FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Depilacja laserowa – jaki rodzaj lasera wybrać? Rankingi z 16 listopada 2024

3 min read

Epilacja laserowa to popularny wśród kobiet zabieg, pozwalający trwale pozbyć się owłosienia. Zanim jednak zdecydujemy się na ten zabieg, warto dowiedzieć się, jakie lasery stosowane są w depilacji laserowej. Pozwoli nam to wybrać odpowiedni dla naszej skóry i włosów sprzęt. Jakie wyróżniamy rodzaje laserów oraz który sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej?

Rodzaje laserów stosowanych w epilacji laserowej

Epilacja laserowa wykorzystuje różne lasery. Do najpopularniejszych należą:

  • Laser diodowy o długości fali 810-820 nm, niszczy ciemne włosy oraz komórki odpowiadające za ich odbudowę. Nie zaleca się jego stosowania w przypadku opalonej skóry.
  • Laser diodowy o długości fali 940 nm, stosowany zarówno w przypadku ciemnych, jak i jasnych włosów. Laser ten wykorzystywany jest nie tylko do depilacji, ale także leczenia trądziku czy zwalczania cellulitu.
  • Laser aleksandrytowy o długości fali 755 nm, jego źródłem światła jest kryształ. Laser stosuje się w epilacji i zamykaniu naczyń krwionośnych.
  • Laser rubinowy o długości fali 694 nm, był pierwszym laserem stosowanym w usuwaniu owłosienia z twarzy. Źródłem światła jest tutaj robin.
  • Laser arganowy o długości fali 480-515 nm, emitujący niebiesko-zielone światło. Oddziałuje na oksyhemoglobinę i melaninę, wykorzystuje się go m.in. do leczenia zmian barwnikowym i naczyniowych.
  • Laser CO2 o długości fali 10 600 nm, wykorzystywany do zabiegów dermabrazji laserowej. Wygładza blizny i zmarszczki.
  • Laser neodymowojagowy Nd:YAG o długości fali 1 064 nm, zalecany w przypadku opalonej skóry. Nowoczesne urządzenie stosowane również do usuwania tatuażu.

Jak widać, epilacja laserowa wykorzystuje wiele różnego rodzaju laserów, a to, jaki my powinniśmy wybrać, zależy w dużej mierze od indywidualnych cech i oczekiwań.

Jak wygląda zabieg usuwania owłosienia?

Epilację laserową poprzedza krótki wywiad z lekarzem oraz ankieta dotycząca zdrowia, przebytych chorób i zażywanych leków. Na skórze wykonuje się tzw. próbę laserową, która pozwoli wykluczyć ewentualne alergie czy niepożądane reakcje skórne. Zabieg depilacji laserowej polega na naświetlaniu skóry wiązką światła laserowego w pożądanych miejscach. Epilacja nie jest uważana za bardzo bolesny zabieg, mówi się, że towarzyszy mu jedynie dyskomfort bądź pieczenie. Osoby wrażliwe mogą jednak zdecydować się na znieczulenie miejscowe.

Usuwanie owłosienia laserem może trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Czas ten zależy przede wszystkim od partii ciała, która poddawana jest epilacji laserowej. Jeśli chodzi o ilość zabiegów, które są potrzebne do osiągnięcia pożądanych i trwałych efektów – zazwyczaj jest to od 3 do 10 razy. Jeden zabieg niestety nie pozwala na trwałe usunięcie włosów, bowiem rosną one w różnym tempie, a laser zabija jedynie te, które są aktualnie w fazie wzrostu.

Jaki laser do jakiego koloru skóry i włosów?

Lasery stosowane w depilacji laserowej różnią się od siebie przede wszystkim długością wykorzystywanej fali. Jak zatem dobrać laser do koloru skóry i włosów? W naszym kraju największą popularnością cieszą się fototypy skóry od I do III (jasne) – wówczas najlepiej sprawdzi się laser rubinowy bądź aleksandrytowy. Najczęściej jednak stosuje się laser diodowy, a to wynika chociażby z jego uniwersalności.

W razie innych pytań, skontaktuj się ze specjalistami medycyny estetycznej, np. z Kliniki Miracki Warszawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *