do biegania zagości na stałe w naszym domu, powinniśmy zastanowić się, co konkretnie od niej oczekujemy i jaki model będzie idealnie odpowiadał naszym potrzebom.

Na rynku znajdziemy szeroki wybór propozycji i warto na samym początku chociaż wstępnie oszacować budżet, jaki chcemy przeznaczyć na zakup, aby bieżna fitness zaspokoiła nasze potrzeby.


Dla kogo bieżnia?

Wszystkie osoby, które chcą zadbać o swoją sylwetkę, zdrowie, a także chcąc spędzać czas aktywnie powinny przemyśleć decyzję o zakupie bieżni. Szczególnie wskazane jest to dla osób żyjących w wielkich aglomeracjach, gdzie brakuje obiektów zielonych, w których mogliby się udać rekreacji. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, iż biegając na bieżni można spokojnie wykonywać inną czynność, dla przykładu słuchać ulubionych piosenek, audiobooka, czy powtarzać ważne wiadomości do pracy czy na studia. Własna bieżnia w domu to także brak wymigiwań się od ćwiczeń w niekorzystne warunki atmosferyczne: nie zaskoczy nas już śnieg czy deszcz. Dodatkowo jest to wspaniała opcja dla osób które nie lubią opuszczać swoich czterech kątów, gdzie czują się komfortowo. Nie dla wszystkich siłownia jest odpowiednim rozwiązaniem, a w domowym zaciszu, gdzie stoi bieżnia treningowa, z przyjemnością oddadzą się ćwiczeniom.

Naukowcy w swoich licznych badaniach udowodnili, że bieganie na bieżni jest wbrew pozorom bezpieczniejsze od tradycyjnego biegania. Dlaczego tak się dzieje? Otóż podczas ćwiczenia na bieżni następuje redukcja obciążenia na kończynę dolną nawet do 35%. Jest to spowodowane tym, że stopa nie uderza z taką siła w bieżnię, jak dla porównania w asfalt. Ponadto bardzo istotnym jest fakt, że biegnąc po powierzchni sprzętu mamy jednolitą, ciągłą powierzchnię, w odróżnieniu od naturalnego terenu. Przekłada się to bezpośrednio na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia poważnych kontuzji zdrowotnych, takich jak:

  • skręceń,
  • zwichnięć,
  • pęknięć,
  • naderwań mięśni, więzadeł,
  • uszkodzeniem torebek stawowych a nawet ich rozerwaniem w ekstremalnych sytuacjach.

Bieżnia elektryczna

treningowa bieżnia elektryczna
treningowa bieżnia elektryczna
Jest to przeważająca część modeli dostępnych do zakupu. Bieżnie elektryczne posiadają wbudowany silnik – od jego jakości i parametrów zależy w dużej mierze jakość i trwałość urządzenia. W tym typie bieżni treningowej pas uruchamia się automatycznie, podobnie jak wznios (inaczej nachylenie), ale wiele czynników zależy od modelu, który zakupimy. Poza tym bieżnie elektryczne są wyposażone w szereg udogodnień: systemy amortyzacyjne, programy treningowe, możliwość ustawiania profili użytkownika. Jedynym nieudogodnieniem bieżni elektrycznej jest jej dość głośna praca, która może szczególnie zakłócać spokój, jeżeli mamy w domu starsze osoby, dzieci albo zwierzęta, które mogą się jej bać. Cena takiej bieżni zaczyna się od około 900 zł.


Bieżnia magnetyczna

treningowa bieżnia magnetyczna
treningowa bieżnia magnetyczna
Jeżeli nie planujemy ogromnej sumy na wydanie na sprzęt fitness, to takie rozwiązanie będzie dla nas idealne. Są to tańsze modele od tych elektrycznych. W odróżnieniu od modeli elektrycznych tutaj pas biegowy nie uruchamia się automatycznie: należy go samemu „rozchodzić”, najpierw powoli maszerując, wprawiając sprzęt w ruch, dopóki nie osiągniemy zadowalającego nas tempa.  Są wyposażone w różne pokrętła – do regulacji oporu i pochylenia bieżni. Czasem posiadają ekran, z którego można się dowiedzieć o ilości spalonych kalorii, szybkości biegu. Korzystanie z bieżni magnetycznych wymaga od ćwiczącego wiedzy na temat treningu, ponieważ nie umożliwiają one tak, jak bieżnie elektryczne, dostępu do wyboru programów odpowiednio modulowanych i dostosowywanych do możliwości ćwiczącej osoby. Warto też mieć na uwadze, że bieżnie mechaniczne nie zapewniają właściwej amortyzacji stawów.

Wiodący producenci bieżni fitness:

  • Spokey,
  • Reebok,
  • Proteus Fitness,
  • Kettler,
  • York Fitness,
  • InSPORTline,
  • HMS Fitness,
  • Horizon Fitness,
  • Hammer,
  • Bremshey Sport,
  • BH Pitness.

Jak dopasować odpowiedni model bieżni do swoich potrzeb?

To chyba najtrudniejsze pytanie. Należy szczerze odpowiedzieć sobie, kto będzie z nich korzystał (tylko my, dzieci, rodzice, partner/partnerka), czy przebyliśmy jakieś kontuzje, a także w jakim celu ją w ogóle planujemy zakupić. Wówczas będzie łatwiej dokonać właściwego wyboru. Na rynku są dostępne poniższe rodzaje:

  • Bieżnia do marszu, truchtu – idealna dla początkujących i dla osób, które nie zamierzają wyciskać na niej siódmych potów, po prostu traktują to jako formę rozrywki.
  • Bieżnia do intensywnego treningu – jak sama nazwa wskazuje, jest to propozycja dla osób zawodowo zajmujących się sportem lub kulturystyką.
  • Bieżnia dla osób z kontuzjami, chorobami stawów – to z kolei pozycja dla osób potrzebujących bądź będących w fazie rehabilitacji. Wyróżnia się wzmocnioną amortyzacją pasa, a także przynajmniej od dwóch do pięciu elastomerów.
  • Bieżnia dla osób z chorobami serca – to specjalny typ, który nie pozwala nadmiernie przemęczyć organizmu, co jest szczególnie niewskazane przy zaburzeniach krążenia lub innych przebytych urazach. Takie maszyny pozwalają na dokładny pomiar pulsu.
  • Bieżnia dla większej ilości użytkowników.
  • Bieżnia dla dzieci – nieco wolniejsze, wykonane z bezpiecznego, kolorowego tworzywa.

Zalety bieżni elektrycznej

Bieżnia elektryczna ma wiele zalet, które zachęcają do zakupu tego sprzętu. Każdy z nas pragnie zadbać o zdrową sylwetkę, co osiągniemy dzięki diecie i systematycznym ćwiczeniom. Bieganie jest jedną z najlepszych form pozbycia się nadmiaru kilogramów i zadbania o zdrowie.

Jakie zalety ma elektryczna bieżnia?

W tym przypadku mamy do czynienia z szeregiem zalet, jakimi są głównie aspekty związane z:

  • bieganiem bez względu na porę dnia i nocy,
  • zadbaniem o swoje stawy,
  • ustawieniem odpowiedniej prędkości biegu,
  • swobodą i komfortem, gdyż w domu nikt nas nie widzi.

Korzystanie z bieżni tego typu wiąże się z tym, że biegać nie musimy na dworze lecz w domu. Nieprzyjemna pogoda nie jest odstraszająca, a my zyskujemy możliwość zadbania o kondycję praktycznie w każdej chwili.


Polecamy zestawienia:


Komfort i swoboda każdego dnia

Nowoczesne bieżnie elektryczne zapewniają coraz większą wygodę, natomiast miejsce do biegania jest w zasadzie na wyciągnięcie ręki – w domowym zaciszu. Nie musimy dojeżdżać na siłownię ani wychodzić z domu, co pozwoli zaoszczędzić czas i koszty. Okazuje się, że bieganie na bieżni elektrycznej jest łatwiejsze i znacznie zdrowsze dla naszych stawów. Nie napotkamy tutaj nierówności i możemy cieszyć się dobrą amortyzacją.

Ostatnią kwestią jest fakt, że podczas biegania bez problemu obejrzymy ciekawy program w telewizji lun ulubiony serial. Dla wielu osób komfortowe jest także bieganie z głośno włączoną muzyką – to od nas zależy, jak urozmaicimy sobie czas na bieżni w domu.


Bieżnie elektryczne RANKING

Aktualizacja Rankingu: sierpień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych bieżni elektrycznych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Krótkie FAQ o bieżniach elektrycznych

#1 Która lepsza - bieżnia mechaniczna czy z silnikiem elektrycznym?

Bieżnia magnetyczna ma przewagę nad elektrycznymi pod względem kosztów. Ponadto, jeśli myślimy o chodzeniu lub joggingu, a nie o bieganiu, mechaniczna będzie lepszym wyborem. Z kolei na potrzeby bardziej wydajnego treningu powinniśmy wybrać te wyposażone w silnik elektryczny.

#2 Czy na bieżni treningowej możemy schudnąć?

Jako forma ćwiczeń cardio korzystanie z bieżni to dobry sposób na spalanie kalorii i zgubienie zbędnych kilogramów, zwłaszcza jeśli posiadamy spersonalizowany program treningowy. Chcąc uzyskać najlepsze wyniki warto połączyć treningi na bieżni z treningiem siłowym.

#3 Czy bieżnia elektryczna zużywa dużo prądu?

Bieżnia zużywa średnio 600-700 W. Zużycie energii przez bieżnie różni się jednak znacznie w zależności od modelu i poziomu jej wykorzystania. Wykonane testy dla wiodących marek wykazały zakres od 280 W do nieco ponad 900 W, chociaż najniższy wynik reprezentuje model z prędkością pasa wynoszącą nieco powyżej 5 km/h (bardziej tempo spacerowe niż bieg).

#4 Czy bieżnia może szkodzić stawom kolanowym?

Jeśli trenujemy intensywnie na bieżni, może ona bardziej obciążać kolana w porównaniu np. do trenażera eliptycznego. Zwiększając prędkość bieżni, ryzykujemy wywieraniem większego obciążenia na kolana, co może powodować zwiększony ból i dolegliwości stawu kolanowego.

#5 Ile czasu zajmuje utrata wagi na bieżni?

Rozpocznijmy tydzień od 60 minut ćwiczeń biegowych spalających tłuszcz. Spalimy od 300 do 400 kalorii w zależności od prędkości i wagi. Możemy podzielić ten trening na dwie 30-minutowe sesje, jeśli nie jesteśmy w stanie biec godziny w trybie ciągłym.

Fitnessowe zapytania:

  • fitnessxpressu com

Opinie: 13 na temat “Bieżnia elektryczna

[ Poradniki i rankingi FitnessXpressu.com 2024 ]
  1. Muszę przyznać, że bieżnia elektryczna to moje małe marzenie! Bardzo nie lubię biegać na dworze, jest to spowodowane częstymi chorobami gardła. Na siłowni biegam na bieżni nawet 2 godziny. Więc na pewno w niedalekiej przyszłości zakupię taką.

  2. Jeśli się dobrze poszuka to dobrą bieżnie można dostać w naprawdę fajnej cenie. Nie warto przepłacać. Mówiąc dobra cena mam na myśli około 1500zł. Sam taką mam, biegam na niej regularnie od kilku miesięcy i wszystko śmiga jak należy. Dodam, że ważę ponad 90kg 😉

  3. Od jakiegoś czasu odkładam pieniądze na taką bieżnię. Według mnie to świetny sposób, żeby zrzucić zbędne kilogramy, a także zadbać o serce:) Minusem jest to, że sprzęt zabiera trochę miejsca, jednak przy odrobinie wysiłku wierzę, że wkomponuję bieżnię w wystrój mieszkania 😉 Pozdrawiam serdecznie!

  4. Myślę, że taka elektryczna bieżnia sprawdzi się idealnie w warunkach domowych. Ja nie znoszę biegać jesienią i zimą, mam słabo odporny organizm i szybko potrafię zachorować trenując w takiej pogodzie, dlatego taka domowa bieżnia będzie idealnym rozwiązaniem dla mnie. Prawdopodobnie wybiorę którąś z tego rankingu powyżej, tylko jeszcze muszę się zastanowić, bo jednak jest to poważny zakup.

  5. Jeśli już mamy zdecydować się na zakup takiej bieżni to lepiej nie kupować tych najtańszych, tylko trzeba się liczyć z tym, że wydamy ponad 2000zł. Sam tyle zapłaciłem i korzystam ze swojej bieżni już dobre 7 lat 🙂 Może nie zbyt często, bo jednak wolę pośmigać na świeżym powietrzu, ale jednak taki okres czasu świadczy o tym, że czasami warto wydać więcej kasy.

  6. Uwielbiam biegać na bieżni! Jest to moje ulubione ćwiczenie cardio. Wszystkie rowerki czy skakanki mogą się schować. Niestety nie mam jeszcze bieżni elektrycznej w domu, ale poważnie się nad tym zastanawiam, bo na siłowni do której chodzę to głownie właśnie biegam na bieżni… Może cenę karnetu na siłowni zastąpię ratami na bieżnie? 🙂

  7. Miałem okazję trenować z wykorzystaniem profesjonalnej bieżni elektrycznych, takiej, która jest używana przez zawodowych lekkoatletów. Od tamtej pory nie mogę patrzeć na te tanie imitacje dostępne na rozmaitych siłowniach. Profesjonalny sprzęt zapewnia taki komfort treningu, że aż nie chce się go kończyć:) Polecam wszystkim!

  8. W takie mrozy jakie teraz panują to tylko elektryczna bieżna do domu! Lubię biegać, ale odczuwalna – 15 to dla mnie za dużo. Zamiast przyjemności z ćwiczeń odczuwam tylko dyskomfort, a nie biegnę wolno! Zrobi się cieplej wrócę do biegania na dworze.

  9. Jak ma się dużą chatę to wszystko można sobie kupić, nawet siłownie. Nawet jeżeli kupiłabym malutką bieżnie, to i tak zajmowała by za dużo miejsca według mnie, rozmiar bieżni domowej zależy od możliwości. Są priorytety, chyba lepiej dziecku huśtawkę czy skoczka. A my możemy przecież pobiegać na dworze.

  10. Moja mama używa bieżni Kettler i bardzo sobie chwali tę markę. Z racji tego, że korzysta z niej podczas rehabilitacji powypadkowej bardzo liczyła się dla niej możliwość szerokiej regulacji tempa. Sama korzystałam zaledwie kilka razy, ale sprzęt wydał mi się naprawdę ok.

    1. jaki model? Nie czasem taki jak w tym rankingu wyróżniony został? – prorankingi.pl/rankingi/sport/bieznie-elektryczne/

  11. Pewnie, że chyba każdy chciałby mieć domową bieżnię elektryczną, pytanie tylko – gdzie ją zmieścić? Nie ukrywajmy, że w blokach (w których mieszka większość z nas) raczej nie ma miejsca na takie cuda. Także, nam maluczki pozostaje siłownia lub klub fitness i już:) Chociaż, nie ukrywam, że gdybym miała większy dom, to pokusiłabym się i kupiła bieżnię.

  12. Witam, czy ranking jest aktualny na rok 2019? Zainteresował mnie, jak i inny materiał, który znalazłam. Chodzi o to, że mam mało kasy. Tutaj są jakieś bieżnie poniżej tysiaka, ale tutaj piszą – prorankingi.pl/rankingi/sport/bieznie-elektryczne/ – że trzeba mieć co najmniej 1,5k na dośc dobrą. Jak to jest?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *