Czy ból pleców pod łopatkami powinien niepokoić? Rankingi z 02 grudnia 2024
3 min readBól pleców pod łopatkami może mieć wiele przyczyn, ale najczęściej spowodowany jest przeciążeniem mięśni. Osoby dotknięte dolegliwością skarżą się na tępy ból z tendencją do pulsowania. Czasem pojawia się drętwienie całej kończyny górnej oraz nieprzyjemne mrowienie lub kłucie. Dolegliwości nasilają się przy wysiłku, kaszlu czy próbie wzięcia głębszego oddechu. Jakie są przyczyny bólu pleców pod łopatkami i jak sobie z nim radzić?
O czym dowiesz się w poradniku?
Ból pod łopatką a przeciążenie i stres?
Zwykle przyczyną bólu, który odczuwamy pod łopatkami, jest przeciążenie, ale też stres. Przy nadmiernym przeciążeniu może dojść do stanu zapalnego w obrębie mięśni pleców, co objawia się zesztywnieniem mięśni i odczuwanym dyskomfortem. Również w sytuacji stresowej dochodzi do nadmiernego napinania i usztywniania mięśni pleców, co może objawiać się tępym bólem. W niektórych sytuacjach przyczyną mogą być też choroby lub stan zapalny, np. ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego często daje typowy ból promieniujący w okolicę międzyłopatkową bądź pod łopatkę. Dlatego też, jeśli odczuwamy niepokojące objawy, które utrzymują się lub nasilają, należy skonsultować się ze specjalistą.
Inne przyczyny bólu pleców
Ból pleców pod łopatkami, któremu towarzyszy drętwienie rąk może być spowodowany wspomnianym już silnym napięciem mięśni, ale przyczyną może być również ucisk na nerwy i zwyrodnienia, np. w okolicy szyi, kręgosłupa, piersi, a także asymetria wynikająca ze skoliozy.
Podobne dolegliwości mogą być oznaką uszkodzenia krążków międzykręgowych, np. na skutek przeciążenia. W grupie ryzyka są zwłaszcza osoby pracujące fizycznie, ale też młodzi ludzie ze zdiagnozowaną skoliozą wieku młodzieńczego.
Jeśli poza bólem obserwujemy również tzw. kołatanie serca, towarzyszy nam uczucie niepokoju i osłabienie, przyczyną mogą być problemy z sercem. W zaawansowanych stanach objawy te wskazują również na zawał mięśnia sercowego. W takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa konsultacja ze specjalistą.
Leczenie bólu pleców pod łopatkami
Leczenie bólu pleców zawsze uzależnione jest od przyczyny, która go wywołuje. W sytuacji wystąpienia objawów wskazujących na zawał mięśnia sercowego należy niezwłocznie skontaktować się ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym.
Doraźnie, w celu łagodzenia bólu pourazowego lub przeciążeniowego, można sięgnąć po leki przeciwbólowe, które dostępne są bez recepty. Skuteczne są zwłaszcza te, które należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i zawierają, np. ketoprofen. Poza działaniem eliminującym przykre dolegliwości wykazują też działanie przeciwzapalne.
Jeśli ból jest skutkiem przeciążenia, urazu, ale też nadmiernego stresu, konieczny jest odpoczynek i rehabilitacja. Właściwie dobrane ćwiczenia pomogą rozluźnić, ale też wzmocnić mięśnie pleców. Ważne jest także to, aby dbać o kręgosłup i utrzymywać prawidłową postawę i wagę ciała, zwłaszcza jeśli przez długi czas przebywamy w jednej pozycji, np. pracując przy komputerze. Osoby aktywne fizycznie powinny zwrócić uwagę na prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń.