Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym? – Bezpieczny i efektywny trening Rankingi z 15 listopada 2024
3 min readRower stacjonarny to bez wątpienia najpopularniejszy domowy sprzęt treningowy. Wybierany przez szereg osób pragnących poprawić kondycję swojego ciała, ale też utrzymać formę w okresie jesienno-zimowym. Co jednak istotne, do każdego treningu należy się odpowiednio przygotować – niezależnie czy odbywamy go w domu, czy na profesjonalnej siłowni. Jedynie w ten sposób zapewnimy sobie najlepsze efekty i pełne bezpieczeństwo.
Rower treningowy to doskonały sprzęt pozwalający zachować odpowiednią kondycję ciała przez cały rok. Ćwiczyć można niezależnie od pogody i pory dnia – wystarczy odrobina chęci. To bardzo ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy aktywność fizyczna Polaków drastycznie spada, a wraz z nią tracimy energię i dobre samopoczucie. Zanim jednak rozpoczniemy przygodę z rowerem stacjonarnym, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo ćwiczyć.
O czym dowiesz się w poradniku?
Rower stacjonarny – rodzaje
Rowery stacjonarne nie są sprzętem jednolitym. Wyróżniamy kilka odmiennych modeli, w tym trzy najpopularniejsze:
- rowery pionowe – ciało układa się na nich niemal identycznie jak przy klasycznych rowerach, przez co trening zbliżony jest do standardowej jazdy;
- poziome rowery treningowe – alternatywa dla osób zmagających się z bólem kręgosłupa. Podczas treningu użytkownik przyjmuje pozycję półleżącą, a plecy znajdują oparcie przy siedzisku;
- rowery spinningowe – wysokiej klasy sprzęt do intensywnych i profesjonalnych treningów. Rower spinningowy jest odpowiednikiem rowerów szosowych.
Ponadto wyróżnia się trzy rodzaje napędu. Dostępne są: podstawowy rower treningowy mechaniczny, rower stacjonarny magnetyczny oraz elektromechaniczny.
Rowery treningowe – pierwsze ćwiczenia
Zanim wsiądziemy na rower stacjonarny i rozpoczniemy trening, należy realnie określić indywidualne możliwości i kondycję. Narzucenie zbyt wysokiego tempa skutkuje nadmiernym zmęczeniem i zniechęceniem (w skrajnych przypadkach kontuzją). Z kolei małe obciążenia nie przyniosą pożądanych efektów.
Przykładowo: jeśli zmagamy się z nadwagą, a rowerek stacjonarny jest naszą podstawową aktywnością, zaleca się stopniowe przyzwyczajanie ciała do ruchu. Treningi niech będą częstsze (nawet 3 w tygodniu), lecz skupmy się na powolnej jeździe (kilkuminutowych odcinkach).
Z czasem, kiedy zmęczenie stanie się coraz mniejsze, warto zintensyfikować ćwiczenia, urozmaicając je między innymi o interwały.
Najczęstsze błędy podczas treningu na rowerze stacjonarnym
Już podstawowy rowerek treningowy zmusza ciało do wysiłku. Rozpoczynając ćwiczenia z przysłowiowego “marszu”, narazimy się na bolesne i poważne kontuzje. Dlatego też w pierwszej kolejności należy przeprowadzić rozgrzewkę, o czym początkujący rowerzyści powszechnie zapominają.
Wystarczą proste ćwiczenia, w tym wymachy rąk, skręty tułowia i podstawowe rozciąganie. Powtarzając je kilka dni z rzędu, szybko wejdą nam w nawyk.
Wybierając rower stacjonarny, zwróćmy uwagę, żeby był do nas dostosowany. Powinien uwzględniać wagę, długość nóg i rąk użytkownika. Przed treningiem ustawmy wysokość siodełka i kierownicy (oba elementy muszą znaleźć się na poziomie bioder).
Podsumowanie
Rower treningowy to doskonały sprzęt do poprawy kondycji fizycznej, ale też utrzymania jej na niezmiennym poziomie jesienią i zimą. Renomowani producenci dostarczają szereg zróżnicowanych modeli rowerów stacjonarnych, spełniających indywidualne potrzeby użytkowników.
Ćwiczenia przeprowadzajmy z uwzględnieniem obecnego stanu zdrowia i możliwości, nie zapominając o rozgrzewce. Dzięki temu szybko odnotujemy pierwsze postępy.
Artykuł sponsorowany