FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Mata do jogi – czy jest potrzebna do ćwiczeń? Rankingi z 22 maja 2024

3 min read

Maty do jogi z kauczuku, korka czy pianki termoplastycznej to bardzo wartościowy dodatek do naszego codziennego treningu, dzięki czemu będziemy mogli bezpiecznie sięgnąć po trudniejsze ćwiczenia i pozy, jakie oferują dynamiczne style jogi. Na co zwrócić uwagę wybierając tego typu produkt? Jak korkowa czy kauczukowa mata pomoże nam w ćwiczeniach?

ćwiczenia na macie do jogi


Mata do jogi – czy jest potrzebna do ćwiczeń?

Joga jest bardzo popularną aktywnością, która zyskała uznanie głównie przez wzgląd na fakt, że jest przyjazna osobom także o mniejszej mobilności czy stopniu rozciągnięcia. Dzięki doborze ćwiczeń według skali zaawansowania możemy ją uprawiać nawet wtedy, gdy nie jesteśmy bardzo elastyczni. Co więcej, regularne sesje jogi pomogą nam rozwinąć tę cechę.

Jeżeli dopiero zaczynamy, nie ma potrzeby stosowania żadnego szczególnego sprzętu. Wystarczy nam odrobina wolnej przestrzeni oraz chęć do regularnych ćwiczeń. Z czasem jednak warto zainwestować w dobrej jakości matę do jogi. Pomoże nam ona przy trudniejszych pozach i ćwiczeniach, ponieważ zapewni antypoślizgową powierzchnię, dzięki której będziemy mogli uprawiać sport bezpieczniej.


Grubość maty i nie tylko – jakie parametry techniczne są istotne?

Maty do praktyki jogi są dostępne na rynku w różnych wersjach, grubościach i kolorach. O ile ta ostatnia cecha to kwestia naszego gustu, o tyle na dwie pierwsze warto zwrócić uwagę. Największą popularnością cieszą się maty korkowe oraz maty kauczukowe, chociaż znajdziemy także inne opcje do wyboru. Z kolei grubość produktu ma głównie znaczenie dla naszej wygody – jeżeli ćwiczymy na gołej podłodze, być może lepszym wyjściem będzie zakup grubszej maty, aby lepiej izolowała nas od chłodu podłogi. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby powierzchnia maty nie była śliska. Jest to szczególnie ważne dla osób zaawansowanych w praktykowaniu jogi, które wykonują bardziej skomplikowane ćwiczenia.


Profesjonalne maty do jogi – kiedy warto rozważyć ich zakup?

Dobrze dobrana mata do jogi powinna ułatwiać i uprzyjemniać nam trening, w związku z czym ważnym jest, abyśmy dobierali ją pod kątem własnych preferencji. Oczywiście, warto również posiłkować się opiniami innych, jednak najlepszym wyjściem zawsze będzie samodzielne przetestowanie produktu. Profesjonalna, gruba mata, będzie większym wydatkiem, jednak zdecydowanie warto w nią zainwestować – nie tylko poprawi ona komfort naszego treningu, ale również posłuży przez wiele lat.


Jak dbać o matę do jogi?

Praktyka jogi oczywiście nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu, jeżeli jednak już się na niego zdecydujemy, to warto o niego dbać. W przypadku bloczków do określonych ćwiczeń warto przechowywać je w jednym miejscu, na przykład szafce czy pudełku. Zarówno kauczukowa, jak i korkowa mata nie wymagają większej uwagi. Warto raz na jakiś czas przetrzeć jej powierzchnię wilgotną ściereczką i pozostawić do wyschnięcia. Dzięki temu produkt będzie zawsze gotowy do użytku i w dobrej kondycji.

Joga to system ćwiczeń na miarę możliwości niemal każdej osoby. Jeżeli chcemy uczynić nasz trening wygodniejszym – także gdy uprawiamy jogę w domu – zdecydowanie warto pomyśleć nad zakupem chociaż podstawowej maty. Dzięki temu będziemy mogli bezpiecznie wykonywać trudniejsze ćwiczenia, a także unikniemy leżenia lub stania bezpośrednio na chłodnej podłodze.

[Artykuł sponsorowany]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *