FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Suplementy na stawy. Co trzeba o nich wiedzieć? Rankingi z 11 lipca 2024

3 min read

Nie tylko choroba zwyrodnieniowa stawów może przyczynić się do ograniczenia ich ruchomości, dolegliwości bólowych i zaburzeń prawidłowego funkcjonowania chrząstki. Na problemy ze stawami w szczególnie dużym stopniu narażone są osoby uprawiające sport, pracujące fizycznie lub zmagające się z nadmiarowymi kilogramami. Regeneracja stawów jest jak najbardziej możliwa, jednak wymaga od pacjenta podjęcia zdecydowanych kroków. Najważniejszym jest na pewno ścisła współpraca z lekarzem i stosowanie się do jego zaleceń. Nie bez znaczenia jest też odpowiednia dieta oraz suplementacja.


Suplementy diety na regenerację stawów – kwas hialuronowy, kolagen i inne składniki

Z punktu widzenia prawidłowej produkcji kolagenu i tym samym regeneracji tkanki chrzęstnej największe znaczenie ma na pewno kolagen. Ten związek jest naturalnie produkowany przez organizm człowieka, jednak przez niektóre czynniki jego ilość może znacząco spaść. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem może okazać się suplementacja kolagenem oraz zmiana diety na taką, która ułatwi jego wchłanianie oraz wspomoże produkcję, a także pomogą lepiej zatroszczyć się o zdrowie stawów.

Składniki odżywcze, które są z tej tej perspektywy najważniejsze to witamina C (wspiera produkcję kolagenu, a ponadto wykazuje pozytywne działanie na układ kostny), witamina D (pomaga zachować dobrą kondycję kości i mięśni) oraz kwas hialuronowy (wchodzi w skład stawowej). Warto też zadbać o to, by nasz organizm miał zapewnione odpowiednie dawki glukozaminy i chondroityny.


Suplementy na stawy dla sportowców – ważne dla zdrowia stawów

Wszystkie te składniki możemy dostarczyć naszemu organizmowi wraz z dietą, co jednak bywa trudne – zwłaszcza nasza dieta zakłada wyłączenie niektórych produktów (np. zwierzęcych, które są źródłem kolagenu). W takich przypadkach w odbudowie chrząstki stawowej pomóc może odpowiednia suplementacja. Zapotrzebowanie na poszczególne substancje można zaspokoić przyjmując pojedyncze suplementy. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem będzie jednak suplement wieloskładnikowy. Należy przy tym pamiętać, by jego stosowanie poprzedzić konsultacją ze specjalistą.

flexus shots na stawy dla narciarzy


Suplement diety – hydrolizat kolagenu dla regeneracji stawów

Wspomnieliśmy już, że kolagen pełni kluczową funkcję w procesie regeneracji tkanki chrzęstnej i utrzymaniu ich w dobrej kondycji. Warto jednak pamiętać, że niedobory tego związku można stwierdzić również na podstawie dysfunkcji innych narządów i tkanek. O tym, że potrzebna będzie suplementacja preparatami takimi jak kolagen na stawy w płynie, świadczą między innymi następujące dolegliwości:

  • zaburzenia widzenia;
  • pogorszenie pracy narządów wewnętrznych;
  • częste złamania kości (WYMAGA POGŁĘBIONEJ DIAGNOSTYKI);
  • spadek kondycji skóry i włosów (wypryski, zwiększona łamliwość, podrażnienia i zmniejszenie jędrności);
  • spadek odporności (częstsze infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybiczne).

Suplement diety zawierający kolagen – dla osób aktywnych fizycznie i nie tylko

Zdrowe stawy to na pewno jeden z fundamentów wysokiej jakości życia i codziennego komfortu. Osoby, które zaliczają się do jednej z grup ryzyka schorzeń tkanki chrzęstnej, należy na nie zwrócić szczególną uwagę. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące symptomy, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Dobrą metodą profilaktyki oraz wspomagania leczenia mogą być suplementy zapewniające wsparcie stawów dla sportowców. Co ważne, mogą skorzystać z nich również osoby nietrenujące wyczynowo, a po prostu chcące kompleksowo zadbać o swój układ ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *