FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Jaki sport wybrać, gdy chcemy wrócić do formy fizycznej? Rankingi z 13 kwietnia 2024

3 min read

Coraz więcej zawodów ma niestety charakter siedzący. Jeśli nie chcemy na starość skarżyć się na liczne dolegliwości zdrowotne, np. bóle stawów czy kręgosłupa, po pracy musimy zadbać o swój organizm. Bez wątpienia naturalnym lekarstwem jest ruch. Dostarczając sobie odpowiednią jego dawkę, poprawiasz nie tylko swoją kondycję, codzienną sprawność, ale także dbasz o zdrowie w dłuższej perspektywie. Jeżeli sam czegoś nie zmienisz, niestety nikt tego za Ciebie nie zrobi. Stawka jest wysoka, więc przeczytaj artykuł i wybierz sport dla siebie.


Bieganie czy jazda na rowerze – co wybrać?

W przypadku biegania, nasze stawy są niestety bardziej narażone na urazy. Tym bardziej, jeśli np. zmagamy się z nadwagą bądź otyłością. Dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, bezpieczniejszym sportem będzie zatem jazda na rowerze. Przemieszczając się na nim możemy np. organizować wycieczki ze znajomymi i odwiedzać dalsze, ciekawe miejscowości. Biegając nawet długie dystanse nie dotrzemy w tak odległe miejsca.

Ponadto, w przypadku chęci szybszego przemieszczenia się, bez wątpienia rower wygrywa z bieganiem. Możemy zapakować niezbędne rzeczy w bagażniku i mieć pod ręką wszelkie niezbędne drobiazgi. W przypadku biegania mamy to niestety mocno ograniczone. Jeśli planujesz bliższe lub dalsze wyprawy, zaopatrz się w niezawodny jednoślad. Warto sprawdzić na przykład świetne rowery specialized.

Jazda na rowerze – jak często jeździć, aby poprawić kondycję?

Kolejnym przykładem aktywności sportowej, które nie wymaga zbyt dużego zaangażowania, jest jazda na rowerze. Jeśli długo nie miałeś większego ruchu, pamiętaj, że formę należy robić z głową. Początkowo organizm i mięśnie muszą przypomnieć sobie, że istnieje coś takiego jak sport. Zacznij od dwóch, trzech treningów w tygodniu, np. dwudziesto- bądź trzydziestominutowych. Zbudujesz w ten sposób tzw. pamięć mięśniową, czyli przyzwyczaisz swoje mięśnie do wykonania określonego ruchu.


Pływanie, czyli jak spalić kalorie w przyjemny sposób

Pływanie to dobra propozycja dla osób, które nie mają (póki co!) zbyt wiele ruchu na co dzień. Jest to także przyjemna forma spędzania wolnego czasu. Warto odwiedzić basen w okolicy i zacząć pływać niezbyt długie dystanse. Oczywiście z czasem należy podnosić sobie poprzeczkę. Pływanie świetnie wpływa na modelowanie sylwetki i mięśni, a także poprawia krążenie. Wizytę na basenie możesz także połączyć z przyjemnościami – np. odwiedzić strefę saun bądź wybrać się do jacuzzi. Dobrze jednak zrobić to dopiero po pływaniu.

Czy osoba dorosła może nauczyć się pływać?

Wbrew pozorom, jeśli w dzieciństwie nie było Ci dane się tego nauczyć – nic straconego. Coraz więcej osób dorosłych zapisuje się bowiem na kilkumiesięczny kurs nauki pływania. Oczywiście dużo łatwiej jest to pojąć dzieciom czy wręcz niemowlętom. Natomiast przy odpowiednim instruktorze, wiele osób dorosłych przełamuje lęki bądź traumy z młodości.

Ludzie ci po odbyciu określonej ilości lekcji, nabywają umiejętność pływania i przekonują się, że jest to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *