Pieczywo bez glutenu – czym jest chleb bezglutenowy? Rankingi z 10 września 2024
3 min readPieczywo stanowi ważny składnik diety większości ludzi. Nie każdy jednak może przyjmować klasyczne chleby pszenne czy powstające nawet z mąki mieszanej. W przypadku osób zmagających się na przykład z celiakią przyjmowanie glutenu w jakiejkolwiek postaci jest zwyczajnie groźne dla zdrowia. Czym w takim razie wyróżnia się chleb bezglutenowy i z jakich składników powstaje?
O czym dowiesz się w poradniku?
Dieta bezglutenowa
Gluten jest białkiem pochodzenia roślinnego, naturalnie występującym w pszenicy oraz w zbożach pokrewnych (orkisz, płaskurka). Składnik ten występuje również w jęczmieniu czy w ziarnach żyta. Z wymienionych roślin standardowo produkowana jest mąka, z tej natomiast powstają produkty spożywcze takie, jak pieczywo, ciasta, makarony czy słodycze. Niestety, gluten trafia również do niekiedy całkiem innych wyrobów – można znaleźć go nawet w niektórych jogurtach, w żywności typu instant czy w środkach farmaceutycznych, gdzie stanowi składnik pomocniczy. Niestety, gluten może nie być prawidłowo tolerowany przez jelita i wywoływać szereg groźnych dla zdrowia objawów. W takim przypadku najczęściej mówić można o dość podstępnej chorobie, jaką jest celiakia. W przypadku osób nią dotkniętych konieczne jest wprowadzenie diety bezglutenowej – zazwyczaj do końca życia. Kolejną grupą osób, dla których dieta bezglutenowa jest wyjątkowo wskazana są pacjenci z alergią na pszenicę oraz nadwrażliwością na gluten, która nie jest jednak związana ze wspomnianą celiakią. U wszystkich tych osób spożywanie produktów bezglutenowych, takich jak chleby bezglutenowe oferowane przez Organic Market: https://organic24.pl/category/piekarnia-chleb-bezglutenowy stanowi alternatywę dla przyjmowania typowych wyrobów piekarniczych.
Czym chleb bezglutenowy różni się od tradycyjnego?
Nietrudno zgadnąć, że chleb bezglutenowy stanowić będzie zamiennik tradycyjnego pieczywa, jednak pozbawiony wspomnianego, groźnego dla zdrowia białka, jakim jest gluten. Składnika tego można pozbyć się technologicznie, niwelując jego cząsteczki z poszczególnych wyrobów (przy czym taki proces musi być kompleksowo nadzorowany i certyfikowany) lub też wykorzystywać surowce, które w naturalny sposób są tego białka pozbawione. Chleb bezglutenowy różni się zatem od tradycyjnego przede wszystkim składem. Próżno szukać w nim pszenicy i jej pochodnych, mogą za to trafić do takiego pieczywa:
- ryż (mąka ryżowa),
- amarantus (mąka amarantusowa),
- gryka (mąka gryczana),
- komosa ryżowa (quinoa),
Każdy wyrób bezglutenowy, w tym pieczywo, musi być odpowiednio oznakowany. Symbol przekreślonego kłosa zapewnia konsumenta, że nie wprowadzi on do swojej diety glutenu.
Czy chleb bezglutenowy jest smaczny?
Wiele osób dopiero wprowadzających w życie dietę pozbawioną glutenu obawia się, czy chleb bezglutenowy będzie smaczny. Obawy te rozwiać może już sama oferta produktów tego rodzaju. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje pieczywa bezpiecznego przy nietolerancji glutenu. Takie produkty są pieczone z najlepszej jakości surowców, a cały proces obróbki nie różni się zanadto od standardowego pieczenia chleba w piekarni czy w domu. Jedynym odstępstwem jest staranne unikanie mąki pszennej – w zakładzie produkcyjnym nie ma prawa pojawić się na jakimkolwiek etapie. Jeszcze do niedawna dostępność gotowego pieczywa bezpiecznego dla osób z nietolerancją tego białka była mocno ograniczona. Obecnie wybór chlebów bezglutenowych jest ogromny, a konsumenci mogą zdecydować się na bezglutenowe pieczywo białe, niskobiałkowy chleb bezglutenowy czy też wieloziarnisty.