Jak działa kwas hialuronowy w kremach? Rankingi z 16 listopada 2024
3 min readKwas hialuronowy (HA) ma m.in. zdolność wiązania wody, a także syntezy włókien kolagenowych, dlatego wpływa na poprawę sprężystości i nawilżenia skóry. Z tego powodu stanowi cenny składnik kremów pielęgnacyjnych. Kwas HA ma wysoką biozgodność i jest bezpieczny dla wszystkich typów cery.
O czym dowiesz się w poradniku?
Kwas hialuronowy składnikiem kremów do twarzy
Kwas hialuronowy (HA) stanowi główny komponent macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej. Ponad połowa ustrojowych zasobów tej substancji zlokalizowana jest w skórze, w warstwie brodawkowatej w miofibrylach kolagenu. Wraz z wiekiem oraz w wyniku niekorzystnego oddziaływania czynników egzogennych zawartość kwasu hialuronowego maleje, czego wynikiem jest pogorszenie nawodnienia skóry i związane z tym uwidocznienie zmarszczek, wiotkość i suchość. Proces obniżenia biosyntezy hialuronianu i nasilenia jego degradacji można jednak spowolnić, stosując zewnętrznie odpowiedni dermokosmetyczny krem zawierający HA. Kwas hialuronowy znany jest bowiem przede wszystkim z wysokich właściwości hydrofilowych, czyli zdolności wiązania cząstek wody w skórze. Dzięki temu poprawia i utrzymuje nawilżenie skóry. Co więcej, działa jako osmotycznie czynny bufor i filtr ograniczający przechodzenie patogenów, białek i proteaz ze środowiska. Oprócz tego kwas hialuronowy bierze udział w regulacji wzrostu, podziału i ruchliwości komórek skóry, zwłaszcza fibroblastów. Przez to pełni rolę induktora syntezy endogennego HA, kolagenu i elastyny, jak również chroni komórki przed wolnymi rodnikami. Krem do twarzy z kwasem hialuronowym sprzyja nie tylko poprawie wyglądu cery, lecz także usprawnia procesy immunoregulujące, sprawiając, że naczynia krwionośne stają się szczelniejsze, a zagrażające zdrowiu patogeny i inne związki organiczne nie przedostają się do wnętrza organizmu.
Działanie HA w kremach
Do funkcji kwasu hialuronowego należy utrzymanie przestrzeni międzykomórkowej i naskórka, co umożliwia w ich strukturach optymalną wymianę substancji odżywczych i produktów przemiany materii. Efekt integralności może osiągnąć za sprawą oddziaływania na kształt elastycznych sprężyn, których zachowanie wpływa na budowę i wytrzymałość cementu międzykomórkowego. Poza tym HA ma zdolność zatrzymywania wody i jej asocjacji z innymi związkami tkanki łącznej, co również przyczynia się do poprawy kondycji skóry. Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o poziomie nawilżenia głębokiego, lecz także powierzchniowego, ponieważ stanowi o stopniu wilgotności naskórka. Wyciąga on wodę z warstwy właściwej skóry do wyższych poziomów i dzięki lipidowej barierze ochronnej, będącej płaszczem zewnętrznym skóry, utrudnia przedostawanie się wody na zewnątrz i jej odparowywanie.
Kwas hialuronowy nie tylko do pielęgnacji
Dermokosmetyczne kremy do twarzy z kwasem hialuronowym sprawdzają się w trakcie leczenia różnorodnych dermatoz, w tym przebiegających ze stanami zapalnymi. Stanowią one ważny element profilaktyki zwłaszcza cery problematycznej i dojrzałej. Oprócz tego kwas hialuronowy odgrywa istotną rolę w formowaniu tkanek i orientacji przestrzennej komórek skóry. Dzięki temu można go stosować również na blizny, zmarszczki, worki pod oczami i inne problemy estetyczne związane z osłabieniem elastyczności i nawilżenia skóry.