Znaczenie gimnastyki korekcyjnej w zapobieganiu wadom postawy Rankingi z 02 grudnia 2024
3 min readGimnastyka korekcyjna zalecana jest przede wszystkim w młodym wieku, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży uczęszczających do szkoły. Co za nią przemawia? Przede wszystkim to, iż może zapobiegać wadom postawy oraz minimalizować stopień ich występowania. To właśnie wspomniane wyżej wady postawy są największym wskazaniem do rozpoczęcia ćwiczeń z zakresu gimnastyki korekcyjnej. Na czym jednak polega ten proces i czego można się po nim spodziewać?
O czym dowiesz się w poradniku?
Gimnastyka korekcyjna – największe zalety
Nie da się ukryć, że gimnastyka korekcyjna jest jedną z najbardziej popularnych form terapii przy występujących u dzieci i młodzieży wadach postawy. Dzięki niej można:
- skorygować brak równowagi mięśniowej,
- pozytywnie wpłynąć na prawidłową postawę ciała i pracę kręgosłupa,
- zapobiec powstawaniu wad postawy,
- wyeliminować dolegliwości bólowe (zwłaszcza w okolicach stawów, mięśni i pleców).
Oczywiście kluczowe jest to, aby zajęcia odbywały się pod czujnym okiem doświadczonych i wykwalifikowanych instruktorów. Często są one podzielone na wersję podstawową oraz zaawansowaną. Jednocześnie jest to pewna forma zachęty do znacznie aktywniejszego trybu życia dla osób w młodym wieku.
Na czym tak właściwie polega gimnastyka korekcyjna? Wskazówki
Na samym wstępie wydałoby poznać odpowiedź na jedno pytanie – na czym polega gimnastyka korekcyjna? Otóż nie jest to zbyt skomplikowane, ponieważ całość opiera się na wykonywaniu tzw. ćwiczeń korekcyjnych. Mogą na nie postawić nie tylko młode osoby, ale również te znacznie bardziej doświadczone, najlepiej pod opieką specjalistów. Zajęcia mogą mieć charakter profilaktyczny lub korygujący, w zależności od potrzeb i problemów uczestników. To szczególnie przydatne, gdy dzieci często się garbią, zmagają się z asymetrią kręgosłupa czy też ściągają barki do środka. Najczęściej występujące ćwiczenia to natomiast:
- ściąganie łopatek w pozycji siedzącej,
- praca z piłką gimnastyczną (np. unoszenie jej nad głowę i siedzenie na niej z uniesionymi rękoma),
- praca z lekkimi hantlami,
- unoszenie tułowia oraz nóg.
Oczywiście zajęcia powinny być poprzedzone krótką rozgrzewką, aby przypadkiem nie narazić się na występowanie poważnych urazów i dyskomfortu bólowego. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się obecnie gimnastyka korekcyjna dla dzieci, opierająca się na prawidłowym wzroście i rozwoju kręgosłupa z wykorzystaniem metod Schroth, FITS, SEAS, autokorekty czy też biofeedbacku. Ćwiczenia za każdym razem dopasowywane są do wieku dziecka, rodzaju wady postawy oraz jego indywidualnych potrzeb.
Gimnastyka korekcyjna a powrót do dawnej sprawności po urazie – jak to wygląda w praktyce?
Gimnastyka korekcyjna może występować pod wieloma postaciami, dlatego też nikogo nie powinien dziwić fakt, że w dowolnym momencie można się też zdecydować na gimnastykę korekcyjną w formie rehabilitacji, skupiającą się na zajęciach ruchowo-edukacyjnych. To jeden z najlepszych sposobów na odzyskanie dawnej sprawności fizycznej po przebytym urazie. Taka gimnastyka sprawdza się m.in. u młodych sportowców, chociaż powinno się ją wprowadzać m.in. na lekcjach wychowania fizycznego, w szkołach, przedszkolach oraz w klubach sportowych. To niepowtarzalna szansa na wyrobienie w uczestnikach nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Sprawdź ofertę Kliniki Rehabilitacji i skoryguj swoją postawę!