FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Na co zwracać uwagę wybierając matę do jogi? Rankingi z 23 maja 2024

4 min read

Rozpoczynasz praktykowanie jogi? A może masz już pewne doświadczenie jako joginka i myślisz o dalszym rozwoju? W obu tych przypadkach przyda Ci się nowa mata do jogi. Poniżej przygotowaliśmy dla czytelników mini poradnik, w którym przedstawimy kryteria wyboru maty do jogi, takie jak materiał, wielkość maty, grubość oraz cena. Mamy nadzieję, że dzięki temu wybór nowej maty stanie się łatwiejszy.


Dlaczego dobra mata do jogi jest bardzo ważna?

Mata do jogi to coś więcej aniżeli podkładka, na której ćwiczymy. To także niezbędne wsparcie w praktyce jogi. Dlatego wybór maty do ćwiczeń nie powinien być przypadkowy. Dobra mata do jogi powinna zapewniać komfort, stabilność, bezpieczeństwo i higienę. Komfort oznacza, że mata nie powinna być zbyt twarda ani zbyt miękka. Stabilność to zdolność maty do utrzymania naszej równowagi i pozycji podczas wykonywania różnych asan. Bezpieczeństwo – mata do jogi antypoślizgowa zapobiega upadkom i ewentualnym kontuzjom. Higiena to szeroko rozumiana zdolność maty do utrzymania czystości i świeżości, nawet gdy się pocimy lub ćwiczymy w wilgotnym pomieszczeniu. To również łatwość jej czyszczenia.


Mata do jogi powinna być dopasowana do naszego poziomu zaawansowania

Jaka mata do jogi będzie najlepsza? Nie ma jednej uniwersalnej maty do jogi, która pasowałaby każdemu. Każdy z nas ma inny poziom zaawansowania w praktyce jogi, a co za tym idzie – różne potrzeby i oczekiwania. Niektórzy preferują np. kauczukowe maty, a inni wręcz przeciwnie, wolą korkowe. Jeśli jesteś osobą początkującą, prawdopodobnie szukasz podstawowej maty do jogi. Możesz wybrać matę wykonaną z PVC lub TPE. Są one tanie i łatwo dostępne, ale zapewniają wystarczającą amortyzację i przyczepność. Jeśli natomiast uprawiasz dynamiczne style jogi, zwróć uwagę na profesjonalne maty z kauczuku. W zgodnej opini osób praktyktujących jogę kauczukowa mata zapewni doskonałą stabilność i antypoślizgowość. Szukasz maty dla siebie? Zajrzyj na yogabazar.pl i znajdź swoją matę do jogi.


Z jakich materiałów wykonywane są maty do jogi?

Materiał, z którego wykonana jest mata do jogi, ma duży wpływ na jej jakość i właściwości. Na rynku dostępne są różne rodzaje materiałów, wśród których najpopularniejszą są:

  • PVC (polichlorek winylu),
  • TPE (elastomer termoplastyczny),
  • NBR (kauczuk nitrylowy),
  • mikrofibra,
  • korek,
  • bawełna.

Jak dobierać rozmiar maty i jej grubość?

Rozmiar i grubość mat do jogi to kolejne kryteria, na które warto zwrócić uwagę. Rozmiar maty powinien być dopasowany do naszego wzrostu i szerokości ramion. Zbyt mała mata może ograniczać nasze ruchy i sprawiać, że będziemy dotykać podłogi. Zbyt duża mata może być niewygodna i zajmować za dużo miejsca. Standardowa długość maty to 180 cm, a szerokość 60 cm. Grubość maty z kolei odpowiada za poziom komfortu podczas ćwiczeń i nie pozostaje bez znaczenia w zależności od uprawianej praktyki jogi. Zbyt cienka mata może być zbyt twarda i nie zapewniać nam odpowiedniej amortyzacji. Zbyt gruba natomiast może być zbyt miękka i nie zapewniać odpowiedniej stabilności. Standardowa grubość maty to 4-6 mm. Jeśli potrzebujesz większej amortyzacji, możesz wybrać matę grubszą, np. 8-10 mm. Stawiając na większą stabilność, można wybrać matę cieńszą, np. 2-3 mm.


Ile kosztuje mata do jogi?

Nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie, gdyż cena maty do jogi zależy m.in. od materiału, z którego jest wykonana, jej rozmiaru, grubości oraz marki producenta. Mata dla początkujących to wydatek rzędu 80-100 zł. Te bardziej profesjonalne, dla bardziej zaawansowanych mogą kosztować nawet 500 zł. Pamiętaj. Oszczędzanie na macie za wszelką cenę nie ma sensu z jednego powodu. Zła, zbyt cienka mata może utrudniać prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, a tym samym może zniechęcać nas do nich, zanim tak naprawdę zaczniemy nabierać wprawy. Dlatego dobrze jest zainwestować w matę, aby móc poczuć czy joga jest tym, co sprawia nam przyjemność. Jeśli tak się nie stanie, mata w najgorszym razie skończy na dnie szafy.


Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy tekst ukazał, że kluczowym kryterium wyboru jest przeznaczenie maty. Aktualny wybór mat dostępnych w sklepach jest tak ogromny, że bez wstępnego określenia swoich potrzeb jak: poziom zaawansowania, styl uprawianej jogi oraz wzrost jej wybór staje się sporym wyzwaniem. Na koniec nie pozostaje nam nic innego jak życzyć trafnego zakupu i udanej praktyki jogi na wybranej macie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *